27 Şubat 2021 Cumartesi   

Sadık KAHRAMAN / Gazeteci Yazar / Şehir ve İnsan

TENCERE TAVA, HEP AYNI HAVA

 

RUTİN bir rektör ataması memleketin gündem başlığı oldu çıktı.  Cumhurbaşkanının, Boğaziçi Üniversitesi‘ne atadığı yeni rektör olay oldu. Tencere kapak için bile yıldönümü kutlayan tipler “Biz atanmış değil seçilmiş isteriz” diyerek ortalığı birbirine katıyor.
Hani tanımasak seçene, seçilene saygıları var zannedeceğiz. 1970’li yıllara kadar Boğaziçi Rektörleri kimlermiş acaba?
Zahmet olacak bir göz atın. Bir asrı aşan sürede bir Türk rektör atanmamış bu üniversiteye.. Bugün birilerinin güdümündeki kendi ülkesi ve milletine yabancı ‘bilim adamları’ ve onların eğittiği başarılı gençler; “Katil devlet” diyerek tepkisini dile getiriyor. Ama özgürlük yok! 20 senedir ülkenin milyonlarca insanı tarafından istikrarla teveccüh görüp Başbakanlığa, Cumhurbaşkanlığına layık görülen insan için etmedikleri hakaret kalmamış, her fırsatta onu da onu seçenleri de hakir görmüş sözde demokratlar seçim delisi olmuş durumda, gülsem mi ağlasam mı bilemiyorum.. DHKP-C’sinden MLKP’sine kadar karışmayanı kalmadı, yeni bir Gezi Parkı oluşturma gayretinde olunduğu açık. Eh, “Erdoğan gitsin” diye sandık dışı yollara başvurmak adet oldu da daha başarıya ulaşan olmadı. Bu da ulaşamaz, tencereleriyle tavalarıyla birkaç gün oynar, evlerine tıpış tıpış dönerler.
**
 “Bugün darbe imkanı yok, Erdoğan'ın gitmesi için büyük bir felaket lazım.” Sandık dışı yolların müptelası oldular demişken Can Ataklı’nın bu sözlerinden bahsetmemek olmazdı. Bu acınası bekleyiş artık memleket için hatta kendi askeri için beddua etmeye kadar geldi.
Politik çıkarlar uğruna kendi vatanımıza küsmek, devletimizin felaketini istemek aklımızın ucundan geçmezdi. Dün de, bugün de iktidarların elinden zulüm görenler oldu elbette. Ama devletin ve askerinin başarısızlığını isteyecek kadar alçalmak hiç görülmedi. Ne demişti Cemil Meriç, “Bu ülkede sağcı solcu, ilerici gerici yoktur; namuslular ve namussuzlar vardır, siz namuslulardan olun.” Neticede Erdoğan da bir fani, ona düşmanlık yaparken ülkenin tökezlemesini, diz çökmesini istemek ne yana düşer usta...
**
Daha başkan seçilmeden önce kendisine Türkiye’ye demokrasi getirmesi için yalvaranlar da daha başkan seçilmeden önce Türkiye’ye istikamet çizmeye çalışan Biden’ın bizzat kendisi de Amerika’daki yangın başlangıcının altında eriyor. Dışişleri Bakanlığımızın yerinde açıklamasına katılıyor ve bizler de olanları “endişe” içinde takip ediyoruz.
Kongre Binasında yapılan eylemler silahlı bir terör saldırısı olarak adlandırılıyor Amerikan medyasında. Trump, “Kongre binasına silahlı eylemi teşvik etti, azmettirdi.” denilerek suçlanıyor. Aynı adamlar Fethullah Gülen’i yıllardır besleyip koruyorlar. Meclisimize ateş açtıran, 250 insanımızın ölümünü azmettiren vatan hainini kolluyorlar. Ne diyelim, akrebin hazin sonu...

Tarih: 15 Ocak 2021 Cuma    Hit: 4223
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol