26 Şubat 2020 Çarşamba   

Burak İĞLİKÇİ / ARAŞTIRMACI - YAZAR / DERİN TARİH

SOSYAL MEDYA OPERASYONLARI

 

ASLINDA ilk bakışta, masum  gözüken  tüm dünyada aktif şekilde kullanılan birçok sosyal medya hesapları ve sayfaları mevcuttur. Bu masum gözüken sosyal medya sahasında gözükmeyen gizli servisler yabancı istihbarat örgütleri ve kitle kontrolünü sağlayan algı uzmanları vardır. 
Sosyal medya masumane gözüken ancak  gerçek yüzü maske ile saklanmış yükselen bir mecra ve günümüzün propaganda makinasıdır. İstihbarat teşkilatları için yeni trend sosyal medya operasyonlarıdır. Sosyal medya ortamı, manipülasyon ve dezenformasyon için en ideal ortamdır. Sosyal medya operasyonu  gücü servis edilen mesajın yayılma hızıyla ilişkilidir. Küreselleşen dünya koşullarında haber alma özgürlüğünün gittikçe yaygınlaşması, bilgiye ulaşma imkânlarını arttırmıştır. İnternet ve iletişim teknolojilerindeki baş döndürücü hız sosyal medya uygulamalarının gelişmesi istihbarat servisleri açısından birçok fırsat doğurmuştur. Bu kapsamda haber ajansları, sosyal medya, bloglar, sosyal ağlar, sosyal paylaşım siteleri ve benzer uygulamalar  gibi  internet  trafiğini kayıt altına alarak takip edebilen, iletişimi izleme, ölçme ve kontrol yeteneği gelişmiş birimlerin elde ettikleri verilerin değerlendirilmesi, hedef ülkenin  toplumsal etkileşim ve tepkisel yönlerinin analizi yapılarak sosyal dokuyu, hassasiyetleri ve zafiyetleri tespit edilebilmeleri, sosya-psikolojik analiz ve değerlendirmeleri  daha  isabetli  propaganda  kampanyaları  yapabilmelerine imkân tanımaktadır. Bu uzmanlar adeta toplumun röntgenini çekerek, saldıracakları yumuşak karnı, zayıf noktayı belirlemektedirler. 
Facebook, twitter ve diğer sosyal medya araçları milyonlarca insan üzerinde, ülkelerde "duygu akışı"nı, "fikir eğilimleri"ni araştırmışlardır ve  halende  araştırmaktadırlar. Sosyal medya operasyon merkezlerinde kitlelerin  özelliklerine  göre  ısmarlama  paylaşımlar servis edilmeye  devam  edilmektedir. Paylaşımlarının  yankı  bulmasını  ve toplumda dalgalar halinde yayılması  için gayret ederler. Taki  çatışma başlayana  kadar. Aslında bu merkezler  birer yalan makinesidir. İşleri itibar  suikastları, fitne, fesat, değersizleştirme, sosyal kopuş, bireyselleştirme, sahte belgelerle  kumpas, kurgu, manipülasyon gibi  birçok  koldan saldıran  bu  merkezler sosyal kalkışma ve toplumsal kaos oluşturmak için çalışmaktadırlar. 
Yaşanılan tüm olaylara  bakıldığında gezi parkındaki  gruplaşmada  sosyal  medya üzerinden faaliyet gösteriyordu. Etki  ve  nüfuz  ajanlarının  toplumları yönlendirmek için başvurduğu en etkili saha sosyal medyadır. Her paylaşılan video ve yazılı görsel iletilerin doğruluğundan emin olmadan  inanmamalıyız. En çok ihtiyaç duyduğumuz şu an  Millileşmektir. Milli ve Kültürel manevi  değerlerimize  sahip  çıkmalıyız  sosyal  medya’da  kaynağı  belli  olmayan sayfalar milli  ve  manevi  ile  dini  inançlarımıza karşı bir propaganda  yürütmektedir. Önlem olarak bilinçli  bir şekilde kullanmalıyız sosyal medyayı.

Tarih: 15 Ocak 2020 Çarşamba    Hit: 2071
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol