19 Ocak 2022 Çarşamba   

Naser ŞİMŞEK / İnşaat Mühendisi / Teknik Bakış

DÜNYA LİDERİ, BALKANLARIN GÜVENCESİ

 

TİTO Yugoslavya’sı Gorbaçov’un “Glasnost’’ politikası sonucu komunizmin çöküşü ile beraber parçalanma sürecine girdi. Avrupa Birliği tarafından uygulanan proje neticesinde Yugoslavya beş parçaya bölündü.
Bunun sonucunda körüklenen “Sırp milliyetçiliği’’ Sırbistan-Karadağ’daki sırp çetnik çeteler ve Miloşevic ile beraber oluşan “Büyük  Sırbistan’’ hayali neticesinde önce Hırvatlara sonra da Müslüman Boşnaklara savaş açıldı.
1995 yılına kadar devam eden “Bosna Savaşında’’ yüzbinler mertebesinde Boşnak öldürüldü, katledildi, soykırıma uğradı. Sözde Dayton Barış Anlaşmasında Aliya İzetbegoviç “Acı ilacı içmek zorunda kaldım’’ diyerek anlaşmaya imza atmıştı.
Son günlerde Bosna-Hersek’teki Sırp tarafı bağımsız ordu kurmak için harekete geçeceğini resmen açıkladı.
Oluşan bu durum karşısında Sn Cumhurbaşkanımızın daveti ile Türkiye-Sırbistan İş Konseyi Başkanı Bayram Akgül’ün belirlediği Türkiye genelindeki yaklaşık 40 kişiden oluşan “Boşnak STK temsilcileri’’ ve “Kanaat önderleri” ile 7 Kasım Pazar günü Huber Köşkünde geniş kapsamlı bir toplantı yapıldı.
Sn Cumhurbaşkanımızın huzurunda üç saatten fazla süren çok verimli bir toplantı gerçekleştirildi. Sn Cumhurbaşkanımıızın açılış konuşmasından sonra özellikle bizleri dinlemek istediğini belitmesi üzerine katılımcıların büyük bölümü fikirlerini beyan ettiler. Herkesin ortak kaygıları olan Bosna ve Sancak konusunda, olası durumlar ile ilgili bilgi paylaşımında bulundu.
Sn Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tüm paylaşılan bilgileri bizzat kendisi not aldı. Akabinde Avusturya ziyareti dönüşünde Saraybosna’ya geçerek Rahmetli Aliya İzetbegoviç’e yaptığı hastane ziyaretini anlattı. Rahmetli Aliya’nın “Bosna’yı ve boşnakları sana emanet ediyorum’’ dediğini ve emanetin kendisinde olduğunu dile getirdi. Bu emaneti her koşulda koruyacağını da hepimize söylerken bizlerde büyük bir bahtiyarlık ve minnet duyguları oluştu.
“Türkiye, Aliya zamanındaki Türkiye değil” derken Bosna - Sancak’taki boşnakların “Hamisi’’ olduğunu, o bölgedeki liderler nezdinde nasıl görüldüğünü net bir şekilde ifade etti. Bunun sonucunda gördük ki toplantı akabinde Bosna’daki Sırp lider “Dodik’’ apar topar Türkiye’ye gelerek Sn Cumhurbaşkanımızın huzuruna çıkarak bilgilendirmede bulundu. Sırplar, Sn Cumhurbaşkanımızın Azerbaycan-Karabağ’da yarattığı zaferin korkusu ve endişesi ile bir şey yapamayacağının farkındalar.
Türkiye Cumhuriyeti’nde Sn Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Bosna ve Sancak’taki Boşnaklar emanetçilerinin güvencesindeler.
Dünya Lideri Recep Tayyip Erdoğan, en büyük ve tek şansımız duyguları ile 2023’te sonuna kadar desteklenmelidir diyor farklı bir partide milletvekilliği yapmış bir ağabeyimiz.

Tarih: 11 Kasım 2021 Perşembe    Hit: 1141
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol