26 Ekim 2020 Pazartesi   

SAĞLIK SPORDA, BAĞLAN HAYATA FİNALİ

SAĞLIK SPORDA, BAĞLAN HAYATA FİNALİ
 

AB Şehir Eşleştirme Hibe Programı çerçevesinde Bayrampaşa Belediyesi’nin başarıyla yürüttüğü ‘Sağlık Sporda, Bağlan Hayata’ projesinin final konferansı gerçekleştirildi. Konferansta konuşan Başkan Atila Aydıner, “Projenin en büyük kazanımı kültürlerin kaynaşması ve Litvanya ile Türkiye arasında kurulan dostluk oldu.” dedi.

Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) arasında Şehir Eşleştirme Hibe Programı çerçevesinde, Bayrampaşa Belediyesi tarafından yürütülen ‘Sağlık Sporda, Bağlan Hayata’ projesinin final konferansı Bayrampaşa Belediyesi Kültür Salonu’nda gerçekleştirildi.

Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner’in ev sahipliği yaptığı konferansa Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdür Vekili Bülent Özcan, Litvanya’nın Ankara Büyükelçisi Audrius Brüzga, Bayrampaşa Kaymakamı Dr. Soner Şenel, Kaunas Belediye Başkan Yardımcısı Andrius Palionis, Bayrampaşa Belediye Başkan Yardımcıları İsmail Gemici, Yalçın Sırakaya, Naser Şimşek, Can Gökhan Balekoğlu, Ahmet Tüfekçi, belediye meclis üyeleri, birim müdürleri, STK temsilcileri, eğitimciler, sporcular ve öğrenciler katıldı.

Projenin başlangıcından günümüze tüm detaylarının sinevizyon eşliğinde anlatıldığı konferans protokol konuşmaları ve açık oturum ile sürdü.

BAŞKAN AYDINER: EN BÜYÜK KAZANIM KURULAN DOSTLUKLAR OLDU
Projenin en büyük kazanımının kültürlerin kaynaşması ve Litvanya ile Türkiye arasında kurulan dostluk olduğunu belirten Başkan Aydıner, “Spora ve sporcuya yaptığımız yatırımlarla Bayrampaşa’yı bir spor merkezi haline getirdik. Türkiye ve AB Arasında Şehir Eşleştirme Hibe Programı kapsamında İstanbul’dan hibe almaya hak kazanan tek belediye biz olduk. Bu projeyi ilçemizin kendine has köklü spor geleneği üzerinden geliştirdik. Süreç boyunca proje ortağımız Litvanya’nın Kaunas şehri ile yakın işbirliği ve uyum içinde oldukça güzel işler başardık. Proje çerçevesinde, 18 ülkeden yaklaşık 3 bin genç kardeşimizin katılımıyla basketbol, futbol, voleybol, atletizm, okçuluk, gülle, cirit, masa tenisi, karate, tekvando, kadın futsal ve çocuk jimnastiği olmak üzere toplam 12 branşta Bayrampaşa Uluslararası Şehir Spor Olimpiyatları gibi büyük bir organizasyona ev sahipliği yaptık. Ortak Spor faaliyetlerinin yanı sıra ülkemizi, kültürümüzü, İstanbul ve Bayrampaşa’mızı tanıtma; Litvanya ve Kaunas’ı da tanıma fırsatı bulduk. Bu vesileyle projemizin başından sonuna bizlerden desteğini ve emeğini esirgemeyen tüm kurumlara, yerli ve yabancı paydaşlarımıza, mesai arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

ANDRIUS PALIONIS: PROJEYE KATILAN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM
Başkan Aydıner’in ardından söz alan Kaunas Belediyesi Başkan Yardımcısı Andrius Palionis ise yaptığı konuşmada, “Projemiz bugün bittiği için üzüntülüyüz. Proje kapsamında farklı kültürlerden bir araya gelen insanlarla aynı çatı altında dostluklar kurduk. Projeye katılan herkese böyle bir başarıya ulaştığımız için teşekkür ediyorum. Sizleri Kaunas’a bekliyoruz.” dedi.

CEMAL BAŞ: HALKLARI BİR ARAYA GETİREN BİR PROJEYDİ

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Proje ve Finansman Müdürü Cemal Baş ise konuşmasında, “1,5 yıl önce bu proje önümüze geldiğinde bu proje halkları bir araya getiren en önemli projeydi. Halkı içine katan nadir projelerden bir tanesiydi. Belediyelerimize ve bu projeyi gerçek kılan siz değerli gençlerimize teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

KAYMAKAM ŞENEL: BAYRAMPAŞA KAPASİTESİNİ ORTAYA KOYDU

Litvanya ve Bayrampaşa heyetlerinin projeyi samimiyetli yürüttüğünü belirten Bayrampaşa Kaymakamı Dr. Soner Şenel, projeyi sunmaktan ziyade uygulayabilmenin önemine değindi. Şenel, eğitim ve spora önem veren Bayrampaşa’nın projede kapasitesini ortaya koyduğunu söyleyerek sözlerini noktaladı.

AUDRIUS BRUZGA: PROJEYLE BİRLİKTE BARIŞI DA İNŞA ETMİŞ OLUYORUZ
Salondakileri Türkçe ‘Merhaba’ diyerek selamlayan Litvanya Cumhuriyeti Büyükelçisi Audrius Brüzga, Türkiye’de son günlerde yaşanan deprem, çığ ve uçak kazasına ilişkin üzüntüsünü belirtti. Şehir eşleştirme projesiyle Bayrampaşa’da olmaktan mutluluk duyduğunu dile getiren Audrius Brüzga, “Projemizin başarıyla sonuçlandığını görüyorum. Proje gençlik ve sporla ilgili olduğu için diğer projelerden ayrılıyordu. İki taraf için de enerji ve motivasyon getirdiğini gördüm. Şehir eşleştirme projelerini çok önemli buluyorum. Farklı kültürlerdeki insanlar bir araya gelerek bir amaç uğruna mücadele ediyorlar. Aslında bununla birlikte barışı da inşa etmiş oluyoruz.” değerlendirmesinde bulundu. 

BÜLENT ÖZCAN: İSTANBUL’DAN SADECE BAYRAMPAŞA VAR

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdür Vekili Bülent Özcan, Projenin 4 bin genci etkilediğini belirterek, şu açıklamalarda bulundu:
“ Projenin içerisinde gençler olduğunda o projenin hem tadı hem keyfi hem de gerçekten elde ettiği kazanımları çok farklı oluyor. Ben bu projenin içerisinde olmaktan ve bir parçası olmaktan her zaman büyük bir keyif duydum. 3 bini Bayrampaşa’da bini Kaunas’ta olmak üzere neredeyse 4 bin genci etkileyerek onları sporla buluşturmuş ve diyaloglarını temin etmiş çok değerli bir proje.  Emeği geçen bütün herkese teşekkür ediyorum.
Bizim açımızdan tabii Türkiye Avrupa Birliği Şehir Eşleştirme projelerinden bir tanesi Bayrampaşa ile Kaunas’ın birlikte yürüttüğü proje… Türkiye Avrupa Birliği Şehir Eşleştirme Programı 2.6 milyon avro bütçesi olan bir Avrupa Birliği projesi. Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından yürütülen içerisinde 23 tane kardeş şehir projesi var. Yani aynı Bayrampaşa’nın Kaunas’la birlikte yürüttüğü proje gibi Türkiye’den bu proje kapsamında 22 projenin olduğunu söyleyebiliriz. Bu 23 proje Türkiye’de 19 şehirde uygulandı. İstanbul’dan sadece Bayrampaşa Belediyemiz var. Avrupa’dan da Litvanya dahil 12 ülke var. Almanya, Bulgaristan, İspanya, İtalya, Letonya, Macaristan, Slovenya, Portekiz, Romanya, Polonya, Yunanistan ve Litvanya toplam 12 farklı ülkeden şehirlerle Türkiye’deki şehirlerimiz buluştular. Spordan akıllı şehirlere, girişimcilikten gençliğe, sağlıktan bölgesel kalkınmaya aklınıza gelebilecek birçok farklı konuyla birlikte ele aldılar. En canlı, en renkli, en keyifli, gençlere dokunan projelerden bir tanesi bu proje oldu. Birçok yerel yönetimimize örnek olacak bir proje uyguladılar.”  

Protokol konuşmalarından sonra konferansta Bayrampaşa Belediye Başkan Yardımcısı Yalçın Sırakaya, Bayrampaşa Belediyesi’nden Şerife Solmaz, Bayrampaşa öğretmen temsilcileri ile Kaunas’tan spor temsilcisinin yanı sıra projede aktif rol alan öğrencilerin yaptığı konuşmaların ardından projenin paydaşlarının hatıra fotoğrafı çektirmesiyle konferans son buldu.

 

 

 


Tarih: 07 Şubat 2020 Cuma    Hit: 1553

Fotoğraflar
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol