24 Haziran 2024 Pazartesi   

Fatih ŞENGÜLER / Mali Müşavir / Mali Analiz

SEN AĞA, BEN AĞA BU İNEĞİ KİM SAĞA?

 

Ülkenin büyük holdinglerinden birisi 2006 yılında ‘Meslek lisesi memleket meselesi’ başlığında projeye başladığında belki bir çoğumuz meseleyi anlayamamıştı.
18 sene sonrasını tecrübesiyle görmüşler. Her işyerinin ilan tablosunda veya camında ‘Vasıflı-Vasıfsız eleman aranıyor.’ İlanlarını görmüşsünüzdür. Maalesef kontrolsüz her şehre üniversiteler açılması bu işin müsebbibidir.
Ülkenin 1980’lerde ivme kazanan sanayi ve dışa açılım politikaları bir nesli hunharca çalışmaya itmiş ve bedenen verdiği yorgunluğun yanında psikolojik olarak da yıpratmıştır.
İşte o nesil, kir pas içinde çalışırken etrafında talimatlar yağdıran beyaz yakalı mühendislere hayranlıkları da zirvelere ulaşmıştı. Evlenip çoluk çocuğa da karışınca anne ve babaların tek hayali evlatlarının okuyup özendikleri beyaz yakalılar gibi olmasıydı.
Üniversitelerin kolay ulaşılır, parası olanın girdiği birer ticarethane olması sebebiyle herkes üniversiteli oldu.
İşsizlik verilerinin dört yıl boyunca otoparkı haline gelen üniversiteler de hükümetin işine geliyordu. Hal böyle olunca çok mezun oldu ve fabrikaların imalathaneleri boş kalıp, yönetim bölümü tam kadro işin başında oluyor.
Ülkenin ekonomik hamleleri yaptığında en önemli dinamiği haline gelen bugünün işçileri, “Biz ezildik çocuğumuz ezilmesin” diye diye değişik bir kuşak oluşturdu.
Danışmanlığını yaptığımız bir sanayi şirketinin Makine Mühendisi ve CNC Operatör personeli ilanında onlarca Mühendis başvurmasına rağmen, CNC tezgahı operatöründe iki personel başvurdu. Maaş talepleri Mühendislerin talebinin iki katı kadar. Firma yetkilisi de diyor ki; “Operatör arkadaşlar keşke bizi tercih etseler.”
Maalesef gelinin son nokta bu. Yakın bir zamanda politikalar değişmezse saçlarımızı kesecek bir berber, arabamızı tamir edecek bir tamirci ve paçalarımızı düzeltecek bir terzi bulamayacağız.
Tarım ve hayvancılık sektörüne girmiyorum bile. Orası daha vahim ve milli güvenlik meselesi çünkü. Çobanın maaşı veteriner maaşından fazla olması sizleri ürkütmüyor mu?
Sayın yetkililer! Olay yerinden bildiriyorum. Durumlar çok vahim..
***
Kısa Kısa...
2024 Nisan ayı için işyerleri kira artış oranı %57,50 olarak uygulanacak olup, konutlar için Temmuz 2024 ayına kadar %25 oranı sabit devam edecektir.
2024 yılı için 33.000TL’ye kadar elde etmiş olacağınız konut kira gelirleri için Gelir Vergisi ödemeyeceğinizi biliyor muydunuz?

Tarih: 24 Nisan 2024 Çarşamba    Hit: 1033
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol