19 Mayıs 2024 Pazar   

İlyas ÇAĞLAYAN / Tiyatrocu / Oyuncu / Kültür - Sanat

8 MART KADIN VE SANAT

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Dünyanın her yerinde kadının anıldığı, sorunlarının çeşitli platformlarda tartışıldığı bir gün Peki; Kadınımızın Sanattaki yeri nasıldı eskiden;
Bizler Kadın ve Erkeğin bir bütünün iki eşit yarısı olduğuna inanan bir gelenekten geliyoruz. Görsel Sanatların estetik tarafını sahnede en güzel şekilde sergileyen kadınlarımız Cumhuriyet öncesi olması gereken takdiri ya da yerini alabiliyormuydu?
Demokratik, ileri bir toplum için, kadınların güçlendirilmeleri, etkinlik alanlarının genişletilmesi, eğitim, istihdam, sağlık, siyaset, Sanat ve hukuk gibi alanlarda eşit fırsat ve olanaklardan faydalanabiliyor olmaları dolayısı ile büyük önem taşımaktadır.
Tüm dünyada tartışılan kadın kimliği, ülkemizde ırksal, kültürel, etnik, dini, ve benzeri farklılıkları içerisinde algılanmakta ve bu farklılıkları ile gerek sosyal gerek siyasal hayatımızı zenginleştirmektedir, Bu zenginlik sadece demokrasimizi güçlendirmemekte aynı zamanda toplumsal ahengimizi de ortaya koymaktadır, Osmanlıdan günümüze bu çeşitlilik ve kimlik zenginliğini yaşayan ülkemizde kadınlar, erkeklerle birlikte sosyo-kültürel, siyasal tarihimizin inşa ve ihyasında büyük roller üstlenmişlerdir. Unutulmamalıdır ki, istiklal savaşının Nene Hatun'u, Halide Edip Adıvar'ı, Halime Çavuş'u, bizim kadınlarımızdır. Tarih bu konuda bize şöyle seslenir; Kadının müdahil olmadığı, Başında yer almadığı, hiçbir sosyo-kültürel ve siyasal hareket başarıyı yakalayamaz.
Bu başarı Sanat hayatında da böyledir aslında. Kadının yer almadığı bir sahne sanatların da inanın ki bir zerafet bir güzellik görmeniz mümkün değildir. Her yıl tüm Kadınlarımızın konumunu yükseltme gibi bir kaygının içerisine giriyoruz ülke olarak ve dünya olarak peki bu kaygıların akabinde Kadınımıza olması gereken değeri verebiliyormuyuz?
Yada daha doğru bir cümleyle sahnede,siyasette ve iş alanlarında görmemiz gereken kadınlarımızı nerede görüyoruz çok düşünmeyin ben size hatırlatayım. Ya hastanede ya da kabristanda. Ne kadar gelişmiş olduğumuzu ne kadar seviyemizin olduğunu buradan bir kere daha anlıyoruz.
Şifa Niyetine Tiyatro Atölyesi Ailesi olarak; 2023 yılında Elli Altı (56) Güzel Sanatlar Lisesine , Yirmi (20) Konservatuara toplamda ise Yetmiş altı (76) öğrencimizi Sanatla buluşturduk. Yetmiş altı öğrencimizin Kırk yedisi (47) ise kız öğrencimizdi. Atölye olarak kız çocuklarımızın sanatla yollarının kesiştiğini bilmek bu uğurda mücadele ettiğini görmek bizleri ziyadesiyle çok mutlu ediyor.
Hayatta kalan çocuklarımızın cinsiyet ayrımı yapmadan güzel bir şekilde yaşamaları için önce ahlaklı sonra da vicdanlı olmaları için elimizden geleni yapmamız gerekiyor...
Çünkü ; Yetiştirdiğimiz çocuklarımız büyüdüklerinde bizleri ve kendilerini temsil ediyor olacaklar.
Kadının olmadığı bir alanda üslup ve davranış bozuklukları ortaya çıkar. Kadınlarımızın SANATIN daha fazla içinde yer aldığı Hayatta daha mutlu ve Başarılı olduğu bir Dünya hayali ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun...
Sanatla kalın, sanatın nefesini her anınızda hissedin...
***
Yeryüzünde gördüğümüz her şey, kadının eseridir. (Mustafa Kemal Atatürk)
Kadınlar ile ilgili yapılabilecek üç şey vardır. Onu sevebilir, onun için acı çekebilir ya da onu edebiyata çevirebilirsin. (Henry Miller)
Bir kadına doğru ayakkabıları verirseniz dünyayı bile fethedebilir. (Marilyn Monroe)
Dürüst bir kadının güzelliği, ateşe benzer; yaklaşmayana hiçbir zararı dokunmaz. (Cervantes)
Bir kadın olarak kentim yok. Bir kadın olarak kentim tüm dünya.. (Virginia Woolf)
Kadınlar bizi sevdikleri zaman, her suçumuzu bağışlarlar. (Honore de Balzac)
Kadınlar insandır, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
Bir kadını ortadan ikiye böl... Yarısı annedir, Yarısı çocuk, Yarısı sevgili Yarısı aşk... (Cemal Süreya)

Tarih: 23 Mart 2024 Cumartesi    Hit: 1052
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol