15 Ekim 2021 Cuma   

ŞEHİT ESMA ÇEVİK PETROL KUYUSU

ŞEHİT ESMA ÇEVİK PETROL KUYUSU
 

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığınca (TPAO) 2017'den itibaren Şırnak’ta Silopi havzası ve civarı öncelikli arama alanları olarak belirlenerek, yoğun sismik veri toplama faaliyetleri gerçekleştiriliyor.
Bu kapsamda Cizre'de 13 Eylül'de günlük 400 varil debi ile üretime alınan kuyuda keşfedilen petrolün 35 API graviteye (Petrolün kalite ölçümünde kullanılan bir değer) sahip olduğu belirlendi.
Üretim testleri devam eden kuyuya, Şırnak'ın İdil ilçesinde 2019'da PKK’lı teröristlerce tuzaklanan el yapımı patlayıcıya müdahale sırasında meydana gelen patlamada şehit olan Bayrampaşalı Astsubay Üstçavuş Esma Çevik'in ismi verildi.

PEHLİVAN: SİFTAH GABAR’DAN BEREKETİ ALLAH’TAN
Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, keşif haberini mutlulukla karşıladıklarını belirterek, "Şırnak'ta bir ilk yaşanıyor" dedi. Tarihi ve mutlu bir gün yaşadıklarını, bunun güzel bir başlangıç olduğunu dile getiren Pehlivan, "Şırnak'ta, Gabar'da, Kızılsu'da, Akçay'da yıllardır çalışması yürütülen ve bugün mutlu neticeye erişilen bir kuyunun açılışına hep birlikte tanıklık etmenin haklı mutluluğunu, gururunu yaşıyoruz." diye konuştu. 
“Devletimizin, başta güvenlik birimleri olmak üzere, teröre karşı kararlılıkla ortaya koyduğu mücadeleler neticesinde bölgemizde ve ilimizde yakalanan güvenlik ve huzur iklimi her sahada meyvelerini vermeye devam ediyor. Farklı lokasyonlarda sürdürülmekte olan araştırma çalışmaları kapsamında ilimizin ve ülkemizin ekonomisine katkı sağlayacak böylesi önemli keşifler yapılması hepimizi gururlandırıyor." diyen Pehlivan, kuyuya şehit Çevik'in adının verilmesinin de büyük anlam taşıdığını vurguladı.

BİLGİN: İLK KEZ BİR ŞEHİDİMİZİN İSMİNİ VERDİK
Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Melih Han Bilgin ise yaptığı açıklamada, “Şırnak ili sınırlarında yeni bir arama sahasında, daha önce aranmamış bölgede ilk kez ekonomik bir petrol keşfi gerçekleştirmiş olmaktan büyük gurur duyuyoruz. Bölgedeki çalışmalarımız tüm hızıyla devam edecek. Bu keşif, Şırnak bölgemiz açısından yeni bir üretim alanı olacak. Bu çalışmaları yürütürken en başta güvenlik güçlerimizin, polisimizin, askerimizin, jandarmamızın çok büyük destekleri oldu. Bölge valilerimizin koordinasyonuyla çok büyük destekle bu çalışmalar yürütüldü. Aslında devletin bütün unsurları Türkiye'nin enerji davasına hizmet etmek için koordineli bir şekilde çalışmalar yürütüyor. Çalışmalar esnasında maalesef kayıplarımız, şehitlerimiz oldu. Bu şehitlerimizden biri Jandarma Üstçavuş Esma Çevik. Kuyumuza, 'Şehit Esma Çevik-1' ismini verdik. Bu, bölgede yeni bir alanda gerçekleştirilen ilk keşif. Şehidimizin aziz hatırasını anma fırsatını bu şekilde yakaladık. Bölgede açacağımız diğer kuyular da şehidimizin anısını yaşatacak. Milletin şehitlerimize ve şehitlerin geride kalanlarına yapılması gereken görevlerin bir nişanesi olarak bu ismi bölgedeki çok önemli bir potansiyeli olan kuyumuza verdik. Şehit Esma Çevik-1 kuyusu ve arkasından gelecek kuyular bölge potansiyelini daha iyi ortaya çıkaracak” ifadelerini kullandı. 

BAYRAMPAŞALI ESMA ÇEVİK, ŞIRNAK'TA ŞEHİT OLMUŞTU
Şırnak'ın İdil ilçesinde 9 Aralık 2019'da PKK'lı teröristlerce tuzaklanan el yapımı patlayıcıya müdahale sırasında meydana gelen patlamada Bayrampaşalı Astsubay Üstçavuş Esma Çevik ve Samsunlu Uzman Çavuş Kemal Sayar şehit olmuş, 7 güvenlik görevlisi de yaralanmıştı.

Tarih: 17 Eylül 2021 Cuma    Hit: 2114

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol