25 Ekim 2020 Pazar   

SAĞMALCILARSPOR MUAY THAİ TAKIMI

SAĞMALCILARSPOR MUAY THAİ TAKIMI
 

Sağmalcılar Spor Kulübü, Muay Thai Takımı kurdu.
Tayland’ın milli dövüş sporu olan ve Türkiye’de yeni yeni gelişmekte olan Muay Thai, yumruk, diz, dirsek ve tekmelerin kullanıldığı uzun yıllar ringlerde uygulanan gerçek, tam temaslı karşılaşmalar çerçevesinde etkili teknik, strateji, defans olgularının evrim geçirmeleri sonucu oluşmuş olan sert, otantik bir dövüş sanatı olarak biliniyor. Muay Thai müsabakalara dayalı bir ring sporu olduğu kadar işlevsel, keyifli ve geliştirici bir dövüş sporu öğrenmek isteyenlerin de tercih ettiği bir egzersiz ve fiziksel aktivite olarak bilinirken, öğrencinin ihtiyaçları ve önceliklerine göre özel olarak şekillendirilen, teknik altyapı ve fiziksel kapasitenin geliştirilmesini hedefleyen hareketli ve eğlenceli bir seçenek sunuyor.
Bayrampaşa’daki gençlerin bu yeni spor dalıyla tanışmasına öncülük etmek isteyen Sağmalcılar Spor Kulübü de futboldan sonra ikinci branş olarak Muay Thai’yi kulüp bünyesinde açtı.
Antrenör Şevket Şahin öncülüğünde kurulan takım, koronavirüs pandemisi sürecinde verdiği arayı açık havada antrenman yaparak kapatırken, bu hafta sonu kulüp binası yanındaki açık havada çocukları ve gençleri sıcak tutmak için dostluk turnuvası düzenledi. 
Pandemi tedbirlerine uyularak yapılan turnuvada Muay Thai sporu ile uğraşan çocukların heyecanı görülmeye değerdi. Turnuvanın açılışına katılan Sağmalçılarspor Başkanı Mehmet Özdemir, Başkan vekili Ercan İzgi ve yönetici Cem Gümüş de katılarak genç sporcuların heyecanına ortak oldu. Turnuva sonunda dereceye giren sporculara madalyaları törenle verildi.

ÖZDEMİR: KULÜP BÜNYESİNDE YENİ BRANŞLAR AÇMAK İSTİYORUZ
Sağmalcılarspor Başkanı Mehmet Özdemir yaptığı açıklamada, 10-18 yaş aralığında 50 sporcularının bulunduğunu belirterek, “Kurduğumuz Muay Thai takımıyla liglere katılacağız. Şahin hocamızın önderliğindeki sporcularımızın derece alacağına inancımız tamdır.  Sağmalcılarspor olarak sadece futbola bağlı kalmak istemiyoruz. Futbol branşı dışında Muay Thai branşını da kulüp bünyesinde açtık. İlerleyen zamanlarda karate, atletizm ve yüzme gibi branşlarda da faaliyet göstermek istiyoruz. Amacımız spor kültürünü halka yaymak. Muay Thai ülkemiz için yeni bir dövüş sporu olması bakımından çocukların bu alana ilgisi henüz çok fazla değil. Sağmalcılarspor olarak amacımız Bayrampaşa’da yeni Muay Thai sporcularının yetişmesini sağlamak. Kulüp olarak bundan sonra yurt genelinde ve yurt dışında ülkemizi ve Bayrampaşa’yı en iyi şekilde temsil etmek istiyoruz” dedi.

ŞAHİN: MUAY THAİ SAVUNMA VE DÖVÜŞ SANATIDIR
Muay Thai’nin sert ve çocuklar için zor bir spor olarak algılanmaması gerektiğini belirten antrenör Şevket Şahin ise  “Dersler çocukların yaş grubuna, yeteneklerine ve ilgisine yönelik olarak hazırlanmaktadır. Muay Thai, yumruk, diz, dirsek ve tekmelerin kullanıldığı uzun yıllar ringlerde uygulanan gerçek, tam temaslı karşılaşmalar çerçevesinde etkili teknik, strateji, defans olgularının evrim geçirmeleri sonucu oluşmuş olan sert, otantik bir dövüş sanatıdır. Bu spor saldırganlığı bastırmanın ve özgüveni elde etmenin yanı sıra, günün stresinden uzaklaşmak adına negatif enerjinin en kısa yoldan bedenden atılması için en etkili uygulamalardan birisidir. Muay Thai öğretisi; hem bir spor dalı, hem terapi, hem de bir hayat biçimi olarak benimsenmelidir” ifadelerini kullandı.  

Tarih: 21 Eylül 2020 Pazartesi    Hit: 4944

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol