06 Ağustos 2021 Cuma   

Naser ŞİMŞEK / İnşaat Mühendisi / Teknik Bakış

DÜNYA’NIN EN BÜYÜK 10 PROJESİNDEN 7’Sİ TÜRKİYE’DE

 

YAŞADIĞIMIZ bu zaman diliminde Dünya ile beraber Türkiye de her türlü komplo teorisine veya gerçeklere dayanan PANDEMİ süreci sonucunda zor günlerden geçiyor.
Öyle ki pandemi öncesinde seçimi kesin kazanması gözüyle bakılan Trump yaşanan ekonomik daralma ile Başkanlığı kaybetti.
Türkiye bununla beraber bir taraftan Ermenistan-Azerbaycan arasında yaşanan Karabağ savaşına müdahil olmak durumunda kaldı. Diğer taraftan Karadeniz’in suyunu ısıtacak dünya ülkelerinin müdahil olabileceği Ukrayna-Rusya krizi de kapımızda bekliyor.
Cumhurbaşkanımız Sn Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu “mavi vatan’’ sınırlarına bağlı olarak en büyük enerji yatağının bulunduğu Doğu Akdeniz’e odaklanmış durumda. Diğer taraftan Libya krizi ve Fransa ile Yunanistan’ın hamlelerine cevap vermek durumunda kalıyor. Mısır ile tekrar toparlanmaya çalışan ilişkiler ile farklı bir hamle yapılmaya çalışılıyor.
Tüm bunları konuşurken biraz geriye giderek bazı hatırlatmalar yapmak istiyorum. Yakın zamanda Türkiye’nin AK Parti hükümeti ile ortaya koyduğu dünyanın en büyük on projesinin yedisinin Türkiye’de gerçekleştirildiğini hatırlatmak istiyorum. Bu konu ile alakalı CNN de Vizör programında anlatılan bu projeleri saymamız gerekiyor.
İŞTE O PROJELER: MARMARAY
Açılmadan önce büyük tartışmalara yol açtı, hatta yapılamayacağını iddia edenler oldu. Türkiye'nin 153 yıllık rüyası Marmaray 2013 yılında tamamlandı. Avrupa-Asya arasında yolculuk 4 dakikaya indi.
AVRASYA TÜNELİ
O da büyük tartışmaların ardından hayata geçirildi. Şu anda İstanbul için hayati önem taşıyan projelerden biri haline geldi.. Avrasya Tüneli, 1 milyar 245 milyon dolarlık projeyle yapıldı. Boğaz'ın iki yakasını hem yerin hem de denizin altından birleştirdi.
BÜYÜK İSTANBUL HAVALİMANI
“Bir pilotun anlattığına göre” diye başlayan çok yoğun tartışmalara neden oldu. Dünyanın en büyük havalimanlarından biri İstanbul'a inşa edildi. 22 milyar euro gibi rekor bir bedelle yapılan Büyük İstanbul Havalimanı 76.5 milyon metrekare alanda hizmete girdi. 225 bin kişiye istihdam sağlandı.
YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ
Ve çok tartışılan yatırımlardan biri daha Yavuz Sultan Selim Köprüsü. “Yapılabilir mi yapılamaz mı” tartışmaların arasında başladı. Yavuz Sultan Selim Köprüsü, yaklaşık 3 yılda hizmete girdi.
OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ
Osmangazi Köprüsü, dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüleri arasında 4. sırada... Toplam yatırım bedeli 9 milyar dolar.
ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ
1915 Çanakkale Köprüsü. Köprü Çanakkale Boğazını İstanbul dışından geçen ilk köprü niteliğinde. Proje, 10 milyar 354 milyon lira proje bedelli.
KANAL İSTANBUL
İhale aşamasına gelen bu proje ile dünyanın en büyük projelerinden biri hayat geçirilecek.
Son günlerde yaşanan sıcak gündemi bu perspektifle değerlendirmemiz gerekiyor. Kalın sağlıcakla...

Tarih: 09 Nisan 2021 Cuma    Hit: 4264
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol