08 Ekim 2022 Cumartesi   

PLEVNE KAHRAMANI GAZİ OSMAN PAŞŸA ANILDI

PLEVNE KAHRAMANI GAZİ OSMAN PAŞŸA ANILDI
 

Türk tarihi ve dünya savaşŸ tarihinde önemli bir yer tutan Plevne SavaşŸı'nın komutanı Gazi Osman PaşŸa, ölümünün 110'uncu yılında Fatih Camii'ndeki türbesinde anıldı.

 

“Tuna Nehri akmam diyor / Etrafımı yıkmam diyor /Şanı büyük Osman PaşŸa / Plevne'den çıkmam diyor” dizeleriyle Türk insanının yüreğŸinde haklı bir gurura ve onura sahip olan; Plevne Kahramanı Gazi Osman PaşŸa, ölümünün 110’uncu yılında GaziosmanpaşŸa Belediyesi'nin düzenlediğŸi programla anıldı. Tören, Gazi Osman PaşŸa’nın Fatih Camii'ndeki türbesinde yapıldı. GaziosmanpaşŸa Cumhuriyet BaşŸsavcısı Hüseyin Fidanboy, AK Parti GaziosmanpaşŸa İlçe BaşŸkanı Av. İsmail ErgüneşŸ, GaziosmanpaşŸa İlçe Müftüsü Salih SağŸlam, Plevne Lisesi ve GaziosmanpaşŸa İmam Hatip Lisesi öğŸrencileri ve GaziosmanpaşŸalılar katıldı.

Dua okunmasının ardından konuşŸan GaziosmanpaşŸa Belediye BaşŸkanı Dr. Erhan Erol,  ilçelerine verilen ismin, Plevne Kahramanı Gazi Osman PaşŸa'dan aldığŸını kaydederek, "O, dünya tarihine girmişŸ bir ordu komutanı ve  bir çok dünya devletinin başŸarısını ders olarak okuttuğŸu bir kahramandır" dedi.

Tarih: 4- Nisan 2010 Pazartesi    Hit: 2078

Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol