19 Ocak 2022 Çarşamba   

Adem DİŞÇİ / Bilişim ve Yazılım Uzmanı - Oyuncu / Teknoloji ve Sanat

KRİPTO PARA PİYASASI

 

MERHABA sevgili Paşavizyon okurları. Sizlere bu yazımda Kripto Para Piyasasından  bahsedeceğim.
Teknolojinin bu hızlı değişimine ve beraberinde hayatımızdaki birçok şeyi de etkilemesine rağmen, yüzyıllardır bu değişimden etkilenmeyen bir kaç araçtan biri, kullandığımız itibari para birimleriydi. Bu durumun değişmesinin ilk örneği olan Bitcoin’in hayatımıza girişinden yıllar sonra, dijital/kripto para birimleri artık radarımızda ve geleceğe dair birçok şeyi etkileyebilecek güçte gibi gözüküyor.
Teoride 2009 yılından beri hayatımızda olmasına rağmen, son bir kaç yıldır her gün duymaya başladığımız crytpocurrency, blockchain, bitcoin, ethereum, mining ve daha bir sürü yeni terim, teknolojinin ne kadar hızlı geliştiğinin ve birçoğumuzun anlamakta dahi zorlandığı bir yöne gittiğinin kanıtı. Tüm bu değişimin kapak resmi ise, Satoshi Nakamoto isimli anonim kişinin yarattığı, dünyanın ilk ve en çok bilinen kripto parası, ya da bir başka deyişle dijital para birimi olan Bitcoin.
Yaklaşık 1800 farklı kripto paranın olduğu bu piyasanın en büyük oyuncusu olan Bitcoin, Ekim 2018 itibariyle 115 Milyar $ değerinde pazar büyüklüğüne sahip. Bitcoin ve tüm diğer dijital paraların kullandığı altyapı ise blockchain olarak adlandırılıyor, merkezi bir otorite olmadan, şifrelenmiş veri sayesinde işlem yapabilmeyi sağlıyor. Yani herhangi bir hükümet, banka veya benzeri bir merkezi yönetim olmadan ilerleyen, kişiden kişiye aktarımın esas olduğu bu sistemin bir çok insan tarafından daha güvenli olduğu düşünülürken, bir çoğu da bu işleyişi kontrolsüz gibi görerek daha riskli olarak değerlendiriyor.
Son dönemde Elon Musk’ın açıklamaları kripto varlıklar üzerinde çok fazla etkisi olmuştu. Özellikle Doge Coin musk sayesinde işlem hacmi sıralamasında ilk 10’a girdi.
Dogecoin’in bu kadar değer kazanmasında en büyük pay Elon Musk’ın diyebiliriz. Keza farklı bir senaryoda Dogecoin asla bu kadar yükselemezdi. Aynı şekilde bir dönem Bitcoin’in rekor kırmasında da Elon Musk’ın rolü çok büyüktü. O dönemde yüklü miktarda BTC satın alan Tesla, BTC ile ödeme almaya başladığını duyurmuş ve Bitcoin rekor tazelemişti. Tabi ki artık Musk’ın açıklamaları kripto paralar üzerinde o kadar büyük etkiler yaratmıyor. Keza geçtiğimiz gün Musk, Dogecoin’in gelmiş geçmiş en iyi ödeme aracı olacağını söyledi. Fakat bu söylemden sonra DOGE fiyatında öyle önemli bir artış gerçekleşmedi.
Kripto para piyasasında çok büyük kayıplar alabilirsiniz çok hızlı çıktığı gibi çok hızlıda düşebilir bunu göz önünde bulundurun ve dikkat edin…
    Saygılarımla

Tarih: 11 Kasım 2021 Perşembe    Hit: 657
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol