19 Ekim 2019 Cumartesi   

Eren EYÜPOĞULLARI / Sektörel Analiz / Eyüpoğulları Group Emlak Danışman Uzmanı

SİZDEN GELENLER, MİRAS?

 

BANA bir tarla miras kaldı. Tarla bölünmüş ve ben dahil dört kişi bu mirası paylaşıyoruz ama diğer üç kişi kim bilmiyorum. Diğer ortakların kimler olduklarını ve isimlerini nasıl öğrenebilirim ? 
Okuyucumun sorusundan şunu anlayamıyorum; miras olarak kalan tarla mirasçılar arasında bölüşülmüş mü? Zira tarlanın bölünmüşlüğünden söz var. Peki, mirasçılardan biri veraset ilamı alıp bununla adlarına tapuda tescil yaptırıp bilahare de teknik bir bölünme işlemi yapmış olabilir mi? Şayet böyle bir hukuki işlem yapıldı ise diğer üç kişinin kimler olduğu tarlanın kayıtlı bulunduğu tapu dairesinde bellidir. Buraya başvurarak malikler belirlenebilir.
İkinci ihtimal, miras bırakan öldü ama mirasçılardan hiçbiri hukuki girişimde bulunmadı. Bir veraset ilamı da çıkarılmadı. Dolayısıyla tarla halen miras bırakanın üzerinde kayıtlı ve okuyucum diğer üç kişinin kim olduğunu bilmiyor. Yapılacak şey önce bir notere başvurmak ve noterden veraset ilamı talebinde bulunmak. Noterler aile tablosunu çıkaracak ve aile tablosuna göre kendisine bir veraset ilamı verecek. Bu veraset ilamında diğer mirasçılar açıkça görülecek. Bazı hallerde noterler veraset ilamı veremiyor. Öyleyse sulh hukuk mahkemesine başvuracak ve veraset ilamını mahkemeden isteyecek. Mahkeme aile tablosunu getirtecek ve okuyucuma yine veraset ilamı verecek. Böylece mahkemeden alacağı veraset ilamında diğer mirasçılar görülebilecek.
Tarlanın bölünmüşlüğünden söz ettik. Bu durumda iki ihtimal var; birincisi bir mirasçı veraset ilamı alıp mirasçılar adına tescili yaptırdıktan sonra elbirliği mülkiyetini paylı mülkiyete çevirmiş, sonra tarlayı muhtelif parsellere ayırmış olabilir. Genel kural, tarla vasfındaki araziler küçük parsellere ayrılmıyor ancak hukuki nedenleri bilmediğimiz için bu ihtimali düşünebiliriz. İkinci ihtimal ise tarlanın halen miras bırakan adına tescilli olması ama mirasçıların kendiliklerinden bir takım yerleri bölerek tasarrufları altına almış olmalarıdır ki hukuki bir geçerliliği yoktur.

Tarih: 16 Haziran 2019 Pazar    Hit: 614
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol