25 Ekim 2020 Pazar   

Sadık KAHRAMAN / Gazeteci Yazar / Şehir ve İnsan

NAMUSLULAR VE NAMUSSUZLAR

 

KARADENİZ’de keşfettiğimiz doğalgazın ardından korona yüzünden(!) köşelerine çekilen toplum yine keskin bir çizgiyle birbirinden ayrılıp safları sıkılaştırdı. Bu doğalgazın ülkenin ekonomik sıkıntılarına, dışa bağımlılık problemine çözüm olacağına dair inananlar ve burun kıvıranlar... Burun kıvıranların kim olduğunu tahmin etmek çok zor olmasa gerek. Ne zaman memlekete faydalı bir iş yapılsa elinde dövizleriyle sokağa çıkıp “Hayır!” diye haykıran kesimin artık bir ön tanıtıma, bir sıfata ihtiyacı yok. Kim oldukları, ne savundukları hemen belli oluyor. Acı olan bu matem havasını yaymaya çalışmaları. “Bakın, siz cahilsiniz, bilmezsiniz, biz biliyoruz.” diye senelerdir beynimizi içen sözde aydınlar, bir kaç haftadır ekran ekran dolaşıp “Aslında doğalgaz bulunmadı, yalan söylüyorlar”, “Keşke doğalgaz değil de petrol bulsalardı,” “Hiçbir işe yaramayacak, o doğalgazı hayatta çıkaramazlar” diye salya akıtıp yüzleri kızarmadan böylesi bir gelişmeye çamur atmaya çalışıyor. Ne demiş Cemil Meriç, “Bu memlekette sağcı solcu, ilerici gerici yoktur. Bu memlekette namuslular ve namussuzlar vardır, siz namuslulardan olun.”
***
Bugüne kadar, yüce dinimiz İslamiyeti kullanan Adnan Oktar, Fadime Şahin, Ali Kalkancı ve FETÖ gibilerin sistemli olarak büyütüldüğünü yaşadık ve gördük. Şimdilerde de yine adi bir sapığın sözde “hoca” lakabına takılıp dine sövmek için bahaneler üretiliyor. Sapık HDP’li bir vekil, CHP’li bir belediye başkanı veya sahte şeyh olsun, ne fark eder? “Benim hırsızım, benim sapığım” nakaratı bitmeli. Tacizde ve ahlaki her çöküntüde sapığın ideolojisine bakmadan tepkimizi koyabilmeliyiz. Sapığın, katilin ideolojisi olmaz. 
***
2023 seçimleri için CHP’nin Abdullah Gül ismine gösterdiği özen göz yaşartıcı cinsten. Bazen bir siyasi parti başkanından çok başarılı bir komedyen edasıyla performans gösteren Kılıçdaroğlu, AK Parti’nin Gül’den çok korktuğunu söylerek yine espriyi patlattı. İlk dinlediğimde samimi şekilde gülmüştüm, hala gülmeye devam ediyorum. CHP ve kim bilir kendisine destek verecek bilmem kaç parti, Ekmeleddin İhsanoğlu faciasından sonra şimdi de Abdullah Gül hezimetine güle oynaya hazırlanıyor. Bu fikrin arkasındaki akıl ustasını tanımayı isterdim açıkçası. Kendisi mutlaka gizli bir AK Partili olmalı. Yok eğer bir CHP’liyse işte o zaman vay CHP’nin haline. Bundan 13 sene önce Cumhurbaşkanı olmasın diye yapmadıklarını bırakmadıkları Abdullah Gül’ü bu kez Cumhurbaşkanı yapmak için seçim propagandası yapacakları kimin aklına gelirdi? Acaba kendisi Cumhurbaşkanı olmasın diye genelkurmay başkanına kadar demeçler verdirten parti adına, kendisini Cumhurbaşkanı yapan adamın karşısına aday olarak çıkacağını 13 sene önce Abdullah Gül’e söylesek o ne söylerdi? Gülerdi belki. Bugünlerde Kılıçdaroğlu’nu dinleyenlerin güldüğü gibi. Erdoğan’ın birkaç sene önceki ifadesi kulaklarımı dolduruyor Gül ile ilgili haberleri gördükçe; “Kadere bak! Kimler kimlerle beraber yan yana geliyor!” Hakikaten de ders niteliğinde bir sözmüş. İnsanoğlu böyle işte. Fakat ne kadar yadırgayıp gözlerimize inanamasak da Gül’ün de bize büyük bir ders verdiği aşikar: Eski dosttan düşman oluyormuş demek... Sağlıcakla kalın.

Tarih: 16 Eylül 2020 Çarşamba    Hit: 5650
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol