27 Şubat 2021 Cumartesi   

Naser ŞİMŞEK / İnşaat Mühendisi / Teknik Bakış

UNUTULMAYACAK YIL 2020

 

GEÇEN yıl bu zamanlarda dünyamız gelecek olan tehlikenin ilk izlerini Çin’de görmeye başlamıştı. Geldiğimiz sonucu hep beraber yaşıyoruz. 2020 yılını kimsenin tahmin etmeyeceği şekilde yaşıyoruz. 2020 yılının bu son günlerinde görünen o ki 2021 yılında da dünyanın birinci gündem maddesinin yine Covid-19 olacağını tahmin ediyoruz. 2020’nin 2021 yılının fragmanı olacağını söyleyen de var, sonlanacağını söyleyen de var.
Covid-19 konusunda herkesin iddiasının kendince haklılığı var ve hangi teoriye koysan olabilirliği var.
Sn. Cumhurbaşkanımızın zaman zaman dünya yeni bir siyasi ve ekonomik sisteme geçiyor sözünü dikkatlice irdelemek, düşünmek lazım.
2020 yılında olan olayları geriye dönüp baktığımızda çarpıcı örneklerle karşılaşabiliyoruz.
Kronolojiyi takip etmeden aklıma gelen önemsediğim bazı vakaları sizlerle paylaşmak istiyorum.
Dağlık Karabağ sorunu nihayet Azerbaycan’ın zaferi ile sonuçlandı. 1991’de Sovyetler Birliği’nin dağılması sürecinde Kafkaslarda oluşan devletlerden Ermenistan ve Azerbaycan arasında Dağlık Karabağ olarak adlandırılan Azerbaycan toprağı Rusların desteği ile Ermenistan tarafından işgal edildi, katliamlar yapıldı. 1994’te yapılan antlaşmaya göre Azerbaycan’a verilmesi gereken topraklarla ilgili hiç bir gelişme olmadı. Bu yıl içinde Ermenistan tarafında yapılan saldırılar neticesinde nihayet 26 yıl sonra Karabağ toprakları özgürlüğüne kavuştu. Ermenistan destekçileri ile beraber kazdığı kuyuya gömüldü.
Bu yıl yapılan KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimleri de önemli dönüm noktalarından biri olarak yerini aldı. Sonuçta seçimden önce Cumhurbaşkanlığı yapan ve Şehit kanları ile alınmış toprakları vermeye razı bir zihniyet seçmi kaybetti. Ersin Tatar Cumhurbaşkanı seçildi. Bu netice ile 1974 yılından beri iskana kapalı Maraş bölgesinin iskana açılması için 45 yıl sonra adım atıldı. Sn. Erdoğan ve Sn. Tatar ile beraber Maraş ziyareti yapıldı, sorunun çözümüne yönelik milli bir adım atıldı. Bunlar gerçekleştirirken muhalefet lideri, Maraş acaba neresidir sorusunun cevabını komik ama gerçek hangi Maraş diye kafasında çözmeye çalışıyordu.
Komik olaylardan bir diğeri de bir belediye başkanının dış kaynaklı bulmuş olduğu ‘’borcu’’ ganimet bulmuş gibi borçlandırdığı insanlara çok büyük bir müjde olarak açıklamasıydı ki adeta mevsim olarak dökülen yapraklar bile bu olaya gülüyorlardı.
Amerika’da 3 Kasım günü yapılan başkanlık seçimleri ancak sonuçlandı. Genel olarak yapılan tahminler gerçekleşti; Cumhuriyet Partili Donald Trump kaybetti ve Demokrat Parti’nin adayı Joe Biden kazandı.
Trump’ın seçimleri kaybetmesinde etkin olan birkaç noktayı belirtelim.
Trump, ABD’nin yerleşik başkanlık sistemine uyum sağlayamadı. Sert çıkışlar yaptı. Seçimlerin son haftasında Çin bankalarında hesaplarının olduğu ortaya çıktı. Seçimin son haftası, kritik eyalet olarak kabul edilen Pensilvanya’da bir mitingde konuşan bir önceki Başkan Obama, Trump’ı “davranışları güçlükle hoş görülen deli amca”ya benzetti.
Seçimleri kazanan Joe Biden, Amerikan sistemine göre 20 Ocak 2021’de görevine başlayacak.
2021 yılının gönlünüzce olması, sağlık mutluluk ve bereketli olması dileklerimle, kalın sağlıcakla…

Tarih: 12 Aralık 2020 Cumartesi    Hit: 7882
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol