24 Eylül 2020 Perşembe   

Ercan GÜL / Eski futbolcu / Sportmence

VİRÜSLÜ HAYAT, SEYİRCİSİZ FUTBOL

 

DÜNYADA artarak devam eden virüs vakaları nedeniyle çoğu aktiviteyle birlikte birçok spor etkinliği de durma noktasına geldi. 
Türkiye’de de son günlerde futbol ve diğer spor organizasyonlarının akıbetinin ne olacağı ve ilgili federasyonların konuya ilişkin nasıl kararlar alacağı tartışılmaya başlandı. 
Dünyayı saran korona virüsünün Türkiye’de de görülmesi üzerine Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, gerekli tedbirleri aldıklarını söyleyerek ekranların karşısına çıkarak halkı sürekli aydınlatıyor. 
Süper Lig bu hafta derbiler haftasına şahitlik etti. Fakat korona virüsüne tedbir amaçlı tüm liglerdeki maçlar seyircisiz oynandı. 
Statlara taraftar alınmayınca da normalde seyir zevki çok yüksek olan ve seyircilerden bağımsız düşünülemeyen derbi maçlar da antrenman maçı havasında geçti. Elbetteki insan sağlığı alınacak olan 3 puandan çok daha değerli. Bu kapsamda alınan tedbirleri destekliyor ve tüm yetkilileri tebrik ediyorum. 
Bunların yanı sıra ülkemizde futbol oynayan yabancı futbolculara yönelik de tedbirlerin artırılması gerekiyor. Ülkemizde forma giyen yabancı oyuncuların ülkeye giriş ve çıkışları kesinlikle kontrol edilmeli. Aksi takdirde bu virüsü kulüplerimize de sokmuş olurlar. Korona virüsü vatandaşlarda bir endişe yarattığı gibi futbolcuların genelinde de bir endişe yarattı. 
Maçlara seyirci alınmayışı gibi sadece taraftarlar için alınan önlemler yeterli mi sorusu tartışılır. Maçlar 2-3 hafta ertelenebilirdi diye düşünüyorum. İnsan sağlığı açısından bakıldığı zaman virüs vakaları kontrol edilinceye kadar, virüs olaylarının artması beklenmeksizin tüm spor müsabakaları süresiz şekilde ileri bir tarihe ertelenebilirdi. Avrupa’daki tüm federasyonlar maçları ileri bir tarihe erteledi. Biz geç mi kalıyoruz diye soramadan duramayacağım. Spor müsabakaları ve organizasyonların ertelenmesi durumunda kulüplerin önemli ölçüde ekonomik zararı olacaktır. Burada sadece tarafların değil, futbolcuların ve tüm personelin sağlığı da düşünülmelidir. Bence bir süreliğine lig ertelensin. Vaka sayısı artmaya devam etmese bile lig ertelenmeli. Hiçbir şey insan sağlığından daha önemli değildir. Ekonomi, insan sağlığı ile ölçülemez. 
Spordan ziyade Avrupa’da bütün ülkeler uçuşlarını ve sınır kapılarını kapattı. Türkiye’de burada gereken önlemleri aldı. Başta Sağlık Bakanımız olmak üzere tüm devlet büyüklerimizi almış olduğu tedbirlerden dolayı kutluyor, kendilerini tebrik ediyorum. 
Spor camiamızın seyircisiz müsabakalar yapmasındansa bu sene liglerin hepsinin ertelenmesi en doğru karar olacaktır. 
Bu virüs tehlikesinde gereken önlemleri alarak, hijyen kurallarına uymalıyız.
Allah, hepimizin yardımcısı olsun. Sağlıcakla kalın. 

Tarih: 24 Mart 2020 Salı    Hit: 14952
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol