30 Haziran 2022 Perşembe   

Muhammed SANCAKTAR / Türkiye Bosna Sancak Kül. ve Yrd. Der. Bşk. / Geniş Açı

24 NİSAN

 

Kıymetli Dostlar,
Başlık sizi biraz şaşırtmış olabilir. Çünkü nisan denince aklımıza ilk gelen 23 Nisan oluyor. Türk tarihinin, Cumhuriyet tarihimizin en önemli günlerinden biri şüphesiz ki 23 Nisan’dır.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk Başkomutanlığında topyekün başlattığımız Kurtuluş Savaşımızı büyük bir zaferle sonuçlandırdık. 23 Nisan 1920’de yine Gazi Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni açtı ve bu güne “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” adını verek çocuklara armağan etti.
Benim  üzerinde duracağım konu “24 nisan olayları” olarak geçen ve her yıl 24 nisan geldiğinde, adeta bir gün önce kutladığımız 23 Nisan bayramımızın tadını damağımızda, sevincini kursağımızda, neşesini içimizde bırakırcasına;  ABD başkanının yapacağı açıklamaya kilitlendiğimiz gün.
Nedir 24 nisan?
24 nisan 1915 olayları olarak geçen hadise, Osmanlı tebaası olarak bu topraklarda yaşayan Ermenilerin, birinci dünya savaşında işgal güçleriyle işbirliği yaparak silahlı örgütler kurması ve katliamlar yapması üzerine o günkü Osmanlı yönetimi tarafından zorunlu göçe tabi tutulmalarının sonucu yapılan göçtür. Bu olay sözde “Osmanlı Ermeni soykırımı yapmış” olarak gösterilmeye çalışılıp, her yıl temcit pilavı gibi ısıtılıp Türkiye’nin önüne getirilmeye çalışılıyor.
Tarihi siyasetçilere değil de tarihçilere bırakırsak ve arşivleri tam olarak açarsak Osmanlı’nın değil, Ermenilerin Anadolu’da Türklere ve diğer müslüman tebaaya soykırım yaptığı görülecektir. 1915’ten sonra, yani Ermeniler zorunlu göçe tabi tutulduktan sonra da Ruslar doğu Anadolu’yu Erzurum’u hedef alarak 1916’da işgal edip,1917’deki Bolşevik ihtilalinden sonra çekilip, yerini Ermeni çetelerine bıraktığında bu çeteler tarihte eşi, benzeri görülmemiş zulüm, kıyım ve tam anlamıyla soykırım yaptı. Öyle ki kadınları kazıklara oturttular, mandaya gaz yağı döküp ateşle yakarak camide ibadet eden cemaatin üzerine saldılar. Ve daha nice nice zulümler yaptılar. Bu olayları yaşayan ve hala hayatta olan canlı tanıklar var. Soykırım yaptıysa Ermeniler yaptı, Erminelere soykırım yapılmadı.
ABD ve batı soykırım görmek istiyorsa Bosna’ya baksın. Sırpların Müslüman Boşnaklara yaptığı ve “etnik temizlik” diye anlandırdığı soykırım daha dün yapıldı, ama ne hikmetse ABD ve batının soykırım demeye dili varmıyor.
ABD ve batı soykırım görmek istiyorsa Kızılderililere baksın. Mesela Hiroşima ve Nagazaki’ye baksınlar, etkileri dünya var oldukça devam edecek olan bir soykırımı görürler.
Osmalı’dan gasp ederek aldıkları Tunus, Cezayir, Libya ve diğer islam coğrafyasına baksınlar. Orada Fransızların, İngilizlerin, İtalyanların müslümanlara yaptıkları insanlık dışı muameleyi ve soykırımı görürler.
Yakın tarihte Irak’a baksınlar. ABD’nin haksız ve mesnetsiz gerekçelerle işgal ettiği Irak’ta nasıl bir soykırım yaptığını, kadın, çocuk, yaşlı, hasta demeden ne kadar insanı katlettiklerini görsünler…
Filistin’e baksın mesela...
Orada İsrail’in müslüman asli unsuru planlı ve kademeli bir şekilde nasıl yok ettiğini, nasıl soykırıma tabi tuttuğunu ve topraklarını nasıl ellerinden aldığını görsünler.
Suriye’ye baksınlar Suriye’ye...
Hala devam eden Suriye savaşını görsünler. Suriye’de 2 milyon civarında insan öldürüldü. 15 milyon insan ülkesini terk etti. Milyonlarcası sığınmacı olarak barınacak yer arıyor. Yüz binlerce insan göç sırasında yollarda ve denizlerde boğularak öldü.
Aylan bebeğe baksınlar mesela...
Bu olayları anlatmakla bitiremeyiz. ABD’nin ve Batılı ülkelerin bizzat yaptıkları, sebep oldukları yüzlerce, binlerce benzer olay var. Zulüm, vahşet, işgal, kan göz yaşı... Soykırım denince akla ABD ve batılı ülkeler gelir.
Çünkü onların geçmişi kirli, eli kanlı, sabıkası kabarık, sicili bozuk…
Günümüzde hala yaptıkları veya sebep oldukları, ya da göz yumdukları onlarca vahşet soykırım varken, her 24 nisan günü 100 yıldan bile daha fazla önce olmuş ve aslı astarı olmayan olayları çarpıtarak soykırım olarak sunmak gerçek manada yüzsüzlüktür, yaptıklarını bu şekilde örtbas etmektir.
ABD temsilciler meclisinin, Senatosunun,kongresinin, başkanının aldığı kararların, söylediği sözlerin, verdiği mesaj ve demeçlerin hiç birinin bizim için bir hükmü yoktur.
Çünkü Osmanlı ne Ermenilere ne de başka bir halka ve millete bırakın soykırım, zulüm ve haksızlık dahi yapmamıştır.
Buradan bizim ulusal medyamıza seslenmek istiyorum; 24 nisan’da ABD başkanı acaba soykırım mı diyecek? Büyük felaket vb. bir şey mi diyecek? gibi bir gündem yapmayın. İnanın sizin günler öncesinden yaptığınız bu haberler milleti ABD başkanının ne dediğinden ve ne diyeceğinden daha çok geriyor. Çünkü ABD başkanının ne dediği ve ne diyeceği bu milleti hiç ilgilendirmiyor.
Yazıma burada son verirken, mübarek ramazan ayınızı ve 23 nisan bayramınızı şimdiden kutluyorum.
Kalın sağlıcakla…

Tarih: 18 Nisan 2022 Pazartesi    Hit: 2076
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol