13 Ağustos 2022 Cumartesi   

Ceyda BAĞCI / Uzm. Psikolog / Psikoloji Durağı

OKULLARIN KAPANMASI VE YAZ TATİLİ

 

Okula giden çocuklar için bir sene sonlandı ve okullar kapandı. Tatilin çocuklar için anlamı; eğlenmek, dinlenmek, rahatlamak, anne-baba ile daha bol ve keyifli zaman geçirmektir. Yaz tatili gibi uzun bir tatil döneminde çocukların eğlenerek, dinlenerek, hem psikolojik gelişimlerini hem de zihinsel gelişimlerini olumlu etkileyecek bir şekilde geçirmeleri önemlidir. Bunun için tatil aktivitelerinin de bu amaca hizmet etmesi gerekmektedir. Okula devam eden çocukların belli bir günlük rutinleri vardır ve anne-babalarıyla birlikte zaman geçirme olanakları azdır. Tatil zamanı ise anne-babanın çocuğuyla keyifli ve kaliteli bir zaman geçirebilmesi için bir fırsattır. Tatil döneminde her çocuk anne-babası ile birlikte etkinliklere katılmaktan keyif alacaktır. Özellikle de yapılacak etkinliklerin hep birlikte yapılabilecek şekilde planlanması daha faydalı olacaktır. Çocuğa tatil programı yapılırken de onun istek ve ihtiyaçları ilk sırada göz önüne alınmalıdır. Çocuğun spora mı, sanatsal faaliyetlere mi yoksa bilimsel konulara mı ilgisi olduğu saptanıp kendisine de danışılarak ortaklaşa uygun bir aktivite planı yapılmalıdır.
Yaz tatillerinde öğrenilen bilgilerin ve kazanılan becerilerin bir kısmı unutulabilir, bir kısmı ise aktif olarak kullanılmadıkları için gerilere itilir. Bu nedenle yaz tatilinde okulda kazanılmış becerilerin günlük hayatta tekrarını yapabilmeleri için çocuklara fırsat verilmelidir. Tatil dönemi için kâğıt kalemle yapılan çalışmalardan çok etkin öğrenmeyi sağlayacak önerilerde bulunmak hem çocuğun ilgisini hem de öğrenme becerilerini harekete geçirecektir. Tatil için öğrenilenlerin unutulmaması için esnek bir programınız olabilir. Bunu, farklı deneyimlere olanak vererek sağlayabilirsiniz. Yaz mevsimini bu şekilde geçiren çocuklar bir sonraki akademik yılın programına çok daha kolay uyum sağlayacaklardır.
Çocuklar genellikle yazın televizyon ve bilgisayarla daha fazla ilgilenmek isteyeceklerdir. Bu şekilde geçecek sürenin kısıtlı tutulmasını öneriyoruz. Çünkü televizyon ve bilgisayar radyasyon ile verdikleri zararın yanı sıra çocukların pasif kalmasına neden olarak, üretkenliklerini olumsuz etkilemektedir. Çocuklarımıza bunlar yerine, aktif ve üretken olabilecekleri uğraşlar sunmalıyız. Yaşlarına uygun şekilde seçilecek oyuncak, materyal ve faaliyetler gelişimlerini ve yaratıcılıklarını destekleyecektir. Yaz okullarının programlarını inceleyerek çocuğunuzun isteğine göre bir aktiviteden faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Akademik ağırlıklı bir program yerine sportif aktivitelerin çoğunlukta olduğu bir programı tercih edebilirsiniz.
Ev işlerinde yardım talep ederek çocuklarda sorumluluk duygusunu geliştirebiliriz. Birlikte yemek pişirmek, sofra kurmak, bulaşıkları toplamak, eşyaları düzenlemek sorumluluk becerilerini geliştirirken, yaratıcılıklarını kullanmalarını ve özgüvenlerinin gelişimini de destekler. Tatil programınıza mutlaka çocuğunuzun rutin olarak üstlenebileceği küçük sorumluluklar ekleyin. Çiçekleri sulama, odasını toplama, çamaşırları katlama, suyu ya da çöpü takip etme, varsa hayvanının bakımıyla ilgilenme gibi çocuğunuzun da keyifle yapabileceği bir görevi düzenli olarak yapmasına özen gösterin. Unutulmamalıdır ki, iyi değerlendirilmiş bir yaz tatili, iyi geçirilecek bir eğitim öğretim yılı demektir.


Tarih: 19 Haziran 2022 Pazar    Hit: 1000
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol