12 Haziran 2021 Cumartesi   

SULTANGAZİ’DE ÇİFTE SEVİNÇ

SULTANGAZİ’DE ÇİFTE SEVİNÇ
 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Sultangazi’de renkli görüntülere sahne oldu. Sultangazi Belediyesi, hem çocuklara hem de evlerindeki vatandaşlara keyifli anlar yaşattı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 100. yılı, ilçe genelinde coşkuyla kutlandı.
Koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl olduğundan daha farklı kutlandı. Sultangazi Belediyesi, evlerinde olan çocukların bayram coşkusunu yaşaması için harekete geçti. İlçe genelinde birbirinden renkli etkinlikler düzenlendi.

Masal kahramanları Sultangazi sokaklarında
Bayram coşkusu 22 Nisan Çarşamba günü itibari ile başladı. Nasrettin Hoca, Karagöz- Hacivat gibi çocukların sevdiği masal karakterleri, sokaklarda renkli görüntüler oluşturdu. Palyaço ve hokkabazların da bulunduğu korteje Türk bayrağı asılı renkli arabalar da eşlik etti. Müzik eşliğinde 15 mahalleyi dolaşan ekipler, çocuklara keyifli anlar yaşattı. Sadece çocuklar değil, mahalle sakinleri de ellerindeki Türk bayraklarıyla pencere ve balkonlara çıkarak eğlenceye ortak oldu.


Çocuklara gofret ve şekerleme sürprizi
Palyaçoların çocuklara bir de sürprizi vardı. Camdan sarkıtılan sepetlerin içine çocuklar için gofret, şekerleme, balon ve Türk Bayrağı konuldu. Mutluluğu yüzlerinden okunan çocuklar, hediyeler için teşekkür etmeyi de ihmal etmedi.


Renkli Kortej mahalle ve sokakları gezdi
23 Nisan Perşembe sabahından itibaren aralarında masal kahramanları, palyaço, hokkabaz ve renkli arabaların bulunduğu kortej, Sultangazi sokaklarını tekrar dolaşmaya başladı. Çocuklar ve aileleri, bu zor süreçte bir nebze olsun eğlenme imkanı buldu.


Türkiye Büyük Millet Meclisi 100 yaşında!
Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın bu yıl her zamankinden özel olduğunu belirtti. Başkan Dursun, “Millet iradesinin yansıması olan Türkiye Büyük Millet Meclisi, artık 100 yaşındadır! Bağımsızlığını bir asır önce tüm dünyaya ilan eden Türkiye, bugün de aynı kararlılıkla yoluna devam etmektedir” diye konuştu.


Dursun: Çocuklar bizim geleceğimiz
Vatandaşların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramını kutlayan Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, çocukların yarının teminatı olduğunu bir kez daha belirtti. Başkan Dursun,”Koronavirüs tedbirleri gereğince bayramı meydanlarda kutlayamasak da geleceğimiz olan çocuklarımıza bayram coşkusunu yaşatmak için çalışıyoruz. Onların bir gülümsemesi, bize dünyaları veriyor. Bu zor süreci hep birlikte en kısa sürede atlatacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.
Başkan Dursun, salgının yayılmasını önlemek adına bir kez daha evde kalın uyarısında bulunarak,” Sokağa çıkma kısıtlamasına uyalım. Mümkün olduğunca acil olmadıkça dışarı çıkmayalım. Tedbir, bu hastalığı yenmemizdeki en önemli unsurdur” dedi.


Sultangazili çocuklar yarışma hediyelerini aldı
Koronavirüs tedbirleri kapsamında evlerinde kalan çocuklar için sosyal medya üzerinden “Geri Dönüşüm Muhteşem Olacak” ve “Evimi Süslüyorum, 100. Yılımızı Kutluyorum” adlı 2 ayrı yarışma düzenleyen Sultangazi Belediyesi, dereceye giren çocukları belirledi. Çocuklara hediyeleri, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda evlerine götürülerek teslim edildi.
Sultangazi Belediyesi, koronavirüs salgını nedeniyle dışarı çıkmalarına kısıtlama getirilen çocukların evlerinde verimli ve keyifli zaman geçirmeleri için 2 ayrı yarışma düzenledi.
“Geri Dönüşüm Muhteşem Olacak” adlı yarışmayla, ilk ve ortaokul öğrencilerinden evlerindeki atık ürünleri (pet şişe, karton vb) değerlendirerek bir materyal üretmeleri istendi. Çocuklar, tasarladıkları ürünlere, hayal güçlerini kullanarak bir de hikaye yazdı. Tasarımları en çok beğenilen küçük mucitlere akıl ve zeka kitapları ile zeka oyunu Equilibrio hediye edildi.
İkinci yarışma ise “Evimi Süslüyorum, 100. Yılımızı Kutluyorum” oldu. Bu yıl koronavirüs nedeniyle bayramı evlerinde kutlayan çocuklardan evleri süslemeleri ve sosyal medyada paylaşmaları istendi. Yarışma, çocuklardan yoğun ilgi gördü. En iyi süsleme yapan 30 çocuğa, akıl ve zeka oyunu Equilibrio hediye edildi. Her iki yarışmada da dereceye giremeyenler unutulmadı. Onlara da Sultangazi Belediyesi bünyesinde bulunan ve 22 bin e-kitaptan oluşan dijital kütüphanenin şifresi veriliyor.

Tarih: 24 Nisan 2020 Cuma    Hit: 3492

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol