19 Mayıs 2024 Pazar   

Ercan GÜL / Eski futbolcu / Sportmence

ÇOCUKLARDA SPORCU BESLENMESİ

 

Sporcu beslenmesi sadece yetişkinler için değil, çocuklar için de önemlidir. Sporcu çocukların da beslenmelerinde yüksek karbonhidrat, düşük yağ ve bol sıvı olmalıdır.
Spor yapan çocukların genel sağlıkları, büyümeleri, gelişmeleri ve spor performansları için yeterli ve sağlıklı beslenmeleri çok önemlidir. İyi beslenen genç sporcular, daha uzun süre iyi oynayabilir, zihinsel olarak daha uyanık olur ve antrenmanlardan veya yarışlardan sonra daha çabuk iyileşir. Yeterli enerji alamayan aktif çocuklar, yorgunluk ve uyuşukluk hissedebilir. Hatta spordan aldıkları keyfi bile kaybedebilir. Az yemek yiyen genç sporcular, zayıf beslenme riski altındadır ve tam gelişememe, olgunlaşamama gibi problemler yaşayabilir.
Sporcu çocuklar ekstra enerjiye ihtiyaç duyar
Yeterli beslenmenin en iyi göstergeleri çocuğun büyümesi, gelişmesi ve performansıdır. Sürekli hareket halinde olan çocuklar, enerji düzeylerini yüksek tutabilmek için düzenli olarak yemek yemelidir. Karbonhidratlı gıdaları tüketmeleri onlara ekstra enerji sağlayabilir. Çocuklar, çok yoğun ya da çok yorgun oldukları için düzenli yemek yiyemezlerse tükettikleri besinler yeterli gelmeyebilir. Bu durum genelde akşamları görülür, çünkü çocukların okuldan veya spordan geldikten sonra tükettikleri atıştırmalıklar yemekten daha önemli hale gelir. Sağlıklı gıdaları hızlı bir şekilde temin ederek beslenmelerine eklemek çözüm olabilir.
Sporcu çocuklar da su içmeli
Çocuklar yetişkinler kadar vücutlarının ısısını kontrol edemezler. Ayrıca genç sporcular çok fazla susamamışlarsa yetişkinler kadar sık sıvı almak için ara vermezler. Bu duruma gelene kadar zaten vücut yeteri kadar susuz kalmış olur. Bu nedenle aktif çocuklara susuz kalmamaları için özellikle dikkat etmek gerekir.
Spordan önce beslenme
Spor yapan çocuklar, spor etkinliklerinde çok heyecanlı oldukları için genellikle yeme ve içme konusunda düşünmeye zamanları olmayabilir. Bu durumda ebeveynler ve antrenörler, çocukları spordan önce yeme içmeye teşvik etmelidir. Spor etkinliğine 1 saatten az kaldıysa öncelikle çocuklara karbonhidrattan zengin gıdalar ve su verilmelidir. Özellikle sıcak ve nemli havalarda dehidrasyona (su kaybı) dikkat etmek gerekir.
Spordan sonra beslenme
Yorgun ve aç bir çocukla günün sonunda başa çıkmak zor olabilir. Bu nedenle çocuğunuza gün sonunda çabukça yapabileceğiniz bir öğün hazırlamaya çalışın. Organize bir şekilde hareket etmek herkese yardımcı olur ve çok aktif bir gün için çocuğunuza gerekli olan enerjiyi sağlar. Kolay öğünlerde de sağlıklı besinler tercih edilebilir. Konserve ve dondurulmuş ürünler sağlıklı ve hızlı bir şekilde öğün hazırlayabilmek için tercih edilebilir. İdeal olarak bol sıvılı ve yüksek karbonhidratlı öğünler seçilmelidir. Nerede yenirse yensin karbonhidrattan zengin yağdan düşük gıdalara sporcu çocuğun beslenmesinde yer vermeye dikkat edin. Egzersizden 2 ya da 3 saat sonra çocuklarınızı karbonhidrattan zengin gıdaları tüketmeye teşvik edin ve bol bol sıvı tüketmesini sağlayın.

Tarih: 23 Mart 2024 Cumartesi    Hit: 1017
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol