28 Kasım 2020 Cumartesi   

SULTANGAZİ'DE RİSKLİ BİNA YIKILDI

SULTANGAZİ'DE RİSKLİ BİNA YIKILDI
 

Sultangazi Belediyesi, riskli olduğu belirlenen Eğitime Destek Akademisi Engelliler Koordinasyon Merkezi binasının yıkımını gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, çalışmaları anbean takip etti.
"Deprem değil bina öldürür." 6.8 şiddetindeki Elazığ depremi, Türkiye’nin deprem ülkesi olduğunu bir kez daha hatırlattı. Yaşananlar tüm Türkiye'yi derinden etkilerken depreme karşı alınacak önlemlerin hayati değer taşıdığı bir kez daha gün yüzüne çıktı.
Tedbiri elden bırakmayan Sultangazi Belediyesi, ilçede bulunan hizmet binalarında dayanıklılık testi yaptı. Esentepe Mahallesi'nde bulunan Sultangazi Belediyesi Eğitime Destek Akademisi Engelliler Koordinasyon Merkezi binasının riskli olduğu belirlendi. Belediye tarafından boşaltılan bina, dün ekipler tarafından kontrollü bir şekilde yıkıldı.
Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun da çalışmaları yakından takip etti. Elazığ ve Malatya'da yaşanan depremin tüm ülkeyi derinden sarstığını belirten Başkan Dursun, binaların dayanıklılığı konusunda çok hassas olunması gerektiğini vurguladı.

SPOR VE KÜLTÜR MERKEZİ PROJESİ
SEDA binasının depreme dayanıklılık çerçevesinde düşük seviyelerde olduğunu vurgulayan Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, "Buradaki dayanıklılık sorunu nedeniyle, bina içerisindeki birimlerimizi farklı yerlere taşıyarak binanın yıkımı ile ilgili karar aldık. Deprem dayanıklılığı neredeyse minimum seviyelere dayanmış durumda. 10 olması gereken deprem dayanıklılığı seviyesi 1 sayısı seviyelerine kadar düşmüş bir bina ile karşı karşıyayız. Buranın yıkımını bugün gerçekleştireceğiz ve burayı hem mahallemize hem de vatandaşlarımıza daha fazla hizmet üreteceğimiz bir bina haline getireceğiz. Burayı bir spor ve kültür merkezi haline getirip farklı çalışma birimlerimizle Sultangazili hemşehrilerimize hizmet verme imkanımız olacak" dedi.

RİSKLİ BİNALARDA YAŞAMAYI BIRAKALIM 
Başkan Dursun, ilçe vatandaşlarına da seslenerek, “Lütfen işin maddi tarafında olmayalım. Muhakkak biraz işin maddi kısmında katkı vermek durumunda kalabiliriz vatandaşlar olarak ama can karşılığında bunların hiçbirinin öneminin olmadığını da ifade edelim. Binaları lütfen kontrol ettirelim ve depreme dayanıklılığı konusunda şüpheniz varsa bundan geri durmayın ve ‘bu binalarda yaşamayı bırakalım’ artık diyoruz. Hep beraber el ele verelim ve bizim de belediye olarak sizlere desteklerimizle, hukuki desteklerimizle ve imar konusunda yapabileceğimiz şeyler de varsa bu desteklerimizi hep beraber, Sultangazi’de olası bir depremde can kaybı olmaması için hareket edelim. Bu bilinçle hareket edelim ve çocuklarımızı bu bilinçle donatalım. Rabbim ülkemize deprem ve benzeri acılar yaşatmasın inşallah. Elazığ ve Malatya’da vefat eden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına da baş sağlığı diliyorum. Yaralı vatandaşlarımıza da şifalar diliyorum” açıklamasında bulundu.

3 ARALIK 2015 TARİHİNDE AÇILMIŞTI
Sultangazi Belediyesi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla ilçedeki engellilerin ihtiyaçlarını karşılayacak ve sosyal hayatlarına yönelik birçok projeyi yürütecek olan Engelliler Koordinasyon Merkezi’ni 2015 yılında törenle hizmete açmıştı. Binanın 4 yıl sonra deprem riski nedeniyle yıkımına başlanması nedeniyle vatandaşlar belediyenin zarara uğradığını belirterek sorumluların cezalandırılmasını istedi. Sultangazi Belediyesi ekipleri ilçe genelinde riskli olan binaları incelemeyi sürdürürken, vatandaşların kendilerine başvurmaları halinde binalarının depreme karşı riskli olup olmadığını incelediklerini ifade ettiler.

MÜHÜRLENEN RİSKLİ BİNALARDA OTURANLAR UYARILDI
Silivri’de 26 Eylül 2019 tarihinde meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından Sultangazi Cebeci Mahallesi’nde karşılıklı bulunan 2 bina depremde hasar ağır alınca boşaltıldı. 5’er katlı binadakiler otellere ve yakınlarının yanlarına yerleştirildi. Depremin üzerinden 4 ay geçmesine rağmen hasarlı binaların yıkımı gerçekleşmedi. Toplam 22 dairenin bulunduğu binalarda bazı vatandaşların mühürleri sökerek yeniden oturmaya başlaması üzerine harekete geçen Sultangazi Belediyesi ekipleri, vatandaşların can güvenliğinin tehlikede olduğunu belirterek önceki gün tekrar vatandaşlardan binalarını boşaltmasını istedi. Vatandaşlar ise binaları boşaltmadı. Sultangazi Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Birinci, vatandaşların yıkım için belediyeye müracaatlarının olmadığını belirtti. Öte yandan belediye ekipleri ise önceki gün yine iki binayı vatandaşların girmemesi için mühürledi. Vatandaşlar ise kendilerinin evlerinde mecburen kaldıklarını, mağdur olduklarını ve ortada kaldıklarını belirterek belediye diğer yetkililerden yardım istedi.

Tarih: 31 Ocak 2020 Cuma    Hit: 2233

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol