13 Ağustos 2022 Cumartesi   

VATANDAŞ VE BAKKALLARIN YÜZÜ GÜLECEK

VATANDAŞ VE BAKKALLARIN YÜZÜ GÜLECEK
 

Gaziosmanpaşa Belediyesi'nin hem vatandaşın hem de esnafın yüzünü güldürmek amacıyla hayata geçirdiği "Bizim Esnaf Alışveriş Kartı" projesinin tanıtımı yapıldı. Proje kapsamında ilçedeki İhtiyaç sahiplerine, "sadece mahalle bakkallarında geçerli olacak" alışveriş kartları dağıtılıyor.
Yardımlaşmanın ve dayanışmanın adı olan Ramazan ayında Gaziosmanpaşa Belediyesi, ilçedeki ihtiyaç sahipleri için "Bizim Esnaf Alışveriş Kartı" projesini hayata geçirdi. Projenin tanıtımı, Gaziosmanpaşa Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirildi. Programa, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta ve ilçedeki çok sayıda esnaf katıldı.

5 BİN AİLEYE, "MAHALLE BAKKALLARINDA GEÇERLİ OLACAK" 300 TL'LİK ALIŞVERİŞ KARTI
Proje kapsamında, ilçedeki ihtiyaç sahibi 5 bin aileye, mahalle bakkallarında geçerli olmak üzere 300 TL'lik alışveriş kartı veriliyor. Vatandaşlar, alışveriş kartları ile projeye katılan mahalle bakkallarından ücretsiz alışveriş yapabilecek. Öte yandan Gaziosmanpaşa Belediyesi, sıcak yemek ve erzak yardımlarını daha da yoğunlaştırarak, Ramazan'ın bereketini vatandaşlarla paylaşacak. 

330 BAKKALA, TOPLAMDA 1,5 MİLYONLUK CİRO DESTEĞİ
İhtiyaç sahiplerinin iftar sofralarına katkı sağlayacak olan proje aynı zamanda mahalle bakkallarına da destek olacak. Proje ile 330 bakkal esnafına toplamda 1,5 milyonluk ciro desteği yapılacak.

USTA: BAKKAL VE VATANDAŞLARIN TİCARİ İLİŞKİLERİNİ KUVVETLENDİRMEK İSTEDİK

Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, projeye ilişkin açıklamalarda bulundu. Usta, "Bakkallarımızın, vatandaşlarla ticari ilişkilerini kuvvetlendirmek istedik. Bir yandan bakkallarımızın içinde bulunduğu sıkıntıyı gidermek adına onlara katkı sağlamak, onlara bir şekilde bu çalışmada aktör olarak sorumluluk vermek, bir yandan da o mahallede, o sokakta yaşayan ve ihtiyaç sahibi olan insanların ihtiyaçlarını temin etme imkanına sahip olmayan hemşehrilerimizi de bu bakkallarla buluşturmak istedik" diye konuştu.
Usta, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu vesileyle 'Bizim Esnaf Alışveriş Kartı' projesini oluşturduk. Bu kapsamdaki birinci dayanağımız bakkallarımızı güçlendirmek, destek olmak. Bunu Ramazan Ayı'nda bereketle buluşturmak ve etkin hale getirmek istedik."

BAKKALLAR, PROJEDEN ÇOK MEMNUN
Projeyi beğendiğini dile getiren Bakkal sahibi Habibe Batur şöyle konuştu: "Proje güzel bir proje. Gerçekten memnun kalabileceğimiz bir proje. İhtiyaç sahibi insanlar için olması gereken projelerden bir tanesiydi. Teşekkür ederim her şey için."
Market sahibi Fatma Mutlu, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta'ya teşekkür ederek, şunları kaydetti: "Çok iyi düşünülmüş. Her türlü imkanlar sağlandığı için ben çok beğendim. Halk adına da kendi adıma da çok sevindim. Başkanımız çok güzel düşünmüş. Sağ olsun."
Etkinliğe katılan esnaf Hasan Rüstem, "Başlatılan bu kampanyaya biz de destek verdik. Mahallemizde durumu olmayan insanlar da var. Zincir marketlere karşı da bizi koruduğu için başkanımıza da teşekkür ederim. Herkese hayırlı Ramazanlar dilerim" dedi.

RAMAZAN AYI ÖNCESİ CAMİLER GÜL SUYUYLA TEMİZLENDİ
Koronavirüs salgını sebebiyle alınan önlemler kapsamında iki senedir camilerde kılınamayan teravih namazları, bu Ramazan ayı ile birlikte tekrar camilerde kılınmaya başlıyor. Gaziosmanpaşa'da camilerin bakım ve temizliğini düzenli olarak gerçekleştiren Gaziosmanpaşa Belediyesi de Ramazan ayı öncesi çalışmalarını yoğunlaştırdı. Hazırlıklar kapsamında ilçedeki tüm camilerin halıları, camları, avlusu ve şadırvanları titizlikle temizlenerek, dezenfekte çalışması yapıldı.
Ramazan ayının gelmesiyle camileri temizleyerek, ibadete hazırladıklarını belirten Gaziosmanpaşa Belediyesi Cami Temizlik Ekibi Şefi Osman Aydın, şöyle konuştu: "Çok beklediğimiz on bir ayın sultanı Ramazan ayına kavuştuk. 2 yıldır camilerimizde teravih namazı kılınmıyordu. Bu sene artık pandemi etkisinin de zayıflamasıyla artık camilerimizde teravih namazları kılınacak. Bizim de zaten rutin olarak cami temizliğimiz yapılıyordu. Bu yıl biraz daha özenli bir şekilde camilerimizi temizledik. Bugün, burada camimizin içini ve avlusunu gül suyuyla yıkadık. Camileri, Ramazan ayında temiz ve hijyenik olarak ibadet edilmeye hazırladık."
Her yıl olduğu gibi bu yıl da camileri gül suyuyla temizlediklerini ifade eden Gaziosmanpaşa Belediyesi Yerel Hizmetler Müdürlüğü görevlisi Emine Güneş, "Bizler her yıl olduğu gibi camileri temizlemeye geliyoruz. Bu yıl da gül suyuyla temizliğimizi yaptık. Geçen yıla nazaran bu yıl daha heyecanlıyız. Teravih namazlarında insanların bir arada ibadetlere katılmaları bizi ayrıca heyecanlandırıyor. Bütün İslam aleminin Ramazan ayı mübarek olsun" diye konuştu.

DAVULCULAR RAMAZAN’A HAZIR
Sahur vakitlerinin geleneksel habercileri davulcular, Gaziosmanpaşa Sanat Akademisi'nde 1 aylık eğitimlerin ardından, sertifikalarını aldı. Davulcular, vatandaşları sahura kaldırmaya manileriyle hazırlandı. Eğitimin son gününde Zabıta Müdür Yardımcısı Mahmuthan Taşer, davulculara bilgilendirmelerde bulundu. Vatandaşlara en iyi şekilde hizmet verilmesini isteyen Zabıta Müdür Yardımcısı Mahmuthan Taşer, olumsuz bir durumda davulcuların kendilerine ulaşması gerektiğini söyledi. Sertifikalarını alan davulcular ise sahur için saat saymaya başladı. 
Sanat Akademisi Müzik Eğitmeni Özgür Güney, "Bir aydır Sanat Akademisi'nde davul eğitimleri veriyoruz. Bugün de eğitimimizin son günü, birazdan sertifikalarımızı vereceğiz. Genelde biliyorsunuz davulcular sokak aralarında geziyor. Çok gür çalıyorlar, biz de bunu biraz daha dengelemek için bir çalışma yaptık" şeklinde konuştu. 
23 yaşındaki Bahattin Ceviz, dedesinden kalma mesleği 10 yaşından beri sürdürdüğünü belirterek, şöyle konuştu: "Rahmetli dedemden kalma bir meslek bu. Ben 10 yaşımdan beridir bu işi yapıyorum. Allah kısmet ederse, bende ileride çocuklarıma bu işi öğretip, onların devam ettirmesini istiyorum. Hocamız bir aydır eğitim veriyor bizlere, kendisine çok teşekkür ederiz. Bu eğitimleri bize sağlayan Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta'ya da çok teşekkür ederim. Bizde ekstra bir heyecan var. Ramazan geldi diye seviniyoruz. Oruç tutacağımız için seviniyoruz. Ramazan davulcusu olduğumuzdan dolayı da bir heyecan var. Halkımızı en iyi şekilde uyandırmak istiyoruz."
35 senedir bu mesleği yaptığını ifade eden 43 yaşındaki Hasan Ceviz, "35 senedir Ramazan davulculuğu yapıyorum. Babamdan bana, benden oğluma geçti. Bu geleneği devam ettiriyoruz. Allah izin verirse yine devam etmesini istiyoruz. Bazı yerlerde çalınmasın diyorlar ama bu Osmanlı'dan kalan, dedelerimizden kalan bir miras. Biz, bunu devam ettirmek istiyoruz" diye konuştu.


Tarih: 01 Nisan 2022 Cuma    Hit: 1307

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol