13 Ağustos 2022 Cumartesi   

Leyla ALTINTAŞ / Uzm. Fizyoterapist / Fiziksel Sağlık

TENİSÇİ DİRSEĞİ

 

TENİSÇİ Dirseği tıbbi adıyla Lateral Epikondilit , el bileğini yukarıya doğru hareket ettiren kasların yapıştığı dirsek dış kenarındaki çıkıntılı kemiğin zorlanmaya bağlı enflamasyonu yani ödem yapmasıdır. En önemli belirtisi dirsek dış kısmında dokunmayla ya da zorlayıcı hareketlerle ortaya çıkan ağrıdır. Ağrının şiddeti olayın büyüklüğüne göre değişkenlik göstermektedir. Başlangıç aşamasında fazla zorlayıcı aktivitelerde ağrı olurken, hastalığın ileri fazlarında saç taramak, yüz yıkamak, diş dırçalamak gibi basit günlük yaşam aktivitelerinde de kişiyi çok fazla zorlamaktadır.
Tenisçi Dirseği daha çok tenis oynayan kişilerde görüldüğü için bu ismi almıştır. Tenisçilerde yapılan en büyük hatalar  backhand tekniğinin yanlış uygulanması, tenis raketinin kavrama bölümünün el ile uyumlu genişlikte olmaması ve raketin çok fazla sıkı tutulmasıdır. Uzun süreli yapılan sıkı kavrama hareketi el bileği ve dirsekteki kasların aşırı yorulmasına ve gevşeyememesine neden olur. Bu sebeple kaslar yapıştığı yerde kemik dokunun zorlanmasına ve ödem yapmasına neden olur.
Her nekadar ismi tenisçi dirseği hastalığı olsa da günümüz şartlarında bu hastalığı masa başı çalışanlarında ve ev hanımlarında daha sık görmekteyiz. Özellikle uzun süreli bilgisayar kullanımlarında mouse kullanırken el bileği ve parmak kasları çok uzun süre kasılı kalırlar ve gevşeyemezler bu nedenle de yine yapışma yerinde öncelikle hassasiyet gelişir sonrasında da tekrarlayan travma devam ederse kemikte kalıcı bozukluklara neden olur. Ev hanımlarında bez sıkma, sıkı kavanoz açma, bıçakla kesme, soyma gibi tekrarlayan zorlayıcı aktiviteler sonucunda da aynı hastalıkla karşılaşmaktayız.
Tenisçi Dirseği hastalığının tedavisine geçmeden önce oluşmasını engellemek için neler yapmalıyız kısaca gözden geçirirsek;
• Spor yapmadan önce iyice ısınmalı; el bileği, parmak ve dirsek kaslarına uygun germe hareketleri yapılmalı
• Sporda kullanılan ekipmanların kişiye özgü ve kişinin fiziksel özellikleriyle uyumlu olması
• Tenis oynarken Backhand tekniğinin doğru uygulanması
• Masa başı çalışanlarda bilek destekli mousepad kullanılmalı ve çalışma araları iyi ayarlanmalı. Bu mola sürelerinde el bileği, parmak ve dirsek kaslarına germe egzersizleri yapılmalı
• Ev hanımlarında zorlayıcı aktiviteler çok fazla zorlamadan gün içerisinde dağıtılarak yapılmalı
• El bileği, parmak, dirsek ve omuz kasları daima güçlü ve esnek olmalı
Tedavide öncelikli olarak dirsek bölgesindeki ağrı ve ödem giderilmeye çalışılır. Bunun için doktor tarafından verilen uygun ilaçlar, buz uygulaması ve dirsek bölgesinde kullanılan özel dirseklikler akut faz tedavileridir. Dirsekliğin kullanım amacı o bölgeyi istirahate almaktır. Gün içerisinde 3-4 defa 15 dakika süreyle buz uygulaması ödemin dağılmasını ve ağrının azalmasını sağlamaktadır. Ağrının azalmaya başladığı dönemde kademeli artan egzersiz programlarıyla kasları kuvvetlendirmek ve uygun germe egzerszileriyle esneklik kazandırmak hastalığın nüksetmesini engeller. Uzun süreli geçmeyen ağrılı durumlarda fizik tedavi uygulamaları ve yeni nesil tedavilerden ESWT (Şok Dalga Tedavisi) o bölgede kanlanmayı ve oksijenlenmeyi arttırarak dokunun onarımını hızlandırmaktadır. Ağrılı bölgeye lokal enjeksiyon uygulamaları, PRP tedavileri de diğer tedavi yöntemlerindendir. Hastaların yaklaşık %85-90’ı konservatif tedaviyle iyileşir. İyileşmeyen ve çok kronikleşen durumlarda cerrahiye başvurulabilir.

Tarih: 11 Kasım 2021 Perşembe    Hit: 1361
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol