21 Nisan 2024 Pazar   

İlyas ÇAĞLAYAN / Tiyatrocu / Oyuncu / Kültür - Sanat

ÖĞRENEMEDİK, ZATEN İSTEMEDİK

 

Ulus olarak bir türlü birlikteliğimizi sağlayamadık. Müslüman çoğunluğa sahip olan Anadolu ve Trakya Türkleri olarak Müslüman Türk olmayı başaramadık. Ya Müslüman olalım dedik Araplaştık, ya da Türk olalım derken inancımızı kaybettik. Oysa İslâmiyet’i bu topraklar ve hakim olduğumuz coğrafyalarda hakkı ile yönetebilen dedelerin torunları olarak bize bırakılan mirasa sahip çıkamadık.
   Arap kültürünün tamamını kendimize alarak kıyafetimizden konuşmamıza kadar onları taklit ederken hiç birimiz Kur-an’ı elimize alıp öğrenmek için okumadık. Sosyal medyada ki videolardan öğrendik ölünün arkasından Yasin suresinin okunmayacağını, birçok önemli günün aslında dinin farzlarından değil sadece o günün şartlarında ortaya sürülmüş dini sevdirmek için ortaya atılmış küçük birer bayram kutlaması olduğunu.
Geçmişinden korkan ve ondan uzak durarak onu reddetme yoluna giden gençlerimiz ceddine bilinçsizce küfreder hale geldi.
Mehteran Marşının 1800’lü yılların başında yasaklandığını bilmeden yaşayanlar laikliği sorumlu tuttu. Mehteranı Osmanlı’ya ait bir fırka olarak görenler aslında Selçuklu askeri müziği olduğunu bilmemekteler.
Mustafa Kemal’in en yakın arkadaşının Vahdettin olduğunu, kendisi ile 7 yıl Avrupa’da dolaştığını bilmeyen sözüm ona Atatürkçüler Vahdettin’e, Osmanlıcılar Atatürk’e sövüp saymakta.
   Yobazlık her yanımızı kuşatırken bundan kurtulmanın en iyi yolunun okumak araştırmak olduğunu bildiğimiz halde kaçıyoruz. Sanıyoruz ki kaçarsak kurtulacağız.
Tarihini dizi filmlerden öğrenen, Kanuni Sultan Süleyman’ın Hürrem’in koynundan çıkmadığını düşünen aptal sürüsü olarak hayatımıza devam etmeyi kendimize motto edinmiş gereksiz entelektüeller olarak yaşamayı bir halt sanıyoruz.
Oysa ki neden yaratıldığımızı düşünsek, bu dünya için bir şeyler yapabileceğimizi bilsek, kendimizi geliştirmek için biraz çaba sarf ederken geriden gelen gençlere örnek olabilsek inanın bu ülke çok daha yaşanır bir hale gelir.
   Osmanlının da, Selçuklunun da Cumhuriyetin de bizim olduğunu görmek zor değil.
Tarihi yargılamak yerine o dönemin şartlarını anlamaya çalışmak çok daha verimli olacaktır.
Lakin gerçekten kaçarak kendi inandıklarını doğrulayan yayınları takip etmek ve onları anlatmak bizim için daha kolay.
At gözlüklerimizi çıkaramadık vesselam. Sanatla kalın, kalınabildiği sürece tabii...
***
Bütün sanatlarda insanı hayran bırakan bir yan vardır. / Alain
Dünya aydınlık olsaydı sanat olmazdı./ Albert CAMUS
Gerçek sanatçı eserinin anlaşılıp anlaşılmayacağını düşünmez bile. / Albert STİFLER
Sanat insanın en yüce görevidir, çünkü dünyayı anlamaya ve anlatmaya çalışan düşünce temrinidir. / Auguste RODİN
Sanatta, ancak yeteneğin değeri vardır./ Arthur SCHOPENHAUER

Tarih: 22 Ocak 2024 Pazartesi    Hit: 1063
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol