05 Nisan 2020 Pazar   

Ümit ALBAYRAK / Gazeteci Yazar / Yiğitçe

TÜRKİYE GÜNDEMİ ÜZERİNE

 

İŞİMİZ spor ama Türkiye ve dünya gündemine de kayıtsız kalamıyoruz. Bu yazımda üzgünüm ama güzel şeylerden bahsedemeyeceğim.
Mehmetçiğimiz, Suriye sınırımızı hainlerden temizlemeye çalışırken nasıl kayıtsız kalalım. Siyasetçilerin söylemleri, ekonomik kriz, hayat pahalılığı, işyerinde ve evlerimizde yaşanan sıkıntılar ikinci planda kaldı. Varsa yoksa her gün askerlerimizi düşünüyoruz. Türk milleti her zaman olduğu gibi ordusunun yanında.
Suriye sınırımızda güvenli bir bölge oluşturmak için mücadele eden  Türk Silahlı Kuvvetleri’nin her bir mensubuna başarılar ve muvaffakiyetler diliyorum. Allah yar ve yardımcıları olsun. Şanlı ordumuz dilerim en kısa sürede sınırlarımızı temizler ve Suriye’den Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan misafirlerimiz de yeniden ülkelerinin topraklarında yaşamaya başlar. 
Son günlerde ülke olarak yaşadıklarımız da gösterdi ki Türkiye’nin sınırlarının güvenliğini sağlamak için teröristlere başlattığı operasyonlar bir çok ülkeyi rahatsız etti. Kendilerinin rahat bir şekilde yaşamak için hain terör örgütlerini besleyenler ve bölgede güçlenmesinden çekindikleri Türkiye’yi kaos içine sokmaya çalışan tüm ülkeler inşallah kanlarında boğulurlar.   
Terör Avrupa’da olunca bir araya gelen ülkeler olay Türkiye ya da hemen yakınımızda Orta Doğu’da yaşanınca sus pus oluyorlar. Tek suçumuz sanki Müslüman olmamız. Suriye’de olup bitenleri bütün dünya biliyor ama görmezden geliyor. Müslüman coğrafyası ‘yabancı eller’ tarafından paramparça yapılmak isteniyor. Ve maalesef izliyoruz. Sadece izliyoruz olup bitenleri.
Ve paylaşacak bir şey kalmıyor acıdan başka…
***
Ülke olarak bir diğer gündemimiz de deprem!
Malesef hem Türkiye bir deprem ülkesi. İstanbul da bir deprem şehri. Eski binaların yeniden yıkılıp yerlerine daha sağlamlarının yapılması çok önemli. Allah göstermesin, şiddetli bir depremde büyük yıkımlar olacağını uzmanlar bas bas bağırıyor, ama bu konuda adımlar maalesef çok ağır atılıyor. 
Gerek hükümet yetkilileri gerekse belediyeler bu konudaki sorunları ivedi bir şekilde çözerek halletmeli. 
Ve belediyelerden bu bağlamda bir ricam da lütfen artık boş alanlara bina dikilmesin!
Kentsel dönüşüm çok ama çok hızlı yapılmalı. 
Büyük bir depremde insanlar nereye sığınacak? İstanbul’da boş alan sayısı azaldı. Belirlenen mahalle parkları 13 milyonluk İstanbul’da olası bir depremde kaç kişiyi alacak?
Son Elazığ depremi de gösterdi ki Türk milleti olarak çok yardımseveriz. Bir afet anında birlik oluyoruz. İnsanların acısını paylaşıyoruz. Acı paylaştıkça azalır ama bu acıların olmaması için de önlem alınması gerekir!

Tarih: 14 Şubat 2020 Cuma    Hit: 1016
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol