24 Haziran 2024 Pazartesi   

Muhammed SANCAKTAR / Laleli Sanayici ve İş İnsanları Derneği (LASİAD) Başkan Vekili / Geniş Açı

İSRAİL’İN GAZZE SOYKIRIMINA İRAN’IN TAVRI

 

Kıymetli dostlar; 7 Ekim 2023'te başlayan İsrail saldırılarında bugüne kadar çoğu kadın ve çocuk onbinlerce Filistinli şehit oldu. yüzbinlerce yaralı var ve binlerce ev, bina, tesis yerle bir edildi. İsrail saldırılarına aralıksız, durmadan devam ediyor. Uluslararası camia, insan hakları örgütleri, diğer ülkelerin baskıları hiçbir sonuç vermedi. ABD kayıtsız şartsız destek verdiği için, İsrail adeta hiçbir güç tanımıyor ve durdurulamaz bir güç halinde soykırım ve çatışmalarına devam ediyor.
Son günlerde İsrail'in, İran'ın bir devrim muhafızı komutanını öldürmesiyle İran-İsrail arasında var olan sözde gerginlik güya daha da tırmandı. Herkes bir İran-İsrail savaşı çıkar mı diye bekledi. Adeta 3. Dünya Savaşı çıkacak mı diye bütün dünya diken üzerinde durup bekledi. İran peş peşe yaptığı açıklamalarla bunun karşılığını vereceğini ve karşılığının çok sert olacağını söyledi. Nitekim her iki taraf da hazırlıklı bir şekilde beklerken İran, insansız hava araçlarını  ortalama 6-7 saat süren bir hava yolculuğundan sonra İsrail'e gönderdi. Bu İHA’ların zamanında yetişmesi ve isabetli atışlar yapması biraz güçtü. Bunlar havadayken İsrail'in demir kubbesi ve birçok ülkede bulunan hava savunma radarları alarmlarını verdi ve bunların tamamı havada İsrail hava sahasına daha girmeden bile yok edildi.
Peki İran bunu bilmiyor muydu? Yani bu şekilde İsrail'i vuramayacağını, bundan bir sonuç alamayacağını bilmiyor muydu? Biliyordu.
Peki neden bu saldırıyı yaptı?
Bunun iki sebebi vardı:
-İsrail açısından önemi şuydu; Gazze’deki soykırım ve çatışmaların gözlerden, dikkatlerden kaçırılıp, dikkatlerin bu tarafa verilmesi ve İsrail'in soykırım ve şiddete devam etmesi.
-İran açısından ise, bir Müslüman ülke olarak İsrail'e bu saldırıyı yapıp bir şov yapması,  adeta bir Don Kişok’luk yapması.
Yani “İslam'ın hamisi benim, İsrail'e karşı gelen devlet benim” deyip, güya İsrail'e göz dağı verip İsrail'i vurduğu  yönünde bir izlenim, bir algı oluşma çabasından başka bir şey değildi.
Tabi bunu birçok kişi, devlet daha işin başındayken bildi ama “bekleyip görelim” dendi ve nitekim bu şekilde bekledik, gördük ve böylece de tescillenmiş oldu.
Kıymetli okurucularımız, İran ile İsrail'in savaşının çıkması neredeyse imkansız. Yani bunlar benim şahsi kanaatime göre yıllardır danışıklı dövüş halinde devam ediyorlar.  İnanın biri birinin sebebi diğerinin sonucu. Yani bunlar birbirlerini var olma sebebi ve ayakta durma sebebi olarak görüyorlar. O yüzden gerçek anlamda İsrail'e dur diyebilecek, İsrail'i durduracak, çatışmalarını sonlandıracak bir güç maalesef henüz bugüne kadar olmadı. Bu konuda en fazla ses çıkaran, tepki gösteren ülke bizim ülkemiz ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan oldu ve her türlü desteği vermeye çalışıyor.
İsrail çatışmaları sonucu hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah'tan bir kez daha rahmet diliyorum. Bu çatışmaların bir an evvel son bulmasını, bölgemize ve dünyaya huzur gelmesini temenni ediyorum. ALLAH Ülkemizi payidar eylesin.
Kalın sağlıcakla.

Tarih: 24 Nisan 2024 Çarşamba    Hit: 1077
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol