19 Eylül 2021 Pazar   

BEYAZ EV PROJESİ

BEYAZ EV PROJESİ
 

Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı, Gaziosmanpaşa Belediyesi ve Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı arasında imzalanan iş birliği protokolü ile kadına şiddet uygulayan erkeklerin psikolojik destek ve eğitsel faaliyetlerle rehabilite edilmelerini hedefleyen "Beyaz Ev Projesi" hayata geçirildi. 
Kadına şiddet uygulayan erkeklerin denetimli serbestlik veya gönüllülük kapsamında psikolojik destek ve eğitsel faaliyetlerle rehabilite edilmelerini hedefleyen Beyaz Ev projesi Gaziosmanpaşa'da hayata geçirildi. Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı, Gaziosmanpaşa Belediyesi ve Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı arasında imzalanan protokole göre ilçede bulunan kurum ve kuruluşların iş birliği ile toplumun temel taşını oluşturan ailenin sağlıklı gelişimine yönelik sorunların belirlenmesi ve çözümünün sistematik olarak sonuçlandırılması amaçlanıyor.

USTA: EMEĞİ GEÇEN HERKESE YÜREKTEN TEŞEKKÜR ETMEK İSTİYORUM
Projeye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Gaziosmanpaşa Belediyesi Başkanı Hasan Tahsin Usta, "Böylesine anlamlı ve bir o kadar da faydalı olacağına inandığımız bu projenin paydaşı olmaktan duyduğum mutluluğu ifade etmek istiyorum. Bu çalışmanın başında başta Kaymakamım olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum. Çünkü her birimizin bir aile mensubu olarak, toplumun bir bireyi olarak bu sorumluluğu taşıdığımızı düşünüyorum. Özellikle ilçemizdeki tüm kurumlarımızın paydaşlarını bu çalışmaya önce gönülden sonra da fiilen destek vermiş olması Türkiye'de farklı bir model ortaya çıkmasının da bir örneği olduğunu düşünüyorum. Bu anlamda emeği geçen herkese yürekten teşekkür etmek istiyorum" ifadelerini kullandı. 

İSLAMOĞLU: EĞİTİME DAHİL OLAN KADIN VE ERKEKLERİN İKİNCİ KEZ ŞİDDET MAĞDURU OLARAK EMNİYET KAYITLARINDA İSİMLERİNİ GÖREMEDİK
Proje koordinatörü Sosyolog Gülsüm İslamoğlu ise yaptığı açıklamada, "Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı tarafından 2019 yılından itibaren projemiz faaliyet vermektedir. İlk etapta Emniyet Müdürlüğümüzde kaydı oluşan aile içi şiddet kapsamlı hem mağdur hem faillerine yönelik listeleri bir derledik. Bu kapsamda evli olup ayrı evde olan, uzaklaştırma kararı alan, evliliği devam eden resmi nikahlı kişileri tespit ettik. Buradan hareketle kişilere yönelik ilk etapta kaymakamlığımıza çağırarak ön görüşmeler yaptık. Anket uygulamaları, psikolojik dayanıklılık testleri uyguladık. Ön test kısmını uyguladık akabinde verdiğimiz bireysel ve grup terapileri, ebeveynlik eğitimleri neticesinde son test uygulamalarımız oluyor. Bu kapsamda da bilimsel veri oluşturmak ve projemize dayanak sağlamak anlamında bu çalışmalar bizler için çok önemli. Başarılı sonuçlar elde ettik. Bizim projemizin en önemli çıktısı, eğitime dahil olan kadın ve erkeklerin ikinci kez şiddet mağduru olarak emniyet kayıtlarında isimlerini göremedik" dedi.

Tarih: 08 Nisan 2021 Perşembe    Hit: 4663

Fotoğraflar
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol