24 Haziran 2024 Pazartesi   

Ümit ALBAYRAK / Gazeteci Yazar / Yiğitçe

NE OLACAK FUTBOLUMUZUN BU HALİ?

 

Her dönem konuşulur ve klasikleşmiş bir şekilde herkes birbirine sorar, “Türk futbol nereye gidiyor?” ya da ‘Ne olacak futbolumuzun bu hali?” diye…
Tüm takımlar hakemler, VAR ve federasyondan şikayetçi. Bazı takımlar arası çekişmeler, rekabet ortamını geçmiş, neredeyse düşmanca tavırların sergilendiği ortamlara sürüklenmeye başlamış, yöneticilerin taraftarı galeyana getiren açıklamalarıyla körüklenen bu futbol ortamı nereye kadar gidecek?
Federasyon yönetimi sadece verdiği cezalarla bu durumu yönetmeye çalışıyor ancak sorunların katlanarak büyüdüğü gözlemlenmesine rağmen yapılan açıklamalarla konuların ötelenmesi futbolumuzda sorunların daha da büyümesine yol açıyor.
Futbolumuz, alt yapısından üst yapısına uzanan yeni bir yapılanmaya gitmeli. Kulüpler arası sevgi, saygı, rekabet ve dostluk ortamı futbolun tüm bireyleri tarafından benimsenip, yaşama geçirilmelidir.
Peki bunu yerele getirecek olursak; “Bayrampaşa futbolu nereye gidiyor?
Amatör takımlarımızın da bu sezonki durumları pek içi açıcı değil.
Geçtiğimiz sezon Bölgesel Amatör Lig’e yükselerek tarih yazan Bayrampaşa Teknikspor, 13. Grup’ta 14 takım arasında sezonun ilk yarısını 9. sırada bitirdi. Genç bir kadroyla ve kısıtlı imkanlarla mücadele eden Teknikspor, ilk sezonunda orta sıralarda yer alarak tecrübe kazanmayı hedefliyor.
Süper Amatör Lig takımlarımıza gelirsek, 4 takımımız liglerde mücadele ediyor.
1. Grup’ta Kartaltepespor liderin 8 puan gerisinde 19 puanla 5. sırada, 3. Grup’ta İstanbul Bafraspor liderin 10 puan gerisinde 20 puanla 3. durumda, 5. Grup’taki Tunaspor liderin 21 puan gerisinde 10 puanla 8. sırada ve 8. Grup’ta Bayrampaşa Altıntepsispor liderin 12 puan gerisinde 12 puanla 6. sırada. Baktığımızda Kartaltepespor ve İstanbul Bafraspor’un az da olsa zirve şansı var.
1.Amatör Lig’e gelecek olursak; 5 takımımız liglerde mücadele ediyor.
4. Grup’taki Bayrampaşa Demirspor liderin 22 puan gerisinde 14 puanla 8. sırada, 6. Grup’taki Altınaslar liderin 15 puan gerisinde 13 puanla 7. durumda, 8. Grup’taki Çankırı Marufspor liderin 15 puan gerisinde 18 puanla 6. sırada, 10. Grup’taki Teraziderespor liderin 28 puan gerisinde 11 puanla 9. durumda ve 11. Grup’taki Sağmalcılarspor ise liderin 13 puan gerisinde 22 puanla 6. sırada bulunuyor. Baktığımızda maalesef bu takımlarımızın zirveyi zorlaması oldukça zor görünüyor.
Elbette ki kulüplerimizdeki yöneticiler takımlarının başarılı olması için ellerinden geleni yapıyor, kimse başarısız olmak için tabi ki yola çıkmaz. Yöneticilerin ne kadar zor ve kısıtlı şartlar altında mücadele ettiklerini biliyoruz. Ancak takımlar iyi yönetilmezse başarısızlık kaçınılmaz olur.
Camialar içerisinde birlik ve beraberlik olmadığı sürece bu saha sonuçlarına da yansıyor. Her sezon yeni umutlarla başlıyor, sonu bazen hüsranla bitiyor.
Sporun doğasında kazanmak kadar kaybetmek de var. Ancak hep kaybeden biz olmamalıyız.
Şu da unutulmamalı ki başarısızlıktan ders çıkarmayanların sonu da hüsran olur.
Artık yenile yenile yenmesini de bilmenin de vakti geldi de geçiyor bile.
Bayrampaşa yetiştirdiği ünlü sporcularla anılan bir ilçede olmasına karşılık, amatör takımlarından şampiyon çıkaramıyorsak bu bizim ayıbımız olmalı.
2023’ün herkese sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini temenni eder, tüm takımlarımıza başarılar dilerim.

Tarih: 15 Ocak 2023 Pazar    Hit: 989
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol