21 Nisan 2024 Pazar   

Cemil SAĞLAM / Gazeteci Yazar / Basın Tribünü

BAYRAMPAŞA'DA START VERİLDİ

 

"İnsanlar eğlenebildikleriyle arkadaş,
anlatabildikleriyle dost,
ağlayabildikleriyle kardeş olurlar..."

31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde Bayrampaşa Belediye Başkan Adayları netleşmeye başladı. AK Parti’nin Bayrampaşa Belediye Başkan Adayı Av. İlknur Kovaç Bayraktar olurken, CHP’de ise eski İlçe Başkanı Hasan Mutlu aday gösterildi. Cumhur İttifakı’nın ortağı MHP Bayrampaşa’da aday çıkarmazken, Saadet Partisi’nin Belediye Başkan Adayı İsmail Acar, Demokrat Parti’nin Başkan Adayı Mümin Tunaboylu, Zafer Partisi Başkan Adayı Av. Tarkan Güler ve Milli Yol Partisi’nin Başkan Adayı Zeki Denizli oldu.
Belediye Başkan Adayları netleşmeyenler partiler ise şöyle; Yeniden Refah Partisi’nin Aday Adayı İsa Çetin, İYİ Parti’nin Aday Adayı Hülya Durmuş Teker, Büyük Birlik Partisi’nin Aday Adayı Ergül Özer ve Bağımsız Türkiye Partisi’nin Aday Adayı ise Deniz Aktay.
YEREL SEÇİMLERE GENEL BİR BAKIŞ
AK Parti İstanbul İl Başkanlığınca, Haliç Kongre Merkezi'nde, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla AK Parti İstanbul İlçe Adayları Tanıtım Toplantısı yapıldı.
Toplantıda, 31 Mart'ta yapılacak Mahalli İdareler Seçimi için AK Parti'nin 37, MHP'nin 2 olmak üzere Cumhur İttifakı'nın 39 ilçe belediye başkan adayı kamuoyuna açıklandı.
Bağcılar, Bahçelievler, Başakşehir, Beykoz, Beyoğlu, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Eyüpsultan, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kağıthane, Pendik, Sancaktepe, Silivri, Sultangazi, Şile, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar ve Zeytinburnu olmak üzere 22 ilçede mevcut belediye başkanlarının yeniden adaylığı duyuruldu.
Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, Arnavutköy Belediye Başkanı Ahmet Haşim Baltacı ve Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin tekrar aday gösterilmezken, Bayrampaşa'da Av. İlknur Kovaç Bayraktar, Arnavutköy'de Mustafa Candaroğlu, Sultanbeyli'de ise Ali Tombaş'ın adaylığı ilan edildi.
Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu ve Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı 3 dönemin ardından 4'üncü, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta ve Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen de 2 dönemin ardından 3'üncü kez aday olarak gösterildi. Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın ise Zeytinburnu'nda 4 dönem belediye başkanlığı yapmasının ardından 2019'da seçildiği Beykoz'da ikinci kez aday oldu.
Küçükçekmece Belediye Başkan Adayı Aziz Yeniay, 2004-2014 yıllarında iki dönem görev yaptığı ilçeden, Ali Talip Özdemir de daha önce iki dönem belediye başkanlığı yaptığı Bakırköy'den aday gösterildi.
Adalar, Arnavutköy, Avcılar, Beylikdüzü, Sultanbeyli ve Şişli olmak üzere 6 ilçede AK Parti'nin ilçe başkanları belediye başkan adayı olarak ilan edildi.
Açıklanan adaylar arasında 1984 doğumlu Arnavutköy Belediye Başkan Adayı Mustafa Candaroğlu en genç, 1953 doğumlu Bakırköy Belediye Başkan Adayı Talip Özdemir ise en yaşlı aday olarak listede yer aldı.
Silivri Belediye Başkan Adayı Volkan Yılmaz ve Beşiktaş Belediye Başkan Adayı Av. Serkan Toper, MHP'nin adayları olarak dikkati çekti.
İSTANBUL’DA İKİ KADIN ADAY
Bayrampaşa Belediye Başkan Adayı Uv. İlknur Kovaç Bayraktar ve Sancaktepe Belediye Başkan adayı Şeyma Döğücü, AK Parti'nin İstanbul'daki kadın adayları olarak ön plana çıktı.
İlknur Kovaç Bayraktar kimdir?
1979 İstanbul doğumlu Makedonya'dan Bayrampaşa’ya göç eden bir ailenin çocuğudur. İlköğretim Bayrampaşa Ahmet Haşim İlk okulu, orta ve lise eğitimini Rıfat Canayakın Lisesi, Üniversite Eğitimini Maltepe Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tamamladı.  Maltepe Üniversitesi Hukuk Bölümü'nden mezun olduktan sonra, Marmara Üniversitesi'nde Uygulamalı Ticaret Hukuku üzerine yüksek lisans yapmış ve Bahçeşehir Üniversitesi'nde, Kentsel Dönüşüm ve Gayrimenkul Hukuku Eğitimi almıştır. Meslek hayatına avukat olarak başlayan İlknur Kovaç Bayraktar, Bayraktar Hukuk Grubu’nun kurucu avukatıdır. İkinci üniversite eğitimine İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde devam etmektedir.
AK Parti Bayrampaşa Kadın Kolları görevi sonrası 2014-2019 yılları arasında AK Parti Bayrampaşa İlçe Ana kademe Seçim İşleri, Yerel Yönetimler ve İnsan Hakları Birim Başkanlıkları yapmıştır. 2019 yerel seçimlerinde Bayrampaşa  ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclis üyesi seçildi.  Halen İBB Meclisinde Hukuk Komisyonunda görevine devam etmekte.
Arnavutça, Fransızca ve İngilizce Bilen İlknur Kovaç Bayraktar, evli ve iki çocuk annesidir.
***
İBB’DE KIYASIYA YARIŞ
31 Mart yerel seçimlerine az bir zaman kaldı. Siyasi partiler de yerel seçimlerde yarışacak adaylarını açıklıyor. Bu seçimlere damgasını vuracak şehirlerden olan İstanbul’a hem iktidar hem de muhalefet talip.
AK Parti ve CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan adayları belli oldu.
AK Parti, eski Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum‘u aday gösterdi. CHP ise mevcut İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu‘nu yeniden gösterdi. AK Parti, yeniden İstanbul’u almak, CHP ise İstanbul’u kaybetmemek için son sürat çalışıyor.
Her iki aday da sahada seçim çalışmalarına başladı.
Ailesi gibi ticaretle ve inşaatla uğraşan Ekrem İmamoğlu, 2009 yılında siyasete girerken, Murat Kurum ise o sırada kariyer basamaklarını tırmanıyordu.
Bir dönem Trabzonspor’da da yöneticilik yapan İmamoğlu, 2009 yılında daha sonra belediye başkanı olacağı Beylikdüzü’nde CHP İlçe Başkanı oldu.
Murat Kurum ise Kasım 2009’da TOKİ’ye bağlı Emlak Konut GYO’nun Genel Müdürü oldu.
İmamoğlu, 2014 mahalli seçimlerinde Beylikdüzü’ne Belediye Başkanı seçildi.
Murat Kurum ise siyasete ilk kez 2018 yılında, o dönemki adıyla Çevre ve Şehircilik Bakanı, yeni adıyla Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı olarak girdi.
Ekrem İmamoğlu’nun adaylığı CHP Genel Başkanı Özgür Özel tarafından açıklandı ancak İmamoğlu ismi açıklanmadan önce seçim çalışmalarına başlamıştı.
Murat Kurum ise AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından aday ilan edilir edilmez seçim çalışmalarına Eyüpsultan’da namaz kılarak ve Fatih Sultan Mehmet Han’ın türbesinde dua ederek başladı. Sahaya inen Kurum, İstanbul’un ilçelerini gezerek vatandaşlara projelerini anlatıyor.

Tarih: 22 Ocak 2024 Pazartesi    Hit: 2709
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol