15 Nisan 2021 Perşembe   

Mustafa SÖNMEZ / Araştırmacı / Yazar / İSAR

PARYA

 

TEMEL bir gün arabasıyla kırmızı ışıkta geçmiş. Trafik polisi Temel’i durdurup ehliyet ve ruhsatını istemiş. Ruhsatı verip ehliyeti çıkaramayan Temel’in cevabı: Verdunuzda mı isteyisinuz? olmuş.
Bir araba almaya ayıracak kadar parası olan ancak onu haydalayacak kadar beceriyi bir sürücü eğitmeni karşısında gösteremeyenlerin çoklukla verebileceği bir tepki Temel’inki. İlk bakışta çok sevimli ve bir o kadar da zekice verilmiş bir cevap gibi. Ruhsatı seçim sandıklarından çıkmış ama bir çay ocağını bile çekip çevirecek yatkınlığa dahi sittinsene sahip olamayacak ehliyetsizlerin pişkinliğinden de dem almış. Yetenek demiyorum. O öğrenilebilecek bir şey değil.
Gerçi seçim sandıklarını kazandıklarında kutsayan, kaybettiklerinde de yuhlayan, siyaseti “yarattığı ve yarattıktan sonra düşman olduğuna yandaşlarını da ikna ettiği” rakiplerine hakaret etme geleneğine dönüştüren, meşruiyetini de algı yönetimi yöntemleriyle maniple etme kolaycılığından başka hiçbir sermayesi olmayan ehliyetsizlerin ruhsata dair ne fikri olabilir ki? Varsa sorun yok ama yoksa yaparsın bir karakalem çalışması olur biter. Artık işler çok kolay. Ya yarın?
Başkanlık sistemine karşı değilim ama mevcut başkanlık sistemine başından beri “hayır” dediğim için kendimle gurur duyuyorum. İşlerin daha hızlı yapılabilmesi, yönetimde birliğin sağlanması, daha etkin ve verimli çalışılabilmesi iddiasıyla boyanıp süslenip paketlenen sistem çok kısa zamanda iflas etti. Koalisyonları ortadan kaldıracağı gibi boş bir iddiayla alıcılarının beğenisine sunulan yeni sistem, savunucularını ülke genelinde yüzde yarım oyu olan partilerin kapısında çadır kurup kapılarında yatma mecburiyetinde bıraktı. Komedyenlerin elinden ekmeğini de alarak.
Geçtiğimiz günlerde bir cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayınlandı. Belki daha önce de buna benzer başlıklarla yayınlanmıştır. Bu bilgisizlik benim kusurum olsun. 70 numaralı kararnamenin başlığı bir harika. “Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Bazı Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi.” Bu ülkenin vatandaşı olarak bunu hak edecek hangi günahı işlediysem Allah’tan af diliyorum. Kendim gibi 70 fukaraya da zikirmatik hediye etmeyi düşünüyorum. Belki makara kukara derken bir yerlere büyükelçi olarak atanamasak da cenazelerimizi kaldıracak bir muhalefet belediyesi bulmakta zorluk çekmeyiz. Çünkü bu gidişle yakında kendi yandaşı olmayana ülkede mezar yeri bile verilmeyeceği kararının yer aldığı bir kararname ile giderayak Hindistan’da lebiderya bir mekanda yakılmayı vasiyet edecek duruma geleceğiz yakınlarımıza.
Sonuçta tek ölçü sandık, tek değer yandaş olma, tek eylem yalama. Yalamayanlar en fazla parya. Bir parya için lebiderya bir mekanda yakılmak fazla. O da belki reenkarne olduktan sonra. Allah önce beni sonra diğer 70 fukarayı affetsin. Amin.

Tarih: 12 Şubat 2021 Cuma    Hit: 748
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol