06 Ağustos 2021 Cuma   

CHP BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

CHP BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ
 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bayrampaşa İlçe Başkanlığı, Bayrampaşa Belediyesi 2020 Faaliyet raporu görüşülmesi sonrası grup başkanvekili, grup sözcüsü ve meclis üyeleriyle birlikte basın toplantısı düzenledi.
Toplantıda CHP ilçe başkanlıkları tarafından asılan ve savcılıktan alınan yazı ile vinçlerle indirilen “128 milyar dolar nerede” pankartları dahil, pandemide sıkıntılar, Bayrampaşa Belediyesinin Nisan Ayı toplantılarında görüşülen Faaliyet raporuna CHP tarafından niçin hayır verildiği, Bayrampaşa Belediye Başkanının gerçekleştiremediği bazı projeler için ‘İBB tarafından engelleniyor’ iddialarının da cevapların verildiği basın açıklaması gerçekleştirildi.
Basın toplantısına CHP Bayrampaşa İlçe Başkanı Hasan Mutlu, İstanbul İl Başkan Yardımcısı Şemside Yener, Bayrampaşa Kadın Kolları Başkanı  Arzu Doyran, Bayrampaşa Belediye Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Av. Atilla Özen, Grup Sözcüsü Fatoş Serin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Bayrampaşa Belediyesi Meclis Üyeleri Abdul Fettah Dindar, Kadri Sancaktar, Bayrampaşa Belediyesi Meclis Üyesi Çetin Tüfekçi, Gökhan Dal, Nihat Terzi ve  Nesrin Özmen ile ilçe yöneticileri katıldı.
CHP Bayrampaşa İlçe Başkanı Hasan Mutlu, CHP’nin “128 milyar dolar nerede” şeklinde hazırladığı afişlerinin savcılık emriyle kaldırılmasına tepki göstererek, “CHP olarak Merkez Bankası rezervleri içerisinde olduğu belirtilen ve sonrasında ise rezervler içerisinde görünmeyen 128 milyar doların ne olduğunu, 128 milyar doların hangi kur üzerinden kimlere verildiği doğrultusunda sorular soruldu. Bizde bu soruları halkımız adına Bayrampaşalı adına sorduk ve bir pankart astık. Pankart da sadece ‘128 milyar dolar nerede?’ diye yazdık. Gün içerisinde emniyet güçlerinden arkadaşlar gelip ‘Pankartı indirin’ dediler. Biz; anayasanın bize vermiş olduğu siyaset yapma hakkını kullandığımızı, halkımız adına bu sorumuza cevap beklediğimizi ifade ettik. İftar sonrasında tekrar Emniyet kuvvetlerinden arkadaşlar geldiler, burada şunu da söyleyeyim, kesinlikle kötü davranışla karşılaşmadık. Çok kibar, çok nezih, çok iyi, bir konuşma geçti aramızda onlara teşekkür ediyorum. Pankartı indirmemizi talep ettiler. İndiremeyeceğimizi söyledik. Bir saat sonra savcılık yazısıyla geldiler. Savcılık yazısında bu pankartın Cumhurbaşkanımıza hakaret olduğunu belirtiliyordu. Bu pankartın hakaret içermediğini dile getirdik. Verdikleri tutanağa şerhimizi koyarak pankartımızı aldılar. Pankartlar inmiş olsa da biz bu soruları sormaya devam edeceğiz” dedi.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİ YÜRÜRLÜĞE GİRSİN
İstanbul sözleşmesinin bir an önce yürürlüğe girmesi yönünde çalışmalarını sürdüreceklerini belirten Hasan Mutlu, “İşlenen kadın cinayetlerinin önüne geçmek umuduyla, bir İstanbul sözleşmesi gündeme geldi. Bu kadınlara yönelik şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleye ilişkin Avrupa konseyi sözleşmesi ya da bilinen adıyla İstanbul sözleşmesi olarak geçen bir sözleşmedir. Buradaki amaç toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayabilmek, kadına yönelik şiddeti engelleyebilmek ve bu şiddete karşı dik durabilmek, çocuklara karşı şiddet ve çocuk istismarını önlemek, çocuk yaşta zorla evlendirilenlere karşı dik durabilmek, bunları önlemek amaçlı 12 Bölüm ve 81 maddeden oluşan bir sözleşme. Bu sözleşme iktidarın kendi aile bakanları tarafından da övülen bir sözleşmeydi. Meclis tarafından, bakanlar tarafından, komisyon tarafından onaylanan bu sözleşme bir gecede fesh edildi. Kadınlarımıza, çocuklarımıza karşı yapılan bu istismarlarının engellenmesi, durdurulabilmesi ve bunlara karşı daha etkin mücadele edilmesi adına İstanbul sözleşmesinin bir an önce yürürlüğe girmesi yönünde çalışmamızı sürdüreceğiz” diye konuştu. 

ANDIMIZ VE ÇANAKKALE ELEŞTİRİLERİ
Andımızın kaldırılmasına da tepki gösteren Hasan Mutlu; “Andımız bize ahlaki, saygıyı, büyüklere saygı duymayı, küçükleri sevmeyi öğretti. Andığımız bize milli değerlerimizi, bayrağımıza, milli birlik ve bütünlüğümüze saygı duymayı öğretti. Bir takım cemaatlara, tarikatlar ya da Araplara şirin görünmek için yapılan bu eylemin de tamamen karşısındayız. Biz yeniden andımızın Milli değerlerimizin korunması adına bunlara sahip çıkılmasını bir an önce bunların tekrar getirilmesinden yanayız ve bunun içinde her türlü mücadelemizi sürdüreceğiz. Çanakkale Zaferi, Türkiye'nin bağımsızlığını ortaya koymuş bağımsız demokratik bir ulus bilinci oluşturulmuş bir yapıdır. Oysaki ilçemizde bütün her şey reel yapılırken, kongre kurultaylar yapılırken. Çanakkale Zaferi'nin anma programının online yapılma kararını şiddetle kınıyoruz. Çanakkale Zaferini online, bilgisayar üzerinden yapamazsınız. Biz Bayrampaşa Cumhuriyet Halk Partisi örgütü olarak bunu da reddettik ve örgüt üyesi arkadaşlarımızla, meclis üyelerimizle birlikte Atatürk anıtının önünde gerekli saygıyı gösterdik. Çelengimizi koyduk. Biz milli değerlerimizi, milli bayramlarımızı her zaman güçlü bir şekilde kutlanmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı. 

YARDIMLAR KISILARAK BÜTÇE TUTTURULDU
Bayrampaşa Belediye Meclisinin Faaliyet Raporu görüşme oturumunda CHP Grubunun sorularına cevap alamadıklarını söyleyen Hasan Mutlu, konuşmasını şöyle tamamladı. “Yakın bir zamanda Bayrampaşa Belediye Meclisinde faaliyet raporu görüşüldü. Bütçeyi tutturmak için yaptığınız yardımları kısıtlayarak yapacağınız bütçe başarı değildir. Arkadaşlar çok ayrıntılı bir şekilde ihale şartnamelerine, ihale nasıl verildiği yandaşlarına nasıl peşkeş çekildiği doğrultusunda çok ayrıntılı sorular sordular. Sorulan sorulara karşı hiçbir cevap alamadığımız gibi her seferinde birtakım hikayelerle geçiştirildi, ‘vizyonsuzlukla’ suçlandık. Grubumuz adına konuşan arkadaşımızdan sonra, iktidar partisinin grup adına konuşması çıkar, konuşur. Ondan sonra bireysel konuşmaya başlar. Bunun şeklini bile değiştirmeye ve kaynatmaya başladılar. Bizim camlarımız da pas kir yok görüyorsunuz. Karşıdaki kirlilikleri çok net bir şekilde görebiliyoruz” şeklinde konuştu. 

ÖZEN VE SERİN’DEN BELEDİYEYE ELEŞTİRİLER
Bayrampaşa Belediyesi Meclisi CHP Grubu Başkan Vekili Av. Atilla Özen ise Faaliyet Raporuna neden hayır dediklerini açıkladı. Av. Atilla Özen,  hayır deme sebeplerini anlattığı konuşmasında, “Bizim amacımız Belediyenin yaptığı çalışmaları baltalamak, sekteye uğratmak, Belediyeyi çalışamaz hale getirmek değil. Bizim amacımız, yurttaştan toplanan vergilerin doğru yöntemlerle doğru yerlere harcanmasını sağlamak. Biz her şeye hayır demedik. Halkımızın yararına olduğunu düşündüğümüz yatırım ve projeler önümüze geldiği zaman, evet demesini de bildik. Bilinmelidir ki Cumhuriyet Halk Partisi olarak yerel yönetim anlayışımız; yoksulluğu yenen, üreten ve istihdam yaratan, sosyal adaleti sağlayan, hesap veren, şeffaf yönetilen, nefes alan, mutlu ve gülümseyen kentler yaratmaktır” dedi. 
CHP grup Sözcüsü Av. Fatoş Serin ise “2019 yılı denetim komisyon raporunun görüşüldüğü esnada belirttiğimiz finansman açığına  yaptığımız eleştiriler yerini bulmuş olacak ki 2020 yılında finansman açığı olmamıştır. Bu da muhalefetin bir fren mekanizması olarak önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Denetleme komisyonu  raporu hakkında hem grubumuz adına konuşan Sayın Gökhan Dal ve hem de şahsı adına konuşan Fettah Dindar bir çok soru sormuş ancak soruların  % 90’na cevap alınamamıştır. Sonuç olarak denetim komisyonu raporu ve faaliyet raporunun görüşüldüğü oturuma, CHP’nin vizyonsuzlukla suçlanması ve denetim komisyonu üyemize sarf edilen komisyonda olsan ne olur olmasan ne olur açıklamasının kara gölgesi düşmüştür. Bayrampaşa’mıza hizmet için var olduğumuzu bir kez daha hatırlatıyorum” diye konuştu.

Tarih: 16 Nisan 2021 Cuma    Hit: 4620

Fotoğraflar
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol