27 Şubat 2021 Cumartesi   

Abdullah YIKILMAZ / Ortadoğu Ulusal Güvenlik Stratejileri Uzmanı / Uzman Gözüyle /

ORTADOĞU’NUN ŞIMARIK ÇOCUĞU İSRAİL

 

ABD-AB himayesinde Ortadoğu’nun enerji kaynaklarına bekçilik yapan Siyonist İsrail 1948 kuruluşundan bu yana bir uydu terör devleti olarak hüküm sürmektedir.
Bir kaç hafta içinde Ortadoğu’ya ziyaret gerçekleştiren Pompeo’nun ziyareti pek hayra yorulmuyordu. Bir kısım uluslarası ilişkiler stratejisti bu ziyaretin ardından İran’ın nükleer santrallerine dönük bir saldırı yapılabileceği yorumlarını paylaşmıştı. Giderayak evangelist-siyonist Trump iktidarı İran’lı bilim insanına yapılan suikastin perde arkasında işini yapmış gözüküyor.
Evangilist-siyonist Trump iktidarı, Obama döneminde İran’la yapılan nüklüer çalışmaların kısıtlanması ile ilgili anlaşmaları gelir gelmez iptal etmişti. Yeni dönemde ise Obama döneminde bu anlaşmaların içinde bir aktör olarak bulunan Biden’in İran’la yeni bir anlaşma ve açılım yapmasının önünü kapatıp, İran-ABD ilişkilerinde krizi devamlı kılmak için yapılan bir hamle olarak okumamız gerekir.
İsrail ne yapmak istiyor?
İsrail’in etrafında İran ile Türkiye dışında güçlü devlet profili çizen bir rakip kalmadı.
ABD’de iktidar değişikliği ile birlikte ARZI MEVUD iddiallerini gerçekleştirmek için daha fazla ortalığı karıştırıp Lübnan’ı işgal ve Suriye’de Golan tepelerinin dışında kalan alanlardan da toprak elde ederek genişleme amacını sürdürmek istiyor. Bunun yanında Türkiye’nin başına bela ne kadar terör örgütü varsa Türkiye karşı desteklediği herkesin malumu. Türkiye’ye karşı olan bu terör gruplarını desteklemeye devam edecek.
Komplo üretmek gibi olmasın ama ülkemizdede Aselsan mühendisleri ve Toryum ile ilgili çalışma yapan suikate kurban gittikleri şüphesi hergün daha da güçlenen bilim insanlarımızın başına gelenleri bu süreçten bağımsız değerlendirmemiz cahillik olur.
İran gibi dünyaya kapalı bir ülkede bile çok önemli 5 bilim insanını suikaste kurban veriyor olması bizim de teknoloji üreten bilim insanlarımızı ve firmalarımızı daha sıkı korumamız gerçeğini bir kez daha gündeme getiriyor.
Yaşanan onca olay bir ABD-İSRAİL İRAN savaşı başlatır mı?
Çok net bir cevap verelim, HAYIR…
İran devletini diplomasi konusunda bir Pers aklı yönetmektedir.
Tepesindeki istihbarat uçaklarına, Körfez’deki uçak gemilerine rağmen üzerine cehenemin yağdıralacağını bilen İran asla böyle bir savaşın içine girmez.
Devrim Muhafızlar’ın İran’ın tribünlere dönük yüzüdür, bu tür olaylarda toplumun gazını almak için “İNTİKAM ALINACAKTIR” açıklamaları yapar. Bu açıklamalara devletin resmi tavrı hiç olmamıştır.
Özetle Evangelist Trump Amerikası vaadedillimiş topraklar hayaliyle yaşarken Küreselci Biden iktidarı bu teze itibar etmez, zira onlar “Dünya bizimdir” derler.
Biden iktidardayken İsrail bu savaşı kaşımaktan hiç vazgeçmeyecek ancak başaramayacaktır.
İran bu suikatlere karşı cevabını ve intikam alma arzusunu zamana yayacaktır.
Türkiye, Ortadoğu’daki bu gelişmelerden çok olumsuz etkilenmez. İran’ın bu saldırılara cevap vermek için Türkiye’deki ABD üslerini hedef almak gibi bir yanlışı olmayacaktır.

Tarih: 12 Aralık 2020 Cumartesi    Hit: 7052
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol