21 Nisan 2024 Pazar   

Necmettin Sönmez / Sonart Yön. Kur. Bşk. / Üretim Kanadı

GEÇEN YILIN ARDINDAN

 

Merhabalar saygıdeğer Paşavizyon okurlarım. 2024 yılının ilk sayısında, bütün okurlarımıza, bölge halkımıza ve tüm milletimize sağlıklı, huzurlu bir yıl olmasını temenni ediyorum.
Bu ayki yazımda gecen 2023 yılının önemli bizi etkileyen olaylarını bir hatırlamak ve sizlere de hatırlatmak istiyorum. Tabi ki en önemli şey güney bölgemiz de on bir ilimizi etkileyen deprem felaketi. On binlerce vatandaşımızı kaybettiğimiz, bir o kadar da sakat yaralı vatandaşımızın etkilendiği annesini, babasını kaybetmiş kimsesiz çocuklar, evlatlarını kaybetmiş aileler. Hayatını kaybetmediği için Allah’ına şükreden, evsiz barksız kaldıklarından dolayı deprem zedelerin çektikleri büyük eziyetler. Dünyanın birçok yerinde yedi ve üzeri depremler oluyor fakat ölenler tesadüflerle beş veya onu geçmiyor. (Son Japonya depremi hariç) Maddi hasarları da hiçte büyük değil. Bu yaşananlar kader değil bu yaşananlar kötü yönetilmek. İki milyonluk bir balkan ülkesinde bile imar yasası bizimkinden daha ciddi en önemlisi kontrol ve denetimler çok daha katı değişmez kurallara bağlı.
Bizdeki gibi hiçbir yeteneği veya eğitimi olmayan bir kişi kesinlikle inşaat yapamaz. İşin acı tarafı bu konuda eğitilmiş mühendis olmuş kişiler bu tip yolsuzluklara çanak tutuyorlar. Denetleme firmaları yapılan işi hiç kontrol etmeden onaylayıp imza atıyorlar. On binlerce insanın öldüğü binlerce kaçak binaya ruhsat verdiği halde bir tek Nurdağ Belediye Başkanı tutuklanırken, belediye çalışanı, kontrol imar müdürlerinden hiçbiri cezalandırılmadılar.
Ne kadar büyük bir vebal, ne kadar büyük bir hak gaspı ve günahı, hepsinin yaptıkları yanlarına kaldı olanda garip halkımıza, çilekeş vatandaşımıza oldu. Depremleri bir felaket değil doğa olayı olarak kabul eden Japonya insanları depremin değil de depreme uygun olmayan yapıların öldürdüğünü kabul ederek buna uygun binalar inşa ediyorlar ve halkı da depremden korunma kurallarını küçük yaşlardan itibaren vatandaşlarına eğiterek her seferinde bu doğa olayını çok küçük hasarlarla geçiştiriyorlar.
Bu yaşanan depremden sonra geçtiğimiz yaz tüm zamanların en kurak mevsimini yaşadık. Geçen yaz iç göllerimizin tamamında kilometrelerce alanlarda sular çekildi.
Bunun için ne yapılıyor? Hiç, sadece yağmur dualarına çıkıldı. İnşallah maşallahlarla kışa gelince yine her şey unutuldu. Yeni tarım alanları çevrelerini göllerin su toplama alanları imara açıldı ve açılıyor. Afrikalı ata sözünde denildiği gibi “son dere kuruduğunda beyaz adam betonun yenilemeyecek bir madde olduğunu anlayacak.” Geçen yaz olduğu gibi önümüzdeki yıllardaki mevsimler böyle olacak fakat bu soruna karşı herhangi bir iyileştirme için yapılan herhangi bir çalışma şu anda göremiyoruz.
Geçen yıl ülkemizi derin bir yasa boğan birde 2023’ün son günlerinde Kuzey Irak’tan gelen on iki askerimizin şehit edilmesi haberi idi. Türkiye’nin doğrulmasını istemeyen güçler, bu terör belasını yok etmemizi istemiyorlar ve her an bu kartı ellerinde tutmak istiyorlar. 2023’de bir de Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimi geçirdik, seçim sonrası uygulamaya başlayan ekonomik tedbirler yurt içi ekonomiyi derin bir durgunluğa mahkum etti. Aşırı zamlar dolayısı ile ihracattaki rekabet gücümüzde çok zayıflayınca, reel sektör çok derin problemlerle baş başa kaldılar. Yurt içinde yaşanan bu kadar büyük olaylara ilave olarak 2023 yılı içinde çevremizde devam eden RUSYA- UKRANYA savaşı son iki ayda patlak veren İSRAİL-GAZZE saldırıları da her şeyin tuzu biberi oldu. Süper güçler ateş topunu orta doğuya bırakıyorlar ve sonra uzaktan bölge insanının acılarını, yıkımlarını, yok oluşlarını filim seyreder gibi seyrediyorlar. Bölge cehalet içinde yüzdükleri için bu ülkenin amaçlarının ne olduklarının sonuçlarının ne olacağını görmezden gelerek bu kötü maksatlı ülkelerle hala iş birliği yapıyorlar. Bölge ülkeleri gözlemci veya arabulucu sıfatıyla bu ülkeleri kabul etseler kendi aralarında müzakerelerle problemlerini çözebileceklerine eminim. Nedense hiçbir ülke bu yolu denemek istemiyor. Sonucun böyle olması da kaçınılmaz oluyor.
Bütün dünyada 2023’ün kötülüklerin çok olduğu bir yıl olarak anımsayacak. Ümit ederim, 2024 yılı böyle olmaz, herkesin özlemlerinin, ümitlerinin gerçekleşeceği sağlıklı bir yıl olur inşallah.
Hoşça kalın sağlıkla kalın Allaha emanet olun.  

Tarih: 22 Ocak 2024 Pazartesi    Hit: 1085
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol