24 Haziran 2024 Pazartesi   

Rafet ULUTÜRK / BULTÜRK Derneği Genel Başkanı / Bulgaristan Penceresinden

ESKİ ZARA - KAZANLIK “ŞİPKA GEZİSİ”

 

Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Derneğimiz, (BULTÜRK)’ün, İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen, Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Derneğimiz tarafından yürütülen, “Dünden bugüne paylaşım” projesinin gereği olarak gezilerimize "Şipka-Kazanlık” bölgesi ziyaretlerimiz ile devam ettik.
Bulgaristan Şipka-Kazanlık gezimiz; Bulgaristan tarihinde Şipka ve Kazanlık (Eski Zara sancağı) bölgelerinin kendilerine has özellikleri ve tarihi belgeleri, anıları vardır. Bu nedenle projemiz kapsamında gezilip görülüp tanıtılması gereken en önemli tarihi, kültürel ve sosyolojik yapıya sahip bölge ve yerleşim birimleridirler.
"Şipka -Kazanlık" ziyaretlerimizde; Bulgaristan'da yaşayan Türklerin ve Bulgaristan halkının tarihi geçmişinde son derecede büyük stratejik öneme haiz olan,
"ŞİPKA TEPESİ"
Tıpkı Türk Kurtuluş Savaşının adeta simgesi durumunda olan kahramanlıklar ile nam salmış binlerce şühedanın kanları ile bezenerek sulanmış topraklardır. İlk olarak kahraman ecdatlarımızın mübarek ruhu şeriflerine ev sahipliği yapan ŞİPKA TEPESİ ve tepede oluşturulmuş olan kahramanlık anıtını ziyaret ettik.
Şipka Tepesini ziyaretimizin asıl amacı; 1877 (93 harbinde) Süleyman Paşa’nın emrinde bulunan sayıca az olmasına rahmen Osmanlı’ya karşı savaşan 7 düvele karşı vermiş olduğu kahramanca savunma ve ölümüne direniştir.
(Bu direniş Dünya Savaş Tarihinde örnekleri yok denecek kadar az)
Birincisi; Yine aynı bölgede cereyan etmiş olan tarihe altın harflerle ismini yazdırarak dost ve düşmandan büyük övgü ve takdir kazanmış “Plevne Savaşı Kahramanı” Gazi Osman Nuri Paşa’mız ve kahraman ordusu,
İkincisi; “Türk Kurtuluş Savaşı”nda hayati öneme haiz, Çanakkale’de Ulu Önderimiz, 20. yüzyılın deha devlet adamı Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emir ve himayesinde ki şanlı ve kahraman Türk ordusunun savunma ve savaş stretejisine adeta örnek teşkil etmesidir.
Bize göre; üçüncüsü olarakta; “Bedrin arslanları ancak bu kadar şanlı idi” benzetmesine istinaden Şipka’da mücadele veren “Evlad-ı Fatihanlar”da en az onlar kadar şanslıydı.
Şipki Tepesi ziyaretini takiben indik aşağı doğru köyleri de ziyaret ettik.  Eski Evlad-ı Fatihan kalıntılarını ve halkı ziyaret ederek “Türkiye-Bulgaristan” ilişkileri konusunda fikir alış verişlerinde bulunduk.
Şipka ziyaretimizin bitimi ile birlikte, Bulgaristan ve Avrupa’nın “Isparta”sı güller beldesi, güller vatanı, güllür ülkesi, Kazanlık Şehri (Eski Zara Sancağını ziyaret ettik.
KAZANLIK ziyaretimizde;
1.     Beldenin özelliğini yansıtan, beldeye rengini veren, beldeye kokusunu veren ismi ve rumuzlu ile Hz. Muhammed Mustafa (SAV) efendimizi işaret eden “Gül Müzesi”ni ziyaret ederek GÜLLER ve GÜL yetiştiriciliği ile GÜL ENDÜSTRİSİ ve SANAYİSİ'nin tarihi ve güncel durumları hakkında yetkililerle bilgi alış verişinde bulunduk.     Kazanlık’ta, "GÜL MÜZESİ" ziyaretini takiben  Bulgaristan’ın ve Avrupa’nın en eski kavimlerinden olan, “TRAK”lara ait tarihi  mezarlıklarını derin bir huşu içinde ziyaret ettik. Ziyaretlerimiz esnasında tarihin ve tarihi yapıların farklı kültürlerin bir arada bulunduğuna şahit olmanın mutluluğunu yaşadık.
Ancak; Son derecede bakımlı görünen "TRAK" Mezarlığının yanında bulunan "MÜSLÜMAN"lara  ait  Türbenin, “LALA ŞAHİN PAŞA MAKAM TÜRBESİ “nin Bakımsızık ve İlgisizlikten dolayı yıkılmaya terk edilerek burada bulunan, "TÜRK-İSLAM" Mührünün silinmesine, kaybolmasına zemin hazırladığını büyük bir hayal kırıklığı ile gördük.  UTANDIK...!
BULTÜRK olarak biz, günümüzden yaklaşık on yıl önce bu eserin rölövesini bulduk, bakım ve tamirinin yapılması amacı ile T.C. Devletimiz nezdinde girişimlerde bulunduk.
Fakat, Maalesef halen herhangi bir müspet cevap alamamış olmak bizleri derinden üzmüştür.
ŞİPKA-KAZANLIK Ziyaretimizin son bölümünde, AVRUPA’DA ve BULGARİSTAN’DA yapılmıs
"AHŞAP MİMARİ" şaheserlerinin en nadideleri arasında yer alan, 1412 yılında "UMUR BEY"
Tarafından inşa ettirildiğini bildiğimiz
"ESKİ CAMİİ"yi ziyaret ederek moral bulduk sevindik.
"ESKİ CAMİİ" ziyaretimizde CAMİİ'ye olan ilgi ve bakım bizleri gururlandırdı ve yoğun olarak duygulandırdı.
"ESKİ CAMİİ"miz; Geleneksel "TÜRK- İSLAM" El sanatları, Ahşap  işçiliğinin nadir özelliklerinden olup  aslına uygun olarak Restore edilmiştir. ESKİ CAMİİ"nin tuğladan yapılmış olan,
MİNARESİ, ŞEREFE dâhil KÜLAH bölümü ile birlikte yenilenerek restore edilmiştir. Aslına uygun olmasa da MİNARE Tamir edilerek ayakta kalmasının sağlanması bizleri sevindirmiştir. "EMEĞİ GEÇENLERE SONSUZ TEŞEKKÜR EDERİZ."
KAZANLIK Şehir ziyaretimizi, ŞEHİR Merkezinde yaşayan BULGARİSTAN Vatandaşları ile yaptığımız "KIRK YILLIK HATIR"a sahip olan "TÜRK KAHVELERİMİZİ" yudumlayarak HOŞ SOHBETLE TAMAMLADIK.
“İÇ İŞLERİ BAKANLIĞIMIZIN, TENSİPLERİ İLE DÜZENLEMİŞ OLDUĞUMUZ KÜLTÜREL VE SOSYAL YÖNDEN BULGARİSTAN’I TANITMA İLE İLGİLİ KÜLTÜREL GEZİLERİMİZE PROJEMİZ DÂHİLİNDE DEVAM ETMEKTEYİZ".
Merak EDİP İLGİ DUYANLARA özellikle ilanen duyuruyoruz
Sonsuz selam ve muhabbetlerimizle
Cemil Abi ikiye bölebilir veya köşede ver devamını internette
Nasıl uygun görürseniz
teşekkürler
Cemil Abi bunu yayınlayabilirmisin bu sayıda

Tarih: 19 Mayıs 2023 Cuma    Hit: 1301
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol