27 Şubat 2021 Cumartesi   

İlyas ÇAĞLAYAN / Tiyatrocu / Oyuncu / Kültür - Sanat

PANDEMİ’DE TİYATRO VE SİNEMA

 

MERHABA değerli Paşavizyon okurlarI. Bu ayki Kültür - Sanat köşemizde ülkemizin ve dünyanın zor bir mücadele ile savaş verdiği Covid belasının Tiyatroya ve Sinema sektörüne yaşattığı zarardan bahsetmek istiyorum.
Tiyatro ve Sinemaya seyirci bulmakta zorluk çeken sektörün böylesine zorlu dönemler de ne yapacağını şaşırdığı bir an yaşıyoruz.
Tiyatro ve Sinemanın önde gelen temsilcileri bu süreçte haftalık toplantılar yaparak alınacak kararların sonuçlarını kendi içlerinde değerlendirmektedir.Bu alınan kararlara en çok desteği bekledikleri kurum ise tabiki Kültür ve Turizm Bakanlığıdır.
Peki Bakanlık bu süreçte nasıl bir yol izlemektedir ve nasıl bir destek uygulamaktadır gelin birlikte alınan kararları yorumlayalım.
Tiyatro ve sinema salonları açıklaması;
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki 2021 yılı bütçe görüşmelerinde bakanlığı ve bağlı kuruluşların faaliyetlerine ilişkin bilgi verip, milletvekillerinin sorularını cevapladı.
Bakan Ersoy, tiyatrolara desteği 3,5 kat arttırdıklarını belirterek, "Bakanlıkça desteklenen herkesin faaliyet kolunda tiyatro bulunmaktadır. Önemli olan tiyatro faaliyetinin olup olmamasıdır. Ali Poyrazoğlu, Mert Fırat, Erdal Beşikçioğlu gibi destek aldılar. Tiyatro, sinema salonları açık. Biz onlar için kamu spotu hazırlıyoruz. 1 Aralık'tan sonra kamu spotuyla sertifikasyon programını tiyatro ve sinema için hazırladık. Bakanlık ve firmalardan rica ettik bedelsiz sertifika edilsin diye. Bunun kamu spotuyla anlatılması için çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.
Peki bu sağlanan destekten diğer özel tiyatrolar ve günlük yevmiye ile çalışan oyuncular nasıl faydalanacak asıl soru bu işte. Kendilerine oyunlarını çalışacak sahne bulmakta zorluk çeken Tiyatrocuların böylesine bir dönemde neler yaşadığını siz hayal edin.
Dizi setlerinde set ekibinin ne kadar dikkat ederlerse etsinler Covid hastalığı ile mücadele ettiğini her hafta değişen dizilerin set ekiplerinin sıklıkla değiştiği uyum sorunlarının fazlasıyla ortaya çıktığı bir huzursuzluğu gözlemliyoruz. Belki de oyuncu kadrolarının bu kadar sağlam olduğunu düşündüğümüz bir çok dizi yayından kaldırılıyor kanallar tarafından nedeni Covid’den dolayı yaşanan huzursuzluk.
Her yayından kalkan dizi de hem oyuncular hem de set ekibi ödemelerini almakta zorluk çekiyorlar çünkü; Kanallar TRT hariç haftalık ödeme yapmıyorlar içeri de birkaç bölüm tutuyorlar. Bu da oyuncu ve set ekibi açısından çok zor bir durum ortaya çıkarıyor değerli okurlar.
Umarız bir an evvel Tiyatrolar ve Sinemalar seyircilerine eskiden olduğu gibi rahat ve huzur içinde kavuşurlar.
Değerli Paşavizyon okurları Tiyatro ve Sinema insanların sosyalleşme konusunda kendilerini en çabuk şekilde geliştirebileceği ve faydalanabileceği yerlerdir.
2021’de hayal ettiğimiz ve kendimizi en iyi şekilde mutlu hissettiğimiz yerlerde olmamız temennisiyle yazımıza Nejat Uygur Ustamızın güzel bir sözüyle son veriyoruz.
Ne demiş Usta;
Kahkaha ile doyuyor, alkışla yaşıyorum, tavsiye ederim. Sanatla Kalın...

Tarih: 12 Aralık 2020 Cumartesi    Hit: 7209
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol