19 Mayıs 2024 Pazar   

Muammer KÜTÜK / Kütükler Yapı Yön. Kur. Bşk. / Yatırım Stratejileri

İLK KEZ EV ALACAKLARA DÜŞÜK FAİZ MÜJDESİ!

 

İlk kez konut sahibi olacakların yakından takip ettiği düşük faizli konut kredisi yeniden gündemde. Peki 1.20 düşük faizli konut kredisi başvurusu başladı mı?
Konut alacak binlerce kişi ilk evim kampanyası kapsamında verilmesi beklenen düşük faizli konut kredisi ile ilgili detayları ve son dakika gelişmelerini yakından takip ediyor. Ev almak isteyen kişilere umut kapısını aralayan kampanya ile ilgili ilk açıklama Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'dan gelmişti.
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz konut kredileri ile ilgili önemli açıklamalar yapmış ve ilk defa ev alacaklara ilişkin kredi desteği verileceğine dikkat çekmişti.
CEVDET YILMAZ AÇIKLAMIŞTI
Basında yer alan habere göre; Cevdet Yılmaz, konuya ilişkin açıklamasında "Merkez Bankası ile BDDK'nın ikinci ve üçüncü konut alımında krediye erişimi zorlaştırdı. İlk konut alımında kredi erişimini sağlıyoruz. Orada bir düzenlemeye gidilecek demiştik, onu bu şekilde yapmış olduk. İkinci ve üçüncü konut alımında artık fazla kredi imkanı bulunmuyor" ifadelerini kullandı.
İkinci, üçüncü konuta kredi imkânı olmayınca konut kredi imkânlarının ilk ev sahipliği için kullanılmış olduğunun altını çizen Yılmaz, "Ev sahipliği meselesini yalnızca kredi odaklı değil ayrıca konut arzıyla beraber düşünmek gerekli. Konut arzı ve konut talebi şeklinde… Tersi durumda sırf krediyi düşünürseniz konut fiyatlarını istemediğiniz yere götürme olasılığınız bulunuyor. Konut arzını ve konut talebini dengeli olarak yönetmemiz gerekli" diye konuştu.  
DÜŞÜK FAİZLİ KONUT KREDİSİ ÇIKTI MI?
İlk kez konut sahibi olmak isteyenler için 1.20 faizli ilk evim konut kredisi ile ilgili detaylar tam olarak belli olmadı. Kredi konusuyla ilgili çalışmaların tamamlanması bekleniyor.
Ancak Orta Vadeli Program (OVP) kapsamında ilk kez ev alacak vatandaşlar için düşük faizli kredi imkanı sunulması öngörülüyor.
İlk defa ev alacak kişilere özel sunulacak olan kredinin 15 sene vadeli olması planlanıyor. Yani, ilk evi için kredi çekeceklere 180 aya kadar varan vade seçeneğinin sunulması öngörülüyor.
DÜŞÜK FAİZLİ KONUT KREDİSİ ÖRNEK HESAPLAMA 2024
Kredi çeşidi: Konut kredisi
Kredi tutarı: 2 milyon lira
Kredi vade süresi: 180 ay
Faiz oranı: Yüzde 1.20
2 milyon Türk Lirası 180 Ay vadeli konut kredisinim yüzde 1,20 faiz oranı ile kullanılması halinde.
Aylık Taksit Tutarı: 27.174,45 lira
Faiz Oranı: Yüzde 1,20
Toplam Tutar: 4.891.401,03 lira
***
EMLAK VERGİSİ ÖDEME TARİHLERİ NE ZAMAN?
Pek çok tapu sahibini oldukça yakından ilgilendiren emlak vergisi ilk taksit ödemeleri Mart ayı başı itibarıyla resmen başladı.
2024 yılı emlak vergisi ilk taksit ödemeleri 1 Mart 2024-31 Mayıs 2024 günleri arasında, 2. taksit ödemesi ise Kasım ayı boyunca gerçekleştirilebiliyor.

Tarih: 23 Mart 2024 Cumartesi    Hit: 1071
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol