24 Haziran 2024 Pazartesi   

BARAN ONGUN YİNE ŞAMPİYON

BARAN ONGUN YİNE ŞAMPİYON
 

İsveç’in Stockholm kentinde yapılan 2024 Avrupa Wushu Şampiyonasında Türkiye Milli Takımı’nda mücadele eden İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Baran Ongun, Avrupa şampiyonu oldu.
İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Makine Bölümü’nde okuyan Baran Ongun’un Avrupa şampiyonluğundan dolayı büyük mutluluk duyduklarını belirten Okul Müdürü Deniz Mutlu Güler, “İsveç’te yapılan 19. Wushu Avrupa Şampiyonası’nda Gençler A kategorisi 65 kiloda zirvede yine yerini buldu ve altın madalya ile şampiyonluk elde ederek İstiklal Marşı’mızı tüm Avrupa’ya dinleterek ülkemizi gururlandırdı. Sporcumuzu tebrik eder, başarılarının devamını dileriz” açıklamasını yaptı.
Baran Ongun, aralık ayında İstanbul’da düzenlenen  1. Avrupa Wushu Kung Fu Şampiyonası’nda da Gençler A kategorisi 65 kiloda Avrupa şampiyonu olmuştu.

Wushu sporu hakkında        
Çin'in geleneksel sporlarından olan, 4 bin 600 yıllık tarihi geçmişe sahip Wushu, "dövüş (wu) sanatı (shu)" anlamına geliyor.
Dünyada Kung fu olarak da bilinen Wushu, milattan önce 2000'li yıllarda Xia Hanedanlığı tarafından askerlere ülkelerini düşmanlarından koruma amaçlı olarak öğretildi.
Kelime olarak "dövüş sanatı" anlamına gelen Wushuda saldırı ve savunmanın yanında akrobasi ve baleye benzer koreografik hareketler sergilenmekle birlikte beden ve ruhun uyumu esas.
Wushu sporuyla insan karakterinin geliştirilmesi, öğrenme kabiliyetinin güçlenmesi ve hoşgörülü davranış biçimi hedefleniyor.

Tarih: 11 Mayıs 2024 Cumartesi    Hit: 1224

Fotoğraflar
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol