24 Eylül 2020 Perşembe   

Cemil SAĞLAM / Gazeteci Yazar / Basın Tribünü

SİZLERLE BİRLİKTE 12 YAŞINDAYIZ

 

2008 yılı Mart ayında yayın hayatına başlayan Paşavizyon Gazetesi, o günden bugüne dek her ayın 15’inde düzenli yayınlanarak, Bayrampaşa ve Gaziosmanpaşa ilçelerindeki okuyucularına elden ve ücretsiz olarak ulaştırılmaktadır.
Bugün özellikle dünyada hem okuyucuların hem de reklam verenlerin ihtiyaçlarına cevap veren milyonlarca yerel gazete yayınlanmaktadır. Okuyucu perspektifi, globalleşen dünyamızda gün geçtikçe yerel medyaya yönelmekte, yaşadığı bölgeyle ilgili haberleri öğrenme ihtiyacı duymaktadır. Gelişmiş ülkelerde bölgesel gazete okuyucuları, ezici çoğunluk ile ulusal gazeteleri geçmiş durumdadır. Gazetelerin çok olması toplumların gelişmişliğinin göstergesidir. Gazeteler bu işlevlerinin yanı sıra, sayfalarında yer alan reklamlarla ürünleri müşterileri ile buluşturan, tüketiciyi bilinçlendiren, ürünlerin tanıtımlarına imkan sağlayan yayınlardır.
Kuruluşundan bu yana okurlarına farklı bir habercilik anlayışı yaşatan gazetemizi siz değerli okuyucularımızla birlikte bugünlere getirmenin haklı gururunu yaşıyoruz.
Mart 2008’de "Dünyanın en iyi yerel gazetesi" sloganı ile okuyucularıyla buluşan Paşavizyon Gazetesi 12. yılına girmenin mutluluğunu yaşıyor. Tarafsız, ilkeli ve doğru haberlerle, okuyucusuyla her ay düzenli bir şekilde buluşan Paşavizyon, yayın hayatına bundan böyle de belirlediği ilkeler doğrultusunda devam edecek. 
Yenilenen mizanpajı, yeni yazar ve muhabir kadrosuyla daha da büyüyen Paşavizyon, yeni döneminde de bölgenin en güçlü sesi olmaya devam edecek. 
İlk yayına başladığı günden itibaren Bayrampaşa ve Gaziosmanpaşa’dan güncel haberleri okuyucularıyla buluşturan gazetemiz, www.pasavizyon.com internet sitesiyle de her gün en taze haberleri sıcağı sıcağına okuyucusuna ulaştırma gayreti içerisinde oluyor. 
Paşavizyon Gazetesi’ne bu zamana kadar verilen desteklerden dolayı tüm okuyucularımıza teşekkür ederiz. 
Bizi izlemeye devam ediniz.
İnternet sitemiz:
www.pasavizyon.com
Facebook adresimiz: 
pasavizyon gazetesi
Twitter adresimiz: 
Pasavizyon_
***
YEREL GAZETECİLİK, DONANIM İSTER, ALT YAPI İSTER, BİLGİ 
İSTER, TECRÜBE İSTER, SEVGİ, SAYGI VE EN ÖNEMLİSİ GÜVEN İSTER...
Dile kolay.... 20 yıl ulusal basın, 12 yıl da yerel basın olmak üzere bu sene mesleğimde 32. yılımı doldurdum. 
Ulusal basında uzun yıllar Milliyet Gazetesi, Türkiye Gazetesi gibi gazetecilik alanında ustaların çalıştığı büyük kurumlarda yoğruldum. 
Bu nedenle, yerel ile ulusal gazetecilik arasındaki farkı yaşayarak öğrenen biriyim.
Bunca yıllık birikim ve tecrübemden sonra benim tercihim, yerel gazetecilikten yana oldu.
12 yıldır hiç ara vermeden, her ay düzenli bir şekilde okuyucusuyla buluşmak, bir yerel gazete için çok büyük bir başarı. Paşavizyon Gazetesi olarak 12. yılımıza ulaştığımız için gururlu ve mutluyuz. 
Türkiye'de yerel gazetelerin ömrü Anadolu'daki babadan oğula geçen gelenekselleşmiş gazeteler dışında ne yazık ki fazla uzun olmaz ya da yayın periyotları düzenli değildir. Bunun en büyük nedeni de yaşadıkları ekonomik sıkıntılardır, bunun üstüne bir de halkımızın gazete okuma alışkanlığının olmamasını ekleyin, yerel basının yaşadığı sıkıntıyı daha iyi anlayabilirsiniz. 
Türkiye genelinde yıllardır yayınına düzenli olarak devam eden gazete sayısı neredeyse yok denecek kadar az. Yerel bir gazete yapılması fikrini hayata geçirirken, en büyük desteğin Bayrampaşalılardan geleceğine, ilçelerinin gazetesine sahip çıkacaklarına inanıyordum. 
Ulusal gazeteler, Türkiye ile ilgili haberleri sayfalarına taşırken, aslında günlük hayatımız için büyük önem taşıyan yerel haberlere yeteri kadar yer veremiyorlar, bu yüzden yerel gazetelerin yayınlanması büyük önem taşıyor. 
Paşavizyon bu eksikliği gidermek için yola çıktı ve Bayrampaşa başta olmak üzere bölgesindeki tüm gelişmeleri 12 yıldır düzenli olarak sayfalarına taşıyor. 
Bayrampaşa’da gazeteciliğin zor olan kısmı, ilçemizin küçük olması ve herkesin birbirini tanımasıdır. Çünkü ben gazeteciyim. Vatandaşla kamu arasında köprü vazifesi gören çok önemli görevim ve sorumluluğum olduğunu düşünüyorum.
Yerel gazetecilik adına öncelik vermeniz gerekenler vardır. Çok başarılı bir gazeteci olsanız bile yaşadığınız ilçeye katkı sağlayamadığınız ve güven ortamı oluşturamadığınız sürece yerel gazetecilik yapmanız zordur.
Yerel gazeteci, Bayrampaşamızın mahallelerindeki sorununu da bilmek zorunda, bürokratlarını da sağlıkçılarını da siyasilerini de STK’larını da esnafını da yani yaşadığı ilçesinin dokusundaki tüm dengeleri, ilişkileri ve değerlerini...
“Beni ilgilendirmez. Ben gazetemi yapar çıkarım. Ondan sonra hayatımı yaşarım” diyemezsiniz.
Biz gazeteciler, tıpkı siyasiler ve kamu görevlileri gibi kamuya hizmet sunan insanlarız. Giyimimize, oturmamıza, kalkmamıza, yaşam şeklimize, kimlerle oturduğumuza dikkat etmek zorundayız.
Mesleğimiz gereği birçok olayı, kişiyi yazarız. Ancak, bilinen şudur ki, herkes bizi takip eder, gözlemler.
Yerel gazeteciliğin zorluğu sadece bununla da sınırlı değildir. Mesleğinizi en iyi şekilde icra ederken, yaşam şekline özen gösterirken, en iyi grafik tasarımıyla, en iyi sayfa düzeniyle, en özel haberleriyle yayın yaparken bir de güvenilmek zorundasındır.
İlçe sevdalısı bilinciyle hareket etmek, insanların kavga etmesini değil, birlik beraberlik içinde olmalarını sağlamak ve bu beraberliği pekiştirici bir tutum içinde olmalıyız.
Paşavizyon 12 yıl önce yola çıkarken en çok Bayrampaşalılara güvenmişti, bu güveninde de yanılmadı, uzun yıllar boyunca ilk günkü çizgisini korumayı başardı. Bayrampaşa ile ilgili her şey Paşavizyon’un sayfalarında yer buldu. İlçenin sorunları, gelişen olaylar, polis-adliye, kültür-sanat, spor ve Bayrampaşa’yla ilgili her tür haber sayfalarımızda yayınlandı ve yayınlanmaya da devam ediyor. Paşavizyon, ilçenin adeta yerel belleği, aynası oldu...
Paşavizyon, geçen 12 yıllık süre içinde Bayrampaşa’nın birçok sorununa sahip çıktı, sorunları manşete taşıdı, fikri-takip ilkesiyle de haberleri takip etti, etmeye de devam ediyor. İlçenin tarihi, kültürel değerlerine, kent mirasına sahip çıkmak ve gelecek kuşaklara aktarabilmek Paşavizyon için önemli. Yaptığımız haberler de bunun kanıtı. Geçen yıllarda da bu haberlere büyük önem verdik, Bayrampaşa’nın değerlerine sahip çıktık, kamuoyunun gündemine taşıdık. 
Gazetemizde tabii ki sadece sorunlar haber olmuyor. İlçemizin canlı, renkli gündemini de takip ediyoruz. Kültür-sanat etkinlikleri, sağlık haberleri, hayata geçirilen projeler, spor etkinlikleri, renkli haberler de ilçemizin gülen ve aydınlık yüzünü sayfalarımıza taşıyoruz. İlçemizin önde gelen kültür-sanat, spor, siyaset ve işadamlarıyla yaptığımız söyleşiler, röportajlar sayfalarımızda her ay düzenli olarak yer buluyor. 
Paşavizyon Gazetesi, her biri ulusal basın deneyimine sahip, yazar, editör, muhabir ve grafiker kadrosuyla da bir yerel gazetenin çok daha üstünde, profesyonel anlamda gazetecilik yapıyor.  Her biri birbirinden değerli usta köşe yazarlarımızın yazmış olduğu yazılarla da gündemi belirliyor.
Bayrampaşalılar, Paşavizyon’a sahip çıktı, kendini gazeteden biri olarak gördü, Paşavizyon olarak Bayrampaşalılarla birlikte çıktığımız bu yolda hiçbir zaman yalnız kalmadık. Her koşulda 12 yıldır gazetesine sahip çıkan okuyucularımıza sonsuz teşekkürler...

Tarih: 15 Mart 2020 Pazar    Hit: 16091
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol