13 Ağustos 2022 Cumartesi   

Ümit ALBAYRAK / Gazeteci Yazar / Yiğitçe

FUTBOLUMUZ NEREYE GİDİYOR?

 

Profesyonel liglerdeki tek temsilcimiz Bayrampaşaspor son sezonlarda bir duraklama dönemine girerken, amatör futbol takımlarımızın bu sezonki durumu da pek içi açıcı değil.
Süper Amatör Lig’de müthiş bir sezon geçiren ve Bölgesel Amatör Lig’e yükselerek tarih yazan Bayrampaşa Teknikspor’dan başka A takım seviyesinde ne Süper Amatör Lig, ne 1. Amatör ne de 2. Amatör’de zirvede bitiren bir takımımız yok.
Çankırı Marufspor gibi bazı takımlarımız zirveyi zorladı ama olmadı.
1.Amatör Lig’de maalesef 5. Grup’ta Bayrampaşa Doğanspor ve 14. Grup’ta bir dönem 2. lLg’de mücadele eden Yıldırımbosnaspor’un son hafta öncesi artık küme düşmesi kesinleşti.
2. Amatör Lig’de küme düşme yok ancak 9. Grup’ta bulunan futbolumuzun güzide kulüplerinden Gürzaferspor’un 7. Haftadan itibaren maçlara çıkmaması da bir o kadar üzücü bir durum.
Elbette ki kulüplerimizdeki yöneticiler takımlarının başarılı olması için ellerinden geleni yapıyor, kimse başarısız olmak için tabi ki yola çıkmaz. Kulüpleri  yönetenlerin ne şartlar altında mücadele ettiklerini iyi biliyoruz. Ancak iyi yönetilmezse başarısızlık kaçınılmaz olur.
Bir de bizde küsme var. Bir kişi kulüp için elinden geleni yapıyor ama yalnız kaldığını anlayınca  görevi bırakıp gidiyor, Camialar içerisinde birlik ve beraberlik olmadığı sürece bu saha sonuçlarına da yansıyor. Her sezon yeni umutlarla başlıyor, sonu bazen hüsranla bitiyor.
Sporun doğasında kazanmak kadar kaybetmek de var. Bu da bir gerçek. Ama hep kaybeden biz olmamalıyız.
Artık yenile yenile yenmesini de bilmenin de vakti geldi de geçiyor bile.
Bayrampaşa yetiştirdiği ünlü sporcularla anılan bir ilçede olmasına karşılık, amatör takımlarından şampiyon çıkaramıyorsak bu bizim ayıbımız olmalı.
Şu da unutulmamalı ki başarısızlıktan ders çıkarmayanların sonu da hüsran olur.
***
Türk futbolunun klişelerinden biri de "Altyapıya çok önem veriyoruz" kelimesidir. Ancak gel gör ki, bu sadece lafta kalır.
Genellikle kulüplerde başarılı sezonlar yaşanırken, ileriki futbol dönemleri için maalesef hiçbir çaba sarf edilmez, ilgi ve alaka sürekli A takım üzerine yoğunlaşır, günlük ve sezonluk başarılar yeterli gelmiş ve altyapı göz ardı edilir. Hatta bazı futbolcuların "Yıllarca X takımın alt yapısında oynadım ama hiç bir yönetici tanımadım" demesi altyapının ne kadar sahipsiz olduğunun da bir göstergesidir.
Herkesin bildiği gibi Bayrampaşa'da müthiş bir futbolcu potansiyeli var. Önemli olan bu potansiyeli ortaya çıkarabilmek. Altyapıdaki cevherleri işleyebilmek.
A takım seviyesinde bu sezon pek başarılı olamadık belki ama altyapılarda Bayrampaşaspor U 17 takımı ve Tunaspor’un U 18 ve U 16 takımlarının grup şampiyonlukları değerli ve önemli.
Son yıllarda maalesef Bayrampaşa’dan kaliteli sporcu yetiştiremiyoruz.
Eskiden futbol için alan çoktu, malzeme yoktu. Günümüzde ise her alanda koşullar çok iyi hale geldi ama yine de yıldız yetiştiremiyoruz. Deyim yerindeyse un var, şeker var ama helvayı yapamıyoruz.
Arda Turan ve Necip Uysal’ın ardından son dönemlerde Beşiktaş’ta oynayan kaleciler Ersin Destanoğlu ve Emre Bilgin ile stoper Serdar Saatçı ile Bayrampaşa’dan yetiştikleri için gurur duyduk.
Bunların devamı mutlaka ama mutlaka gelmeli.
Malum önümüz Kurban Bayramı. Tüm Paşavizyon okuyucularının bayramını şimdiden tebrik ediyor, sağlıklı, mutlu, huzurlu ve spor dolu günler diliyorum.

Tarih: 19 Haziran 2022 Pazar    Hit: 808
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol