27 Şubat 2021 Cumartesi   

ŞEHİTLER DUALARLA ANILDI

ŞEHİTLER DUALARLA ANILDI
 

15 Temmuz hain darbe girişiminin 4'üncü yılında Gaziosmanpaşa'da anma programları düzenlendi. 15 Temmuz Şehitler Anıtı'nda hep birlikte edilen duaların ardından Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, 251 şehidin isminin yer aldığı anıtlara karanfil bıraktı. Gece boyunca ise Gaziosmanpaşa Meydanı'nda demokrasi nöbeti tutuldu.
Gaziosmanpaşa Belediyesi, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nde, hain darbe girişimini unutturmamak ve şehitlerimizi anmak amacıyla program düzenledi. Recep Tayyip Erdoğan Gençlik Parkı'ndaki programa Gaziosmanpaşa Kaymakamı Numan Hatipoğlu, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, emniyet mensupları, şehit yakınları ve 15 Temmuz gazileri katıldı. Program, Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlarken protokol konuşmalarıyla devam etti. Törende 15 Temmuz hain darbe girişiminin unutturulmaması gerektiğine dikkat çekilirken şehitler için dualar edildi. Ardından parkın içerisinde yer alan şehitlerin isimlerinin yer aldığı 15 Temmuz Şehitler Anıtı'na karanfiller bırakıldı. O anlar ve 15 Temmuz Şehitler Anıtı da havadan görüntülendi. Sonrasında Başkan Usta, şehit yakınları ve gazilerle kahvaltıda buluşarak plaket takdim etti.

USTA: 15 TEMMUZ HAFIZALARDA YAŞAYACAKTIR
Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, 15 Temmuz sürecinde Türk milletinin tarihe not düştüğüne dikkat çekti. Kalkışma sürecinde genç yaşlı yediden yetmişe herkesin vatanı için mücadele ettiğini belirten Başkan Usta, "Çanakkale ruhunu 15 Temmuz'da bu millete yaşatan başta Cumhurbaşkanımız ve güçlü bir irade ortaya koyan şehitlerimiz ve gazilerimizin 4 yıl sonra aynı duyguyla anılmış olması tabi ki bizi de duygulandırdı. Bugün onların anısına her bir şehidimizin anıtı olarak burada yaşasın diye muhafaza ettiğimiz ve bayraklara dalgalandırdığımız bu alanda bir anma programı yaptık. Millet olarak tarihe not düştüğümüz bir gece olarak 15 Temmuz hafızalarda yaşayacaktır. Bugün şehitlerimizin adını okurken hikayelerini de gözlerimizin önüne getirdik" dedi.

ASMAZ: HEM GURUR, HEM ÜZÜNTÜYÜ BİR ARADA YAŞIYORUZ 
Törene katılan ve yaşananların gelecek nesillere aktarılmasının önemine dikkat çeken 15 Temmuz şehidi Servet Asmaz'ın eşi Sema Asmaz, "Hem gurur, hem üzüntü, hem sevinç hepsini bir arada yaşıyoruz. Başkanımızın da dediği gibi gençlerimizi inançlı yetiştirmemiz gerçekten çok doğru. İnançlı olduktan sonra zaten gerisi geliyor. Özlüyoruz tabi ki ama yapacak bir şey yok. Kendimizi çok şanslı görüyoruz" diye konuştu.

GAZİOSMANPAŞA MEYDANI'NDA DEMOKRASİ NÖBETİ
Gaziosmanpaşa Merkez Camii önünde gerçekleşen program ise Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlarken şehitler için dua edilmesiyle devam etti. Ardından darbe girişimi sırasında çekilen fotoğrafların yer aldığı sergi gezildi. Sosyal medya üzerinden düzenlenen ve çok sayıda kişinin katıldığı 15 Temmuz Şiir Yarışması'nda ilk üçe girenlere ödülleri takdim edildi. Alanda 4 yıl önce olduğu gibi bugün de vatandaşlar demokrasi nöbeti tuttu. Alan havadan görüntülenirken vatandaşlar ellerindeki Türk bayraklarını hep birlikte salladı. Nöbetler, korona virüse karşı maskeli ve sosyal mesafe kuralına uyularak sabah ezanına kadar devam etti.

Tarih: 16 Temmuz 2020 Perşembe    Hit: 4711

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol