08 Ekim 2022 Cumartesi   

TÜRK-İRAN DOSTLUĞU

TÜRK-İRAN DOSTLUĞU
 

Türk ve İranlı ressamların eserlerinin yan yana yer aldığı "Sanatın Ortak Dili ile İran ve Türk Kültürü" karma resim sergisi gerçekleştirilen törenle sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Gaziosmanpaşa Kültür ve Sanat Merkezi fuaye alanındaki serginin açılış törenine Türk ve İranlı sanatçılar ile çok sayıda vatandaş katıldı. Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta da sergiyi ziyaret ederek sanatçılarla bir araya geldi.
26 ressamın 36 eserinin yer aldığı serginin açılış kurdelesini katılımcılar hep birlikte kesti. Ardından sanatseverler, geçmişten bugüne büyük bir etkileşime sahip olan iki milletin sanatçılarının oluşturduğu eserleri dikkatle inceledi. Kimi vatandaşlar, ressamların fırçasından çıkan rengarenk tabloların fotoğrafını çekti. Programda, sergide büyük emeklerle ortaya çıkardıkları eserlerle yer alan ressamlara plaket takdimi de yapıldı. Türk ve İranlı ressamların eserlerini buluşturan sergi, 2 Mart'a kadar sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

Bülbül: İranlı ve Türk sanatçılarımız ortak kültürü paylaştı 
Gaziosmanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Bülbül, Türk ve İranlıların geçmişten bugüne büyük bir kültürel etkileşime sahip iki millet olduğunu söyleyerek, sanatçıları başarılı eserlerinden dolayı kutladığını belirtti. İki ülke sanatçılarının eserlerinin birlikte yer aldığı serginin açılışını yapmaktan mutluluk duyduğunu belirten Bülbül, "Bizi coğrafyamızda buluşturan İran ve Türk kültürü ne zaman ortak ürünler oluşturur, sanatsal çalışmalara katkı sağlar işte o zaman kaynaşmanın gerçek anlamda zirve yaptığı anlamına gelir. Bugün de yüzyıllardır ortak kader birliği yaptığımız İranlı ve Türk sanatçılarımızın ortak kültürünü paylaştığı bir serginin açılışını yaptık" dedi.

Sanatçılar: İki kültür birbirine çok yakın 
Türkiye'de açılan serginin kendileri için çok özel olduğunu ifade eden İranlı sanatçılardan Mehdi Ahuray, "Ben soyut kara kalem resim yapıyorum. Genelde portre üzerine resim çalışıyorum. Yaklaşık 13 senedir resim yapıyorum ve 5 senedir de ders veriyorum. 2 senedir İstanbul'da ders veriyorum. İran ve Türkiye'nin kültürleri birbirine çok yakın” dedi. İki ülkenin sanatçıların resimlerinin birlikte sergilenmesinden memnuniyet duyduğunu ifade eden ressamlardan Mukadder Karaterzi ise, "15 senedir devam ediyorum. Resmim, bir buçuk ay gibi bir sürede tamamlandı. Çok mutluyum, birliktelikten gurur duyuyorum" ifadelerini kullandı.

İRANLI SANATÇILAR, SANAT AKADEMİSİNE HAYRAN KALDI
Gaziosmanpaşa Kültür ve Sanat Merkezi'nde "Sanatın Ortak Dili ile İran ve Türk Kültürü" karma resim sergisinin açılışı gerçekleştiren Türk ve İranlı ressamlar, açılıştan sonra Gaziosmanpaşa Belediyesi Sanat Akademisi'ni ziyaret etti. Yılda 3.500 kişiyi sanat kurslarıyla buluşturan akademide incelemelerde bulunan sanatçılar, akademinin çalışmaları hakkında bilgiler aldı. Ressamlar, sanat akademisinin dizaynına ve gerçekleştirilen eğitimlere hayran kaldı.
Sanat eğitimlerinin verildiği odaları gezen Türk ve İranlı ressamlar, öğrencilerin çalışmalarını izledi. Sanatçılar, Resim, Bateri, Bağlama, Gitar, Piyano, Perküsyon, Ney, Drama ve Keman sınıflarını ziyaret ederek öğrencilere başarılar diledi. Akademi bünyesinde bulunan Okçuluk Salonu'nu da ziyaret eden sanatçılar, burada ok atarak sanatın ardından spordaki hünerlerini konuşturdu. Gençlerin gelişimine büyük katkı sunan sanat akademisini ziyaret etmekten duydukları memnuniyeti dile getiren ressamlar, sanata verilen değer için yetkililere teşekkür etti.

 

Tarih: 24 Şubat 2020 Pazartesi    Hit: 6021

Fotoğraflar
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol