19 Ocak 2022 Çarşamba   

Muammer KÜTÜK / Kütükler Yapı Yön. Kur. Bşk. / Yatırım Stratejileri

OTOPARK YÖNETMELİĞİ YÜRÜRLÜĞE GİRDİ!

 

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan, Otopark Yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Değişiklikle yönetmeliğin, "Yapılara bu yönetmelikte belirtilen esaslara göre otopark yerleri ayrılmadıkça yapı ruhsatı, bu otoparklar inşa edilip hazır hale getirilmedikçe de yapı kullanma izni verilemez” hükmünü düzenleyen 10. maddesinin birinci fıkrasına ekleme yapıldı.
Buna göre, afetlere hazırlık kapsamında riskli yapı tespiti yapılarak yıkılan yapıların bulunduğu 250 metrekare ve daha küçük parsellerde yapılacak olan ve otopark ihtiyacı karşılanamadığı tespit edilen yeni yapılara ilişkin yapı ruhsatı başvuruları, otopark bedelinin yüzde 25'inin müracaat sırasında ödenmesi kaydı ile karşılanacak.
Bu yapılara ait otopark yerleri, bölge otoparkından karşılanacak şekilde idarelerce planlanacak. Otopark bedelinin kalan yüzde 75'i, bölge otoparkının idarelerce karşılanmasına müteakip 30 gün içinde parsel maliklerinden tahsil edilecek.
Bu yapıların, bölge otoparkları yapılarak yer tahsisi yapılmadan önce tamamlanmaları halinde otopark ihtiyacı, mesafe koşulu olmadan varsa genel otoparklardan veya gerekli yatay ve düşey işaretlemeler yapılmak suretiyle yol boyu otoparkı, cep otoparkı gibi yöntemlerle mümkün olan en yakın mesafede parklanma düzeni şeklinde geçici olarak idaresince sağlanacak ve yapı kullanma izin belgesi verilecek.
***
Bayrampaşa Tapu’da neler oluyor?
İki haftadır Bayrampaşa Tapu’da ilginç olaylar yaşadım. Biraz bahsetmek isterim bu olaylardan. Bayrampaşa Tapu Müdürümüz değişmiş, yerine yeni Tapu Müdürü atanmış. Hayırlı olsun.
Bir aile dostumun dükkanı vardı. Kendisi pandemiden dolayı şehir dışında yaşamaya karar verdi. Giderken bana dükkanını satmam için rica etti. Bende kendisine Noter huzurda bu dükkanı için satış vekaleti vermesi gerektiğini söyledi. Kendisi de Noter’e gidiyor ve vekaleti çıkartıp bana veriyor.
Dükkana müşteri çıktı ve Tapu’ya başvurduk. Vekaletnamemiz olmasına rağmen bize tapu sahibiyle birlikte tapuya gelmemiz söylendi. Bizde “Tapu sahibi geldikten sonra vekilin ne işi var” dedik. Tapu sahibi aranıp vekaletin teyidi alındığı halde, Notere vekaleti sorulduğu halde, vekalette 10 ayı geçmemiş olmasına rağmen resmen hırsız muamelesi yapılmaya çalışıldı.
Noter  yani (Katibi Adil)’in huzurundaki  vekalete rağmen zorluklar çıkarmaya çalışan Tapu Müdürülüğü Adalet Bakanlığını yok sayarcasına vatandaşına da sanki sahtekar muammelesi  yaparcasına hareket etmesi beni çok şaşırttı.
Çevremde son zamanlarda buna benzer olayları duyuyordum. Yakın zamanda yine Cemil Sağlam’ın da babasından almış olduğu vekalete rağmen babasını getirmesini talep etmeleri beni bir kez daha hayrete düşürdü. Gerçi her 6 ay veya 1 yılda bir müdürlerin değişmesi bu olayı başımıza getiriyor. Müdürler ve memurlar bulundukları ilçede insanlarıı kim kimdir diye tanımaya yeni yeni başladığı süreçte tayinleri çıkıyor. Bu da her 12 ayda bir gelen müdürün kendi prensiplerini ortaya koyma çabası içinde kaldığını görüyoruz.
Eğer devletin Noterini kabul etmeyecekseniz “Vekaletle işlem yapılmaz”  diye bir yasa çıkarın insanlar da ona göre işlerini yapsınlar. Birde Tapu’yu arayıp bir şey sormaya kalktığımızda karşımıza çıkan memur “Bir daha ararsanız işlemlerinizi iptal ederim” diye aba altından sopa gösteriyor.     Kalın sağlıcakla.

Tarih: 11 Kasım 2021 Perşembe    Hit: 792
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol