25 Ekim 2020 Pazar   

Adem DİŞÇİ / Bilişim ve Yazılım Uzmanı - Oyuncu / Teknoloji ve Sanat

PANDEMİ

 

SEVGİLİ Paşavizyon okurları kısa bir  süreliğine yazılarımıza ara vermiştik. Bayrampaşa’nın ve dünyanın en iyi yerel gazetesi olan Paşavizyon Gazetemizde Pandemi sürecinden dolayı baskılarına ara vermiş ve bu süreçte siz değerli okurlarına online haber kanalı olarak web sitesi üzerinden hizmet vermeye devam etmiştir. Gazetemiz basılamadığı içinde siz değerli okurlarımızla buluşamadık. Öncelikle gazetemizin tekrardan baskıya girmesine çok sevindik ve tekrardan sizlerle buluşma fırsatına nail olduk. 
Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsünden hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet, yakınlarına ise baş sağlığı diliyorum. Ciddi anlamda 7 aydır hayatımızı etkileyen ve tüm dünyayı kasıp kavuran bir çok can alan bu salgının bir an önce bitmesini ve hayatımızın normale dönmesini sabırsızlıkla bekliyoruz. Fakat bu insanların dikkatine bağlı orantılı virüs insandan insana nefes yolu ile bulaşıyor ve bizler maalesef ki kurallara yeteri kadar uymuyoruz. Aslında kurallar çok basit ; Maske , Mesafe , Temizlik. Fakat gözlemlerime göre maskeler kollara takılıyor veya kulaklara bağlı olarak boğaz kısmında tutuluyor. Bu da şu demek oluyor virüse yakalanarak ölmekten değil kolluk kuvvetlerine yakalanarak ceza yemekten korkuyorum. Lütfen maskelerimizi takalım virüsün bulaşmasına engel olalım. Ceza yemekten değil virüs kapmaktan ve yayılmasından korkalım.
Dünya basını Türkiye’nin salgın ile ilgili çalışmalarından övgüyle bahsetti, neler oldu bir göz atalım..
Dünya, Türkiye’nin korona başarısını konuşuyor Dünya genelinde korona virüs ile mücadele sürerken önce BBC ve CNN International şimdi de İngiliz haber ajansı Reuters, Türkiye’nin sürdürdüğü korona virüs ile mücadeleyi dünyaya servis etti. Elde edilen başarıların dünya kamuoyunda geniş yankı bulmasının ardından ABD Sağlık Bakanı Alex Azar, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan tedavi protokollerini istedi.
• Türkiye’nin başarısı yabancı basın mensupları tarafından örnek olarak gösterildi…
• İngiliz ve Amerikan kanallarında Türk hastaneleri anlatılıyor…
• Dünya Sağlık Örgütü de, Türkiye’yi örnek gösterdi….
Türkiye’den, salgının merkezi ABD’ye ikinci yardım uçağı…
Türkiye, korona virüs salgını ile mücadelesini sürdürürken salgından en fazla etkilenen ülkeleri de unutmadı. ABD başta olmak üzere İngiltere, İspanya, İtalya, Kuzey Makedonya, Karadağ, Sırbistan, Bosna-Hersek gibi ülkelerin de aralarında bulunduğu pek çok ülkeye tıbbi yardım malzemesi desteği sağladı.
Devletimiz , doktorlarımız ve sağlık personelimiz bu kadar çaba gösterirken bizler de onlara yardım etmeliyiz yani kurallara uymalıyız. Virüs bulaşan insanları iyileştirmek için çalışan ve hayatını kaybeden tüm kahraman yetkililerimize Allah’tan rahmet diliyorum …
Saygılarımla…

Tarih: 16 Eylül 2020 Çarşamba    Hit: 1263
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol