24 Şubat 2024 Cumartesi   

Ercan GÜL / Eski futbolcu / Sportmence

HOŞ GELDİN 2023

 

Merhaba Paşavizyon okuyucuları, güzel bir yılı gerimizde bıraktık. Yeni yılda öncelikle herkese sağlık, mutluluk ve huzur dilerim. Seyir zevkine doyamayacağımız mücadeleci müsabakaların gerçekleşeceği bir yıl olması dileğiyle.
Öncelikle Dünya Kupası hakkında yorum yapmak istiyorum. Katar’da ilk kez mevsimi dışında sezon ortasında gerçekleşen bir turnuva oldu. Değişik maçların sahne olduğu süprizlerin gebe olduğu bir Dünya Kupası oldu. Gönül her ne kadar Portekiz-Arjantin finali istese de, Arjantin’in Dünya Kupasını alması içimiz bir nebze teselli etti. Hiçbir maçını rahat kazanamayan Tangocular, kalecileri ve Messisine dua etsinler. Hep bir şekilde ipten aldılar Arjantin’i. Maçları çok git gelli oldu. Bu Dünya Kupası Portekiz açısından büyük hayal kırıklığı oldu. Ülkelerinin efsanesi Ronaldo’yu yedek oynatmak nasıl bir antrenörlüktür bilemeyeceğim ve akabinde de Fas’a elenen Portekiz büyük bir sürprizle turnuvaya veda etti. Bakalım Ronaldo milli takım kariyerine nokta koyacak mı? Brezilya ise yine aynı hayal kırıklığı ile devam etti. Kendilerini şaşırtmadılar. Hırvatistan’a elendiler. Hırvatistan’ı tebrik ederim ve kalecisini alan takım ileride çok rahat eder. Gelelim finale, mükemmel bir final oldu. Fransa mükemmel bir geri dönüş yaptı. 120+3’te son pozisyon Dünya Kupası tarihinin kader anlarından biri oldu. Fransa üst üste Dünya Kupası şampiyonu olması fırsatını geri tepti.
Gelelim bizim takımlarımıza, Galatasaray iyi bir çıkış yakaladı. Maçları son 20 dakikada topu rakibe bırakmasalar takım savunmasını iyi yapsalar maçlarını çok rahat kazanırlar. Sivasspor-Galatasaray maçında hakem hatası olması sebebiyle görüntüler paylaşıldı. Ki bence pozisyon temizdi. Akabinde aynı hafta Beşiktaş’ın es geçilen kırmızısı, Antalya’nın 90+7 de süper golü ofsayt olmamasına rağmen ofsayt sayılması. VAR sistemini bir kez daha doğru kullanılmadığını, hakemlerin gri pozisyonlar değil takdir haklarını artık korkudan mı demeli yoksa kariyerlerinden dolayı büyük takım lehine kullanmaları bence Türk hakemlerimize olan güvenimizi sorguladı. O kadar baskı altında bir mühlet yabancı hakemlerin göev başında ya da en kötü VAR’da olması gerektiğini düşünüyorum. Lig uzun bir maraton ve daha çok skandal hakem hatası olmamasını temenni ediyorum.
Lig o kadar uzun maraton ki içer de Alanya’ya 5 atan Fener. Alanya son şampiyona kendi evinde 5 atıyor. Trabzon evinde Fener’i yeniyor. Galatasaray en az gol yiyen takıma 7 atıyor. Olmayacak, öngörülemeyen skorlar meydana geliyor. Bu yüzden enteresan bir sezon geçiyor.
Transfer dönemine girerken lider Galatasaray 4 puan fark öne geçti ve en yakın rakibi şampiyonluk hasreti çeken Fener Bahçe’yi Kadıköy’de yenmesi net bir skorla, ligdeki planları alt üst etti. Okan Buruk yeni TERİM olabilecek mi görüceğiz. Jorge Jesus formsuzlaşan oyuncularını nasıl toparlayacak görüceğiz. Beşiktaş “yarışta bende varım diyebilecek mi?” Göreceğiz.
Fener’e kanat, sol bek ve sağlam stoper lazım. Altay bu sezon inamılmaz formsuz, yerine yabancı kaleci de düşünülebilir. Galatasaray sol bek acil lazım, Icardi büyük maçlarda İstanbul’a geliyor. Seferoviçi gönderip forvet almaları lazım. Beşiktaş artıklarından kurtulup iyi forvet alması lazım. Kale, stoper ve forvet lazım.
Bu arada son sözlerimi bitirmeden önce VAR sistemine yabancı hakem gelmesi gerektiğini, aynı zamanda en net pozisyonlarda bile pozitif ayrımcılık bekleyen biz seyircilerin, kamuoyu baskısı yaratarak hakemleri zan ve töhmet altında bırakmalarını doğru bulmuyorum. Temiz futbol için at gözlükleirmizi çıkarmamız gerektiğini düşünüyorum. Sağlıcakla kalın.

Tarih: 15 Ocak 2023 Pazar    Hit: 1095
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol