19 Ocak 2022 Çarşamba   

TÜRK ÇOCUKLARI İÇİN OKUL PROJESİ

TÜRK ÇOCUKLARI İÇİN OKUL PROJESİ
 

Türkiye’nin Prag Büyükelçisi Egemen Bağış’ın da teşviğiyle geçtiğimiz aylarda Prag’da kurulan Çek-Türk Dostluk Derneği, Prag civarında yaşayan 3-8 yaş grubu çocukları biraya getiren hafta sonu okul projesi başlattı. 
Bayrampaşalı iş adamı Zülfü Koç’un gelini Uluslararası Avukat Kristyna Koç’un başkanlığını yaptığı Çek-Türk Dostluk Derneği, kurulalı yeni olmasına rağmen Çekya’da yaşayan Türk toplumunun sosyal ve kültür hayatını aktif bir şekilde desteklemek için çalışmalar yapmaya başladı.
İlk olarak Çekya’da yaşayan Türk vatandaşlarının çocuklarının eğitimlerini desteklemek için hafta sonu okul projesini hayata geçiren dernek, okulun açılışında Prag Büyükelçisi Egemen Bağış ve eşini ağırladı.
Okulun resmi açılış töreni hafta sonu gerçekleştirilirken, açılışa eşi  Beyhan N. Bağış ve Elçi Müsteşar Behiç Hatipoğlu ile birlikte katılan Prag Büyükelçisi Egemen Bağış, dernek başkanı Kristyna Koç ve eşi Taner Koç ile çocuklarını getiren tüm ailelere teşekkür etti.  Açılış töreni sonrası çocuklar sihirbaz gösterisini izlerken, anne ve babalar da Büyükelçilik ekibi ile bir süre sohbet etti.

BAĞIŞ: BUGÜN ÇOK ÖNEMLİ BİR PROJENİN BAŞLANGICIDIR
Prag Büyükelçisi Egemen, okulun açılışında yaptığı konuşmasında, gurbette büyüyen Türk çocuklarının "milli bilinç" ile yetişmesinin önemine işaret ederek, "Bugün çok önemli bir projenin başlangıcıdır. Bu proje çok büyüyecek. Ben eminim ki buralara sığmayacağız, çok daha büyük yerlere, çok daha büyük projelere ihtiyaç duyacağız. Ama en uzun yolculuk bile ilk adımla başlar. İşte bugün ilk adımın atılması çok çok önemli. Ben hepinize çok teşekkür ediyorum" dedi.
Prag’daki Türk çocuklarıyla da sohbet eden Egemen Bağış, “Çok mutluyum. Çünkü ilk defa Prag'da bu kadar Türk çocuğunu görmek beni çok duygulandırdı. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Anne ve babalarınıza da çok teşekkür etmek istiyorum. Sizin gibi Türkçe bilen yada öğrenmek isteyen, Türkiye'ye ilgi duyan çocukları bir araya getirdiler. Buda bizim toplumumuzun güçlenmesine vesile olacaktır. Böyle bir girişime öncülük yaptıkları için Kristyna hanıma ve eşi Taner Koç’a çok çok teşekkür etmek istiyorum. Gerçekten  de bizim geleceğimiz sizlersiniz. Bu toplumun ve bu ülkede güçlü olabilmesi için sizlerin kendi kimliğinizi bilmeniz, kendi dilinizi öğrenmeniz ve Türkiye'deki yakınlarınız ile diyalog kurabilmeniz bizler için çok önemli. Bugün çok önemli bir projenin başlangıcıdır. Bu proje çok büyüyecek. Eminim ki buralara sığmayacağız, çok daha büyük yerlere , çok daha büyük projelere ihtiyaç duyacağız. Ama en uzun yolculuk bile ilk adımla başlar. İşte bugün ilk adımın atılması  çok önemli. Hepinize çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

ÇOCUKLARA GELENEKSEL OYUN SETLERİ HEDİYE ETTİ
Ziyaretinde Çekya'da büyüyen Türk çocuklarını sevindirmeyi de ihmal etmeyen Bağış çifti, Türkiye Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Mehmet Mutlu’nun Prag Büyükelçiliğinin logosu ile özel yaptırttığı geleneksel Türk oyunları 9 taş, 3 taş ve parmak maç oyun setlerinden her aileye birer set hediye etti. Egemen Bağış konuşmasının devamında," Zamanla herkes birbirini tanımaya çalışacak ama ben inanıyorum ki; sonunda çok seveceksiniz ve her pazar ‘okula gidelim’ diye anne ve babalarınızı sıkıştıracaksınız. Buraya gelmediğiniz zaman, evlerinizde bizim geleneksel oyunlarımızı oynamanız amacıyla size bizim geleneksel oyunlarımızı hediye ediyoruz. Aileniz ve arkadaşlarınızla keyifli vakitler geçirmenizi dilerim” ifadelerini kullandı. 

BAŞKAN KOÇ’TAN BÜYÜKELÇİ BAĞIŞ’A TEŞEKKÜR
Prag Büyükelçisi Egemen Bağış’ın göreve başladığından beri Çekya’da yaşayan Türklerle çok iyi dilyalog kurduğunu belirten Çek-Türk Dostluk Derneği Başkanı Kristyna Koç, “Büyükelçimiz Egemen Bağış, Türk toplumun sosyal ve kültür hayatını aktif bir şekilde desteklemek için her ay derneklerin yöneticileriyle bir araya geliyor, etkinlik planlaması organize ediyor ve bizlerle fikir alışverişinde bulunuyor. Dernek olarak Çekya’da bulunan Türk ailelerin çocuklarına yönelik açtığımız hafta sonu açılışına gelerek bizleri onurlandırdığı için kendisine ve eşihe teşekkür ederiz. Çekya’da yaşayan gerek Türk aileler gerekse Çekya’dan evli olan ailelerin çocuklarına yönelik açtığımız okulumuzda hafta sonları Türk çocukları Türkiye ve Çekya’nın dili ve kültürleriyle ilgili çeşitli eğitimler görüyorlar. Amacımız aileleri okul ortamında bir araya getirmek ve sosyalleşmelerini sağlamak. İlki düzenlenen Türk Kültür Festivaline’de destek verdik. Çek-Türk Dostluk Derneği olarak iki ülke arasındaki iyi ilişkilerin daha da güçlenmesi için çeşitli etkinlikler yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

TÜRK KÜLTÜR FESTİVALİ’NİN İLK TEMASI TÜRK KAHVESİ
Prag Büyükelçisi Egemen Bağış, diplomatik ilişkilerin yanı sıra Çekya’da Türk kültürünün tanıtılması için de yoğun çalışmalar yapıyor. Geçtiğimiz ay Prag'da Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğinin düzenlediği ve Çekya'da kurulan Çek-Türk Dostluk Derneği ve Türkiye’den bazı kurum kuruluşların da katkılarıyla Türk Kültür Festivali kapsamında çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi. Etkinlikler kapsamında tanıtılan Türk kahvesine katılımcılar yoğun ilgi gösterdi. Türkiye'nin Prag Büyükelçiliğinde düzenlenen etkinliğe, Büyükelçi Egemen Bağış ve eşi Beyhan Bağış'ın yanı sıra Çekya Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Martina Tauberova, Savunma Bakan Yardımcı Vladimir Müller ve çok sayıda büyükelçi katıldı. Büyükelçi Bağış, Türk kültürü ve Türkiye'nin potansiyelini Çekya’da tanıtmak amacıyla Türk Kültür Festivali düzenlediklerini ve ilk festivalin temasını da Türk kahvesi olarak belirlediklerini belirterek, “Türkiye’yi ve Türk kültürünü tanıtmak için birçok projeyi hayata geçireceğiz” dedi. 30'dan fazla büyükelçi ve Çekya’dan 3 bakan yardımcısı ve üst düzey iş temsilcileri etkinliğe katıldı. Etkinlik kapsamında katılımcılara Türk kahvesi tanıtıldı ve misafirlerin kahvemizi tatma imkanı sunuldu. Etkinlikte gastronomi uzmanı ve Türk Kahvesi Kültürü Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Osman Serim de Türk kahvesinin tarihçesi ile Avrupa'ya geliş öyküsünü katılımcılara atlattı.  

KANSER HASTALARI YARARINA GOLF TURNUVASI
Festival kapsamında 11-30 yaş arasında kanser tedavisi gören gençler yararına düzenlenen ve Çekya’nın ünlü sporcu ve sanatçılarının yarıştığı golf turnuvası da gerçekleştirildi. Turnuvanın ödül törenine katılan Prag Büyükelçisi Egemen Bağış, kahveyi  Orta Avrupa’ya ilk defa yine Türklerin getirdiğini, Çekya’nın ikinci büyük şehri olan Brno’da 1702 yılında Ahmet isimli bir Türk’ün Kont Kollonitsch aracılığı ile Viyana Kardinalinden özel izin ve lisans alarak kahvehane açtığını, arkeologların yakın geçmişte Brno’daki kazılarda bulduğu antik kahve fincanlarının da Türkiye’nin Kütahya bölgesinden geldiğini tespit ettiklerini vurguladı.  Tarihin tekerrür ettiğini anlatan Büyükelçi Bağış, Çekya’daki Türk Kahve Kültürü Festivali sayesinde Türklerin kahveyi Avrupa’ya yeniden getirdiğini ifade etti. Çekya’da havaların yakında soğumasıyla golf oynamanın zorlaşacağını hatırlatan Büyükelçi, Çekleri yılın 12 ayında golf oynanabilen Antalya’ya davet etti. 

ÇEK BASINININ TÜRK KAHVESİ İLGİSİ
Türkiye Cumhuriyeti Prag Büyükelçiliği'nin Çekya’nın başkenti Prag’da düzenlediği Türk Kahvesi Festivali, ülkenin tanınmış gazetelerinde gündeme geldi. Çekya’nın en popüler gazetelerinden olan Lidové Noviny’nin hafta sonu dergi ekinde Türk kahvesi temalı Kültür festivalini anlatan uzun bir makale yayımlandı. Jana Pavlova imzalı makalede;  kahvenin Türk toplumundaki büyük öneminden, Türk kahvesinin tarihine ve doğru hazırlanışına kadar geniş bilgiler yer aldı. Jana Pavlova, “Türk kahvesini içtikten sonra, Çek kahvesini seve seve unutacaksınız” vurgusu yaptığı makalesinde, aynı zamanda Büyükelçi Egemen Bağış'ın etkinlikte kullanmış olduğu “gönül ne kahve ister ne kahvehane, gönül muhabbet ister, kahve bahane” atasözümüzün Çekçe tercümesine de yer verdi.

Tarih: 05 Ekim 2021 Salı    Hit: 1295

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol