30 Haziran 2022 Perşembe   

RUSYA’YA TEKNOLOJİK YAPTIRIMLAR!

 

Merhabalar, saygıdeğer Paşavizyon okurları...
Bildiğiniz üzere Rusya ve Ukrayna savaş halinde ve Rusya, Ukrayna topraklarına girmiş başkent Kiev’e doğru yola çıkmış durumda.
Savaşta en çok üzüldüğümüz şey masumların ve çocukların hayatını kaybetmesidir. Eski çağlarda savaşlar meydanlarda gögüs gögüse kılıç kılıca yapılırdı. Yıllar geçtikçe silahlar, toplar, tüfekler savaşların vazgeçilmezi haline geldi. Teknoloji ilerlerdikçe Nükleer silahlar uçaklar insansız hava araçları, ışınlar, ses dalgaları, suni depremler, biyolojik silahlar ve çok uzun menzilli füzeler süper güç ülkelerin askeri gücünü ileri seviyeye taşıdı. Yaşadığımız yüz yılda teknoloji çağında her işimizi gördüğümüz ve sürekli kullandığımız cihazlar ve yazılımlarda artık birer silah haline dönüşmüş durumda. Bunun en yakın örneğini Rusya’ya yapılan teknolojik yaptırımlardan göre bilirsiniz. Gelin Rusya’ya yapılan yaptırımları yakından inceleyelim..
Spotify, Moskova operasyonlarını sonlandırdı !
Ukrayna saldırısı karşısında eyleme geçen Spotify, Moskova ofisini "süresiz" olarak kapattı. Platformunda Rusya devleti tarafından üretilen içeriklerin görünürlüğünü kısıtlayan Spotify, RT ve Sputnik yayınlarının tüm içeriklerini platformundan kaldırdı.
Google, Apple ve Microsoft'tan içerik yasakları!
Google, Avrupa Birliği'nin yaptırımlarının akabinde RT ve Sputnik'e ait YouTube kanallarını yasakladı. Sadece coğrafi olarak erişim yasağı getirilen kanalların YouTube hesapları askıya alınmadı. Google içerik yasağının yanı sıra reklam yasağını da devreye aldı.
Aynı şekilde Apple ve Microsoft da harekete geçti!
Apple, RT ve Sputnik News uygulamalarını iOS uygulamasından kaldıracağını doğrularken, Microsoft, Windows uygulama mağazasında RT'yi engelledi. Bu noktada uygulamaların indirme verilerini paylaşmakta fayda var. RT News, Android uygulaması küresel olarak 7.5 milyon indirme alırken, iOS uygulaması 2.5 milyon indirmeye sahip. Sputnik News Android uygulaması 2.89 milyon, iOS uygulaması ise 960 bin indirme ile öne çıkıyor.
Apple ve Microsoft, satışlarını durdurdu!
Apple ürün satışlarını durduğunu açıkladı. Aynı zamanda Apple, tıpkı Google'ın yaptığı gibi bazı harita özelliklerini de devre dışı bıraktı. Microsoft ise Yönetim Kurulu Başkanı Brad Smith tarafından paylaşılan bir blog yazısı ile Rusya'ya ürün ve hizmet satışını durduğunu açıkladı.
Teknolojik anlamda gelişen ülkeler ellerindeki kozları kullanarak diğer ülkerelere yaptırım uygulayıp vatandaşların günlük hayatlarını , ticaretlerini ve kurumsal çalışmalarına bir anda müdahele ederek maddi ve manevi olarak büyük zarara uğratabiliyor. Tabiki siber anlamda da verilen bir savaş var. Bu savaşlarda ülkelerin elektrik sistemlerinden tutun da savunma sistemlerine kadar müdahale edip büyük krizlere sebebiyet verilebiliyor. Demek istediğim sadece insan gücü ile savaşlar artık maalesef ki kazanılamıyor. Bizler de Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak teknolojik anlamda kendimizi geliştirmeye devam etmeliyiz ve gelecekte elimizi güçlendirmeliyiz. Son zamanlarda artan teknolojik yatırımlar ve insansız hava araçlarımız da bunun en büyük örneğidir.    Saygılarımla…


Tarih: 14 Mart 2022 Pazartesi    Hit: 617
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol