19 Mayıs 2024 Pazar   

Leyla ALTINTAŞ / Uzm. Fizyoterapist / Fiziksel Sağlık

EGZERSİZ VE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ

 

İnsan yaşamının sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi için, düzenli olarak egzersiz yapmak çok önemlidir. Yıllar yılı gelişen insan yaşamında egzersiz, insan yaşamına sağladığı faydadan ötürü diğer birçok faydalı olgunun da önünde yer alır. Yine, düzenli bir şekilde egzersiz yaparak birçok hastalığın da önüne geçmiş oluruz. Egzersiz yapmanın insan vücuduna sağladığı en büyük faydalardan bir diğeri ise, solunum yollarımıza sağladığı katkılardır. Özellikle de üst solunum yollarımızın üstün bir şekilde çalışmasını ve daha sağlıklı olmasını sağlayan düzenli egzersiz, bu bölgede oluşabilecek kanser hastalıklarına karşı da bizleri korumaktadır. Tabi, düzenli olarak egzersiz yapmanın insan sağlığına kattığı artı değerler bununla da sınırlı kalmamaktadır. Düzenli egzersiz yapmanın, özellikle de bağışıklık sistemimize inanılmaz bir katkısı vardır. Egzersiz esnasında daha aktif olan insan vücudu, vücut organizmalarının da daha aktif olması sayesinde, vücudumuzun dış etkenlere karşı bağışıklığını güçlendirir.
 Peki tam anlamıyla, egzersiz yapmanın bağışıklık sistemine faydaları nelerdir? Egzersiz yapmanın insan bağışıklık sistemine faydaları nedir şeklindeki sorumuzdan önce, bağışıklık sistemi hakkında bilgi verelim. Bağışıklık sisteminin bilimsel açıklaması şu şekildedir; Bağışılık sistemi, vücudun en önemli savunma mekanizması olan, tümör ve patojenleri tanımlayan ve aynı zamanda onları yok eden vücut koruma sistemidir. Sağlıklı bir yaşama sahip olmak için ise, vücudun bağışıklık sisteminin güçlü olması ve güçlendirilmesi gerekmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için, insanların yapması ve yapmaması gereken eylem ve davranışlar bulunmaktadır.
Bunlara göz atacak olursak;
• Sağlıklı ve düzenli beslenerek • Düzenli uyuyarak • Sigara içmeyerek • Alkol kullanmayarak • Stresi azaltarak • Enfeksiyonlara tedbir alarak, bağışıklık sistemimizi güçlendirebiliriz. İnsan bağışıklık sistemini güçlendirmek için gerçekleştirilecek en faydalı aktivitelerden bir diğeri ise, düzenli olarak egzersiz yapmaktır. Şimdi de, düzenli olarak egzersiz yapmanın bağışıklık sistemimize ne denli fayda sağladığını inceleyelim.
Virüs ve zararlı bakterileri öldürür
Düzenli olarak egzersiz yapmak, vücudumuz içerisinde bulunan zararlı virüs ve bakterileri öldürmektedir. Egzersiz yaptıktan sonraki ilk 3 saatlik süreçte, kanda bazı hücreler daha hızlı bir şekilde dolaşmaya başlar. Bu hücrelerin ise, vücut içerisinde bulunan zararlı virüs ve bakterileri öldürme özelliği mevcuttur. Zararlı virüs ve bakterileri öldüren bu hücreler, aslında her daim insan kanı içerisinde bulunmakta ve dolaşmaktadır. Yapılan egzersiz sonucunda ise, bu hücrelerin miktarı ve vücuttaki dolaşım hızı arttığından, daha fazla zararlı virüs ve bakterinin öldürülmesini sağlarlar.
Meme Kanseri riskini azaltır
Düzenli olarak egzersiz yapmanın, cinsiyet bazlı bağışıklık sistemi faydalarından bahsedecek olursak, meme kanseri oranından bahsedebiliriz. Düzenli olarak egzersiz yapmanın meme kanseri üzerindeki etkilerini araştıran uzmanlar, düzenli olarak egzersiz yapan kadınları ve genel olarak hareketsiz bir yaşam sürdüren kadınları teste tabi tuttu. Yapılan gözlemler ve test sonuçlarına bakılarak; düzenli olarak egzersiz yapan kadınların, hareketsiz bir yaşam sürdüren kadınlara oranla meme kanserine yakalanma oranının %20 daha az olduğunu açıkladı.
Vücudu genç ve diri tutar
Düzenli olarak egzersiz yapmak, yaşlanma karşıtı vücut direncini de yine önemli ölçüde arttırır. Tabi bu konuda, düzenli olarak egzersiz yapmanın, insan vücudunun yaşlanmasını ne şekilde geciktirdiği henüz bilinmemektedir. Ancak yapılan gözlemler sonucunda, düzenli olarak egzersiz yapmanın yaşlanmayı geciktirdiği kesin olarak belirtilmektedir.
Mevsimsel hastalıkları yok eder
Özellikle de mevsim geçişlerinde, vücudumuzda bazı olumsuz tepkimeler gözükmektedir. Bu tepkimeler, kış mevsimine giriş esnasında ve kış mevsiminden çıkış esnasında çok daha fazla şekilde gözükmektedir. Bu belirtilerin başında ise, değişen hava sıcaklıklarına bağlı olarak meydana gelen öksürük, ateş, halsizlik ve yorgunluk gibi etkenler gelmektedir. Düzenli olarak egzersiz yapıldığında ise gelişen bağışıklık sistemi, bu tip mevsim geçişi belirtilerinin çok daha etkisiz bir şekilde gerçekleşmesini veya tamamen ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Yani, mevsim geçişlerine bağlı olarak tetiklenen vücut direncini, egzersiz yaparak güçlendirdiğimiz bağışıklık sistemi ile yeniden kazanabilirsiniz. Bu da sizin, yılın dört mevsimi ve olumsuz hava şartlarında dahi, daha az hastalık riski taşımanızı ve daha enerjik bir fiziksel yapıya sahip olmanızı sağlar.

Tarih: 23 Mart 2024 Cumartesi    Hit: 1016
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol