24 Haziran 2024 Pazartesi   

Eda Yıldız Karadağ / Bayrampaşa Erkek ve Kadın Berberleri Esnaf Odası Başkanı / Zanaatkarın Sesi

YENİ ÇAĞIN RÜZGARI SALONLARI DA ESTİRİYOR

 

Berber dükkanlarının popülaritesinin son birkaç yılda hızla arttığı inkar edilemez. Aslında, profesyonel saç kesimi yaptıran erkeklerin kültürel canlanmasının etkilerini hem sektörel hem de yaşam şartlarındaki etkilerini görünüyoruz.  Özellikle Avrupa’nın birçok ülkesinde erkeklerin büyük bir çoğunluğunun son yıllarda ciddi artış göstererek (düzenli olarak güzellik ve bakım hizmeti alanlar arasında) berber salonlarını ziyaret ettiği tespit edildi. Henüz bu trendin içinde olmayanlar da katılmak istiyor. Böylesine bir sayı ve ivmeyle berberlik artık özellikle ABD'de en hızlı büyüyen meslek haline geldi. İleriye dönük görüşüm; Berberlik hizmetleri, erkeklerin bundan sonra denemek istedikleri tüm hizmetlerin başında geliyor.
Erkek bakım endüstrisinin yeniden canlanmasına katkıda bulunduğunu tespit edebileceğimiz çok sayıda neden var. Bunlar arasında, özellikle erkekleri hedef alan ve her geçen yıl kişisel bakıma giderek daha fazla ilgi duyan erkeklere yönelik çeşitli profesyonel saç, sakal ve vücut bakım ürünlerinin piyasaya sürülmesi de yer alıyor.
Genel anlamda, “Erkekler iyi stili sever ve burada sadece saçtan bahsetmiyoruz.”
Berber dükkanlarının sektörü kasıp kavurmasının ana nedeni, erkeklerin profesyonel bakım yoluyla güçlü bir kimlik ve erkeklik duygusu oluşturmaya odaklanmalarıdır. Burada göz önünde bulundurulması gereken bir diğer şey, profesyonel saç bakımı söz konusu olduğunda erkeklerin farklı şekilde pazarlandığı, onlara bir yaşam tarzı sunulduğu fikridir.
Ahilik geleneği ile yetişen çok fazla meslektaşımız var lakin şu anda ülkenin her yerinde ortaya çıkan berber dükkanlarının tasarımı, geçmişten hatırlayabileceğiniz türden berber dükkanları değil. Artık erkekler, sunulan lezzetli bir içecek ikramını yudumlarken, önündeki ekrandan maçı takip ediyor ve aynı zamanda üst düzey hizmet almanın tam ve lüks deneyimini yaşıyor .
Dikkat edilmesi gereken başka bir şey de berber alanıyla birlikte iç tasarımın evrimidir. Esnaf ziyaretleri programlarımda kendini yenileyen salonları görmek beni de heyecanlandırıyor. Ayna önüne düz siyah sandalyeler dizilmiş, steril, beyaz duvarlı bir berber dükkanına rastlamak nadirdir; bunun yerine dekoratif paneller, Chester’ın eskimeyen modası, mat ya da krom geçişlerle duvarlarda da aynı detayı vurgulayan kimi zaman vintage bir havası olan salonlar var. Hazır olun, daha yaratıcı tasarımlarla şekillenecek salonlar göreceğiz.
Sanki günümüzün berberleri, bir zamanlar sıkıcı olan bu alanları en üst düzey deneyimle aşılayarak saç bakımı endüstrisindeki "erkek alanını" yeniden tanımlamayı amaçlıyor. Salon, televizyon veya bir veya iki içecek seçeneği olmayan bu şık mekanlardan birine rastlamak zor olurdu. Bu alandaki girişimciler, erkeklerin kendilerini ilişkilendirmek isteyeceği bir berber dükkanı yaratma konusunda kararlı. Berber dükkanı trendi şu sıralar alevleniyor olsa da, bu alevin yakın zamanda sönmesini beklemeyin. Hizmet sektörünün büyük bir kısmını oluşturan Berber ve Kuaför’ler yenilenmeye ve yenilemeye devam edecek…

Tarih: 20 Mayıs 2024 Pazartesi    Hit: 1067
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol