24 Haziran 2024 Pazartesi   

RUMELİLER’DE YENİ BAŞKAN BÖLÜKBAŞI

RUMELİLER’DE YENİ BAŞKAN BÖLÜKBAŞI
 

Bayrampaşa’nın en güçlü ve köklü STK’larından olan Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Bayrampaşa Şubesinin 13. Olağan Kongresi yapıldı.
Kalabalık bir davetli topluluğunun katıldığı kongre sonucu mevcut başkan Metin Altıntaş görevini Ercüment Bölükbaşı’na devretti.
Kongreye önceki dönem TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, AK Parti İstanbul 2. Bölge Milletvekili Seda Gören Bölük, İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, DEVA Partisi Tekirdağ Milletvekili Cem Avşar, Bayrampaşa Kaymakamı Dr. Soner Şenel, Bayrampaşa Belediye Başkanı Hasan Mutlu, Kırklareli Belediye Başkanı Derya Bulut, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Remzi Albayrak, Rumeli Türkleri ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Adnan Şahinler, Rumeli Balkan Dernekler Federasyonu Başkanı Kamuran Atakan, Rumeli Türkleri Vakfı Başkanı Fuat Dönmez, CHP Bayrampaşa İlçe Başkanı Alican Çam, Saadet Partisi Bayrampaşa İlçe Başkanı Hüseyin Gülümser, İYİ Parti Bayrampaşa İlçe Başkanı Erdal Uğur Acar, meclis üyeleri, STK yöneticileri, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri ve dernek üyeleri katıldı. 
Sunuculuğunu Tolga Güneş’in yaptığı kongre saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Daha sonra ise protokol konuşmalarına geçildi.

ALTINTAŞ: DESTEK OLAN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM
Kongrenin açılış konuşmasını yapan Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Bayrampaşa Şubesi Başkanı Metin Altıntaş, görev süresi boyunca kendisine destek olan başta ailesi olmak üzere herkese teşekkür etti.
Başkanlığı döneminde çok büyük proje organizasyonlarını beraber gerçekleştirdiklerini belirten Altıntaş, “Özellik de pandemi sürecinde ve deprem felaketinde gece gündüz demeden birlikte verdiğimiz büyük çalışmalara imza attığımız yönetim kurulumuzdaki ağabeylerime, kardeşlerime, kadın kolları başkanı ve yönetimine en önemlisi Genel Başkanımız Adnan Şahinler’e, yönetimine ve bağışçılarımıza canı gönülden teşekkür ediyorum. Derneğimizde büyük emekleri olan ebediyete uğurladığımız her büyüğümüzü, arkadaşımızı rahmetle anıyoruz. Derneğimizin en çok hoşuma giden özelliklerinden biri görevi devreden başkanlarımızın yönetim kurulu üyesi olarak göreve devam etmesi. Bizde veda yok, bayrak devri vardır. Dernek bayrağını teslim edeceğim ve daha yukarılara taşıyacağına emin olduğum Ercüment Bölükbaşı ağabeyime ve yönetim kurulu arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Görev sürem boyunca bir kusurum olduysa affedin. Benden yana tüm arkadaşlarıma hakkım helaldir. Siz de helal ediniz. Biz çok büyük bir aileyiz. Günden güne daha da büyüyeceğiz”  diye konuştu.

ŞAHİNLER: BAYRAMPAŞA ŞUBEMİZLE BİRLİKTE HİZMET ETTİK
Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Adnan Şahinler ise yaptığı konuşmasında, Bayrampaşa Şubesi Başkanlığı süresi sona eren Metin Altıntaş ve yönetimine teşekkür ederken, görevi devralan Ercüment Bölükbaşı ve yönetim kuruluna da başarılar diledi. Derneğin Bayrampaşa Şubesinin 1998 yılında kurulduğunu belirten Şahinler, “Bayrampaşa Şubemize Metin Altıntaş dönemine kadar geçen süre içerisinde yapılan tüm etkinlikler için teşekkür ediyorum. Bayrampaşa Şubemiz çok önemli etkinlikler yapıyor. En önemli etkinliklerinden biri de tabii ki bizlerle beraber olmalarıdır. Bayrampaşa Şubemize verdikleri hizmetlerden dolayı sonsuz teşekkürler ödüyoruz. Suat Yenidoğan Başkanlığından Metin Altıntaş dönemine kadar bu süre içerisinde tüm yönetim kurulu arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Aramızdan ayrılanları saygı, özlem ve rahmetle anıyoruz. Beraber 15 Temmuz'u yaşadık. Arkasından pandemi dönemi, sonra da 6 Şubat'taki depremi yaşadık. Her olayda birlikte organizasyon yaptık. Yeni dönemde de Ercüment Bölükbaşı Başkanımla güzel işler yapacağız. Yeni dönem hayırlı olsun diyorum” ifadelerini kullandı.

BELEDİYE BAŞKANI HASAN MUTLU: RUMELİ BALKAN KÜLTÜR MERKEZİ KURACAĞIZ
Kongreye katılan Bayrampaşa Belediye Başkanı Hasan Mutlu da konuşmasında, Bayrampaşa’da ilk üye olduğu derneğin Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği olduğunu söyleyerek, derneğin çalışmalarının önemini vurguladı. Belediye Başkanlığı süresince birlikte güzel projelere imza atacaklarını belirten Mutlu; “1990 yılında Bayrampaşa’ya geldikten sonra sivil toplum kuruluşları içerisinde yer almamız gerektiğini ve yapmış oldukları bu çalışmalarda destek olmamız gerektiğini düşünerek ilk üyesi olduğum dernek Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneğidir. Suat (Yenidoğan) başkanla çalışma fırsatım olmadı ama Metin (Altıntaş) başkanla uzun yıllar birlikte çalıştık. CHP Bayrampaşa İlçe Başkanlığım süresi içerisinde de örnek aldığım, yapılardan biri olarak gördüğüm yine derneğin gençlik kollarını ve kadın kollarını da yapmış olduğu etkinliklerden dolayı kutluyorum. Rumeliler, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi "Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır.' Sizler hiçbir zaman göçmen olmadınız, olmayacaksınız. Bu ülkenin gerçek sahiplerisiniz. Bu vatanı sizlerle beraber kurduk, sizlerle beraber bu vatanı geliştireceğiz. Sizler çalışkanlıklarınızla, birçok iş insanımız yaptıkları yatırımlarla İstanbul'a ve Türkiye’ye önemli değerler kattınız. Ticari ve kültürel anlamda her türlü işbirliği içerisinde Balkanlar’da, Rumeli'de yapacağımız her türlü çalışmalarda sizde yanımızda önderimiz ve arkadaşımız olacaksınız. Seçim sürecinde söz verdiğimiz gibi Rumeli Balkan Kültür Merkezi kuracağız. Gelecek nesil çocuklarımız, torunlarımız dedelerinin hangi zor şartlarda nasıl bu topraklara gelmek zorunda kaldıklarını, bu topraklara gelirken neler çektiklerini hatırlayacaklar. Kültürlerini, geleneklerini ve büyüklerini asla unutmayacaklar. Birlikte kuracağımız Rumeli Balkan Kültür Merkezi içini müze haline getireceğiz. Elbette bundan sonraki süreçte sizlerle beraber çok iyi işler yapacağıma inanıyorum” dedi.


KAYMAKAM DR. SONER ŞENEL: RUMELİLERİN EN BÜYÜK ÖZELLİĞİ BİRLİK VE BERABERLİĞİDİR
Bayrampaşa Kaymakamı Dr. Soner Şenel de konuşmasında Bayrampaşa’ya ‘Balkanların Başkenti’ denildiğini belirterek, yaklaşık 5 yıldır görev süresi içerisinde, bu tanımlamanın gerçekten de doğru bir anlamı olduğunu Bayrampaşa’da yaşayarak ve tecrübe ederek gördüğünü söyledi.  
Rumeli'den gelen insanların İstanbul'un ve Türkiye'nin kalkınmasında önemli işler yaptığını belirten Şenel, “Rumelilerin en büyük özelliği birlik ve beraberliği. Kendi içerisindeki dayanışması en büyük faktördür. Derneğin çalışmaları Rumeli kültürünü öne çıkarıyor. Çok daha yakında hissediyoruz. Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneğimiz ile birlikte özellikle pandemi döneminde ve sonrasında da yardım faaliyetlerinde çok yakın işbirliği yaptık. Ben bu süre içerisinde çalışma yapan hem vatandaşlarımızdan hem de devletimizin ihtiyaçlarına koşan başta Metin (Altıntaş) Başkanımız olmak üzere Adnan (Şahinler) Başkan olmak üzere ve burada bulunan tüm dernek başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Derneğimizin isminde bulunan ‘dayanışma’ sözünün hakkını veren bir dernek Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği. Yücel Şehitleri ile ilgili yapılan çalışmaları faydalı görüyorum, çünkü bu bizim geçmişimizi anlatan o bölgede yaşananları şu anda burada yaşayanlara aktarabilecek en somut, en güzel örnek. Ben görev yaptığımız süre içerisinde birlikte çalıştığımız için Metin Altıntaş Başkana teşekkür ediyorum. Her türlü fedakarlığı, cefakarlığı ile canı gönülden görevine bağlı olarak yapmasını takdir ediyorum.  Görevi devralacak olan Ercüment Bölükbaşı beyi şimdiden tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

MUSTAFA ŞENTOP: BALKANLARDAN BİREYSEL DEĞİL DEVLET OLARAK HİCRET ETTİK
Önceki dönem TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop ise Balkanlardan bireysel olarak değil, devlet olarak hicret edildiğini söyledi.
Şentop konuşmasına şöyle devam etti. “Bayrak yarışında bir ekip koşar başka bir ekibe verir ve kenara çekilir. Bayrak yarışı devam eder. Arkadan bayrağı teslim edenler de birlikte koşmaya devam ederler. En önemli olan unsur budur. Samimiyet, kardeşlik ortamı içerisinde vazife yapmak görevi devretmek ama yeni yöneticilerle önde giden arkadaşlarla beraber koşmak, hizmete devam etmektir. Bu anlayış içerisinde olduğunu daha önceki kongrelerden de görmüştük. Rumeli büyük devletimizin merkeziydi, yönetim merkeziydi. Rumeli’ye gidip gördüğümüzde geride kalmış olan binalardan, resmi binalardan, hükümet binalarından da müşahede edebilirsiniz. Başka hiçbir yerde olmayan büyüklükte, ebatta binalar ve eserler var. Anadolu'da birçok yerin fethinden önce Batı Trakya'da bugün Yunanistan sınırları içerisinde Bulgaristan'da Kuzey Makedonya'da birçok yer Osmanlı topraklarına katılmıştı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ‘Muhacirler kaybedilmiş vatan topraklarının aziz hatıralarıdır’ sözü çok önemli bir sözdür. Biz bu anlayışa sahibiz. Rumeli’yi büyük vatanımızın bir parçası olarak görüyoruz. 19. yüzyıl başlarında asimilasyonlara rağmen insanlarımız kendi kültürlerini, kendi kimliklerini hatırlama ve bununla ilgili çalışmalar yapma faaliyetlerini görüyoruz. İşte 1900'lerin başında bir grup öncülüğünde bölgedeki çalışmalar nihayetinde işte otonom bir bölge olmasını sağlıyor, Şunu demek istiyorum, kültürel tohumlar, bir medeniyetin izleri yakılsa, yıkılsa üzerinde tepinse bile aradan yüzyıllar geçse de yeniden kendini yeşertebilecek, ortaya çıkarabilecek bir güce, imkana sahiptir. O büyük devletimizin vatan topraklarında iz bırakmış, medeniyetin kültürümüzün izlerini bırakmış büyük bir milletin çocuklarıyız. Biz Balkanlardan bireysel değil devlet olarak hicret ettik. İz bırakarak hicret ettik” İfadelerini kullandı.

YENİ BAŞKAN ERCÜMENT BÖLÜKBAŞI’NDAN TEŞEKKÜR
Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Bayrampaşa Şubesi’nde başkanlığa seçilen Ercüment Bölükbaşı da bir teşekkür konuşması gerçekleştirdi. Kendisi ve yönetim kurulundaki arkadaşlarını göreve layık gören tüm dernek üyelerine teşekkür eden Bölükbaşı, “Aramızda olan çok değerli protokol üyelerine, misafir derneklerimize ve üyelerimize teşekkür ediyorum. Üyesi olmaktan onur duyduğum derneğimizde başkanlığa layık görülmek benim için büyük bir onur ve gururdur. Metin Altıntaş başkanımızdan aldığımız bu bayrağı daha da yükseklere taşımak için arkadaşlarımızla birlikte el birliği içerisinde çalışacağız. Bugüne kadar derneğimizde görev alan tüm başkan ve yöneticilerimize teşekkür ediyorum. Aramızdan ayrılanlara Allah’tan rahmet diliyorum. Her zaman dediğimiz gibi bizler büyük bir aileyiz. Kongremiz hayırlara vesile olsun” şeklinde konuştu.

BÜYÜK AİLE FOTOĞRAFI VERİLDİ
Yapılan protokol konuşmalarından sonra kongre gündemine geçildi. Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin faaliyet raporu ve bütçe görüşmelerinden sonra tek listeyle gidilen kongrede Ercüment Bölükbaşı başkanlığında yönetim listesiyle yeni yönetim kurulu oluştu.
Yeni Başkan Ercüment Bölükbaşı günün anısına Metin Altıntaş’a plaket takdim etti. Altıntaş'ta Bölükbaşı’na başkanlık mazbatasını teslim etti.
Büyük aile fotoğraflarının çekilmesiyle kongre sona erdi.

YÖNETİM KURULU ASIL LISTE

1 Ercüment Bölükbaşı

2 Suat Yenidoğan

3 Bahri Beşkardeş

4 Alaattin Tunaboylu

5 İlhan Şengüler

6 Sadettin Kurtuluş

7 Metin Altıntaş

8 Recep Kurtuluş

9 Yalçın Pala

10 Abdulnaser Şimşek

11 Ali Arslan

12 Engin Karataş

13 Nuhi Seferi

14 Özkan Yücel

15 Engin Baki

16 Kerem Güler

17 Sedat Bıçak

18 Ertan Kocatepe

19 Fatih Bıçakçılar

20 Uğur Kalyoncu

21 Kenan Bıçak

22 Tolga Güneş

23 İsmet Gazaçeşme

24 Suat Çelik

25 Emre Dönmez

YÖNETİM KURULU YEDEK LİSTE

1 Gürhan Gelep

2 Bilal Erman Bilgin

3 Emrullah Bayraktar

4 Şuayip Vardarcılar

5 Yahya Arslan

6 İsmail Şengüler

7 Mirsad Karataş

8 Coşkun Güneş

9 Aysel Kurtuluş

10 Gülten Atakan

11 Canan Yanova

12 Turgay Işık

13 Gökhan Küçük

14 Ayhan Bilgin

15 Resul Tahiroğlu

16 Sibel Yıldırım

17 Yiğit Şentürk

18 Serkan Paşalı

19 Kemal Bölükbaşı

20 Meral Vardarcılar

21 Celil Dinçer

22 Levent İçöl

23 Ertuğrul Gazaçeşme

24 Emir Bilgin

25 Şuaip Gündoğmuş

 MERKEZ DENETLEME KURULU

ASIL LİSTE

1 Ali Çam

2 İsmail Yücel

3 Yusuf Pala

 

YEDEK LİSTE

1 Salih Güler

2 Burak Aslan

3 Erdem Bölükbaş

 

Tarih: 08 Mayıs 2024 Çarşamba    Hit: 1585

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol