19 Mayıs 2024 Pazar   

Av. Ali Kahraman / Avukat / Hukukçu Gözüyle /

MÜSLÜMANLIK NEREDE

 

Müslümanlık nerede! Bizden geçmiş insanlık bile...
Âlem aldatmaksa maksad, aldanan yok, nâfile!
Kaç hakîkî müslüman gördümse, hep makberdedir;
Müslümanlık, bilmem amma, gâlibâ göklerdedir!
Irzımızdır çiğnenen, evlâdımızdır doğranan...
Hey sıkılmaz! Ağlamazsan, bâri gülmekten utan!..

İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un 1913 yılında yazmış olduğu “Müslümanlık nerede” şiirinin o günkü muhatapları bu soruya İstiklal Harbi ile gereken cevabı vererek bu aziz vatanı Türk yurdu olarak yaşatmaya devam edecek adımı atmışlardır.
Cumhuriyetin 100. yılının idrak edildiği bugünlerde bize bu vatanı yeniden kazandıran aziz milletimin kahramanlarını saygı ve rahmetle anıyorum. 1923 yılında tek bağımsız İslam ve Türk Devleti olan Türkiye Cumhuriyetinin değerini bugün daha fazla idrak ediyoruz.
O günlerde vermiş olduğumuz mücadelenin bir benzeri bugün Filistin topraklarında ifa  edilmektedir. Gazze’ye sıkışmış olan Müslümanlığın en önemli kalelerinden birisi, 7 düvel keffareye karşı  İslam Sancağını indirmemek için inanılmaz bir mücadele vermektedir. Katil İsrail devletinin ve onun suç ortaklarının Savaş Hukukunun dışına çıkarak her türlü mezalimi yaptığı bu savaşta maalesef İslam Dünyası ‘Müslümanlık Nerede’ dedirtecek bir suskunluk ve  acizlik içerisindedir.
Bizler Suudi Arabistan’dan ve avanesi ülkelerden  bu konuda bir beklenti içerisinde değiliz. Ancak Suudlu müslümanların eğlenceden ve sefahatten vazgeçmeyen ve Filistin’i yok sayan tavırları büyük bir hayal kırıklığı. İran her zamanki İran. Ama büyük hayal kırıklıklarımız da var. Hizbullah ve lideri Hasan Nasrallah, Suriye’deki savruluşunu Filistin meselesinde de devam ettiriyor maalesef…. Ve Türkiye; Hükümet olan AK Parti’nin İsrail’i telin mitingi düzenlemesi ve tabanın gazını bu şekilde alıp konuyu gündemden düşürmesi ve bu durumum devlet politikasına da yansımasının izahı mümkün değil maalesef. Asıl görevi insani yardım olan ama her krizde militer bir güç gibi hareket eden İHH’nın ve onun ebedi başkanının! İncirlik üssünün kapatılması için devlet organlarına baskı uygulamak yerine protesto eylemileri için halkı İncirlik’e davet etmesi ise tam bir  tiyatro gösterisi idi… Irak ve Suriye için sınır dışına asker göndermek ve operasyon yapmak için yetki alan hükümet aynı şeyi Filistin içinde yapabilir ve siyonist İsrail’in vahşetine dur demek için Filistin’e asker gönderilmesi yönünde bir meclis kararı alınabilirdi. Bu kararın uygulanmasından ziyade, bir duruş sahibi olmak ve ‘Müslümanlık Nerede’ sorusuna bir cevap arayışı olarak bütün dünyaya mesaj vermek için pekala böyle bir  şey yapılabilirdi. Hiç olmazsa halkımızın İsrail ve Amerika mallarına uyguladığı boykota ortak olunur ve İsrail ile bütün ticari ilişkiler dondurulurdu. Büyükelçi geri çekilebilirdi. Ama maalesef…
Geçmişte bu tür savaşların yılmaz mücahitleri Yemen’liler vardı. Bosna’da, Çeçenistan’da ve Afganistan’da ümmet için savaşan… Maalesef bu mücahitleri iki islam düşmanı devlet, İran ve Suudi Arabistan yok etti. Yine de son ve erkekçe eylem bu yok edilmeye çalışılan Yemen halkından gelmiştir. Vesselam…

Tarih: 18 Kasım 2023 Cumartesi    Hit: 1133
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol