21 Temmuz 2024 Pazar   

DEVLET TEŞVİKLERİ OLMALI

DEVLET TEŞVİKLERİ OLMALI
 

Bilgisayar kontrollü makineler ile makine yapan makineler sektörünün yapay zekayı ilk kullanan sanayi alanı olduğunu vurgulayan Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, rekabette geri kalmamak adına otomasyon ve yapay zekaya dair teşviklerin devlet politikası olarak ele alınıp, eğitim sisteminde de devreye alınarak toplumsal bir dönüşüme geçilmesi gerektiğini ifade etti.

Gelişimi ve etki ettiği alanları son dönemde büyük bir hızla artan yapay zekanın küresel ekonomi ve iş gücü piyasasında yeni bir devrim yaratacağı tahmin ediliyor. Uluslararası Para Fonu’nun (IMF), bu yılın başında yayımladığı "Yapay Zeka ve İşin Geleceği" başlıklı rapor yapay zekanın küresel istihdamın yüzde 40'ını etkileyeceğini ortaya koyarken Oxford Üniversitesi’nden akademisyenlerin hazırladığı "Yapay Zekada İlerlemeye İlişkin Uzman Araştırması 2023" başlıklı rapor ise yapay zekanın 2116 yılına kadar insanların çalıştığı tüm meslekleri yapabilecek duruma geleceği öngörüsünü sunuyor. Türkiye’de talaşlı imalat sanayinin üretim ve rekabet gücünü yenilikçi çözümleriyle geliştiren Tezmaksan’ın Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, yapay zekanın sektöre yönelik mevcut durumunu değerlendirerek bu noktada atılması gereken adımlara dair görüşlerini paylaştı.
 

“İmalat sanayisi için yapay zeka konusu bir tercih olmayıp zorunluluktur”
Talaşlı imalatın Endüstri 4.0’a en hazır sektör olduğunu söyleyen Hakan Aydoğdu, “Bilgisayar kontrollü makineler ile makine yapan makineler sektörü, yapay zekayı ilk kullanan sanayi alanı konumunda. Günümüzde kurumsal firmalar ölçek ekonomisine uygun üretim yapmak zorunda olduklarından dolayı bunun gibi yatırımlara ciddi bütçe ayırıyorlar. Ancak başta otomotiv, savunma ve havacılık, beyaz eşya, kalıp ve makine sanayisinin yan sanayilerinin yüzde 90’ı KOBİ düzeyinde. Bu hem ülkemizde hem de dünya sanayisinde geçerli. Yan sanayiler maalesef bütçe ve gelecek öngörüsü sebepleri ile yapay zekaya uzak kalmayı tercih ediyorlar. Fakat imalat sanayisi için yapay zeka konusu bir tercih olmayıp zorunluluktur. Maalesef algı konusunda Türkiye; Avrupa, Amerika ve Uzak Doğu’dan çok geride kaldı. Artık KOBİ olarak nitelenen firmaların da düşük bütçelerle ulaşabileceği yapay zeka platformları mevcut. Ancak klasik üretim yöntemini terk etmek birçok firma için konfor alanını terk etmek anlamına geldiği için otomasyona yatırım yapmayı erteliyor. Tezmaksan inovasyonuyla geliştirdiğimiz robotlu otomasyon sistemini CubeBOX’ı bir yılda 40 ülkeye ihraç eder duruma getirdik. Çünkü ara eleman tüm dünyanın sorunu. Elinden cep telefonunu bırakmak istemeyen bir nesil geldi. Onlar da elle yapılan işleri bu yüzden tercih etmiyorlar. Kol gücü gerektiren sektörlerde penetrasyon çok fazla ve hızlı bir dönüşüm olacak. Buna yazılım entegrasyonu sektörünü de ekleyebiliriz” şeklinde konuştu.

Nitelikli iş gücünün yerini “robotlar” ve “akıllı sistemler” alacak
Türkiye’de teşvik veren ve alan kısmında söylemden öteye gitmeyen bir politikanın izlendiğini belirten Aydoğdu, bu konuda yapılması gerekenlere dair şunları paylaştı: “Otomasyon ve yapay zekaya dair teşvikler mevcut fakat bunun devlet politikası olarak ele alınıp eğitim sistemi de devreye sokularak toplumsal bir dönüşüme geçmesi gerekli. Finansmana ulaşmakta yaşanan sıkıntılar tabii ki önemli bir sorun, ancak daha önemlisi teknolojik devrim, katma değerli üretim ve buna bağlı ihracat devlet politikası haline gelmeli. Bunun da temeli eğitim sisteminde başlıyor. Dünya hızla değişiyor. Bizim ülke olarak bu treni kaçırmamamız gerekiyor. Ülke ekonomisinde her 8-10 yılda bir yaşanan krizler maalesef bizi geri atıyor. Özel sektörün belirsizliklerden uzak bir ortamda enerjisini teknolojiye vermesi ve bunun için de devletin gerekli ortamı hazırlaması gerekir. Çok yakın gelecekte otomasyon her alanda olmasa olmazımız olacak. Nitelikli iş gücü deyimi artık hayatımızdan çıkacak, yerlerini robotlar ve akıllı sistemler alacak. Üretimin coğrafyasının öneminin olmadığı bir dünya şekilleniyor. Markalaşmak şart ve organizasyonlar start-up’ların yerini alacak. Doğru kurgulanmış organizasyonların başarılı olacağı bir çağdayız.  Yeni nesli iyi anlayarak kendimizi dünyadaki değişime hazırlamalıyız.”

 
Tezmaksan Hakkında:
1981 yılından günümüze, 40 yılı aşan talaşlı imalat yolculuğu boyunca Tezmaksan; üretimden satışa, Türkiye’nin sanayileşmesinden dijitalleşmesine kadar birçok alanda ilklerin öncüsü olmuştur. Türkiye makine pazarının lider markası olan Tezmaksan, üretim  faaliyetlerini kolaylaştırmak ve Endüstri 4.0 yolculuğunda teknoloji liderliğini sürdürülebilmek amacı ile Türk sanayicisinin kurulduğu günden bu yana yanında yer almıştır. Bu kapsamda veri analizi için makine analiz platformu olan ve 5G’ye uyumlu hale getirilen KAPASİTEMATİK, talaşlı imalat sektörünün oyuncularını bir araya getiren B2B e-ticaret platformu PARKURDA.COM, tüm Türkiye’deki tedarikçilerin kendi online mağazalarını açarak ürünlerinin satışını vakit kaybetmeden yapabileceği PARKURDA PAZARYERİ ve robotlu otomasyon sistemlerini yerlileştirmek, üretime hız vermek ve ihracat taleplerini karşılayabilmek amacı ile Yerli Üretim belgesine de sahip CUBEBOX robotlu otomasyon sistemlerini  sanayi sektörünün hizmetine sunmuştur. Yenilikçi atılımlarda bulunarak geliştirdiği iş modelleri sayesinde 1981 yılından bu yana Türk sanayisinde katma değer yaratan Tezmaksan, 2019 yılında ise talaşlı imalat sektörüne sermaye ihtiyacı olmadan teknolojiyi yenileme fırsatı veren TEKNOLOJİ KİRALAMA finansal modelini sektöre kazandırmıştır. Yaptığı bu yeni projeler ve Ar-Ge yatırımıyla son bir yılda sektörde yüzde 50 verimlilik sağlamıştır. 2015 yılında kurduğu Tezmaksan Dijital Akademi ile sosyal sorumluluk alanındaki ödülleri ve projeleriyle rakiplerinden ayrışmayı başararak her zaman ilklerin öncüsü olmuştur. Tezmaksan, faaliyetlerini uluslararası standartlarda kurumsal yönetim, müşteri memnuniyeti, sürdürülebilirlik ve toplumsal sorumluluk anlayışı ile yürüterek, gelecekte de tüm paydaşları için değer yaratmaya devam edecektir.

Tarih: 18 Nisan 2024 Perşembe    Hit: 1331

Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol